Len niekoľko týždňov po tom, čo vo Francúzsku konečne utíchli mimoriadne rušivé protesty a štrajky v súvislosti s dôchodkovou reformou, sa podniky v krajine boria s následkami týždeň trvajúcich nepokojov.
Podľa francúzskeho podnikateľského združenia MEDEF nepokoje, ktoré vyvolalo smrteľné postrelenie tínedžera policajtom v priebehu minulého utorka, už spôsobili škody za viac ako 1 miliardu eur (1,1 miliardy dolárov).
Hovorca MEDEF uviedol, že protestujúci už stihli vyrabovať 200 obchodov a zničili 300 pobočiek bánk a 250 menších obchodov.
Vlna nepokojov vypukla po tom, ako bol na predmestí Paríža počas dopravnej kontroly bol zastrelený 17-ročný Nahel Merzouk. V nasledujúcich dňoch do ulíc v mestách po celom Francúzsku vyšli protestujúci, aby vyjadrili svoj hnev nad tým, ako v krajine policajti pristupujú k marginalizovaným komunitám, a vyšli aj otázky, či jedným z faktorom Merzoukovej smrti nebola aj rasová segregácia.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok pre dcérsku televíziu CNN – BFMTV povedal, že podľa neho “vrchol” násilia už pominul. V príhovore k starostom 241 obcí, ktoré zachvátili protesty, Macron prisľúbil svoju “jednoznačnú podporu”.
OBR
Demonštranti rozbíjajú výklad počas nepokojov v Nantes na západe Francúzska – 30. júna 2023.
Televízia BFMTV s odvolaním sa na ministra financií Bruna Le Maireho informovala, že francúzska vláda taktiež zvažuje spôsoby, ako pomôcť podnikom najviac postihnutým nepokojmi. Le Maire uviedol, že uvažuje o zrušení alebo odklade platenia príspevkov na sociálne zabezpečenie a daní a dodal, že podniky budú mať na uplatnenie nároku na poistné 30 dní namiesto 5 dní.
Podľa ratingovej agentúry DBRS Morningstar je pravdepodobné, že tieto nároky budú nižšie ako odhadovaná škoda vo výške 1 miliardy eur, čo naznačuje, že mnohé firmy plnú náhradu za svoje straty nedostanú.
“Domnievame sa, že celkové poistné straty francúzskeho poisťovníctva by mali zostať výrazne pod hranicou 1 miliardy eur,” ako uviedla v utorok spoločnosť DBRS Morningstar s tým, že za niektoré straty nesie čiastočnú zodpovednosť francúzska vláda.
Agentúra v poznámke dodala: “Straty z obmedzenia podnikania v dôsledku vandalizmu, rabovania a prípadného zákazu vychádzania pravdepodobne francúzsky štát nepokryje.“
Čaká Francúzsko ešte viac problémov?
Francúzske firmy sa teraz pripravujú na ďalšie problémy bolesť, keďže turisti, vystrašení obrazmi násilia a chaosu v celom Francúzsku, sa rozhodli zrušiť dovolenky do jednej z najobľúbenejších destinácií na svete.
Prezident MEDEF Geoffroy Roux de Bezieux v utorkovom rozhovore pre televíznu stanicu France Inter, poznamenal: “Od začiatku júla zahraniční turisti zrušili 20 – 25 % plánovaných ciest do Paríža.“
Tieto narušenia naozaj prichádza v nevhodnom čase pre francúzsku ekonomiku, ktorá v prvých mesiacoch tohto roka dosahovala lepšie výsledky ako širšia eurozóna napriek niekoľkomesačným protestom a štrajkom, keďže odbory požadovali, aby vláda upustila od svojho plánu zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.
Odvtedy sa však aktivita zastavila. Údaje z prieskumu zverejneného počas minulého týždňa naznačili, že francúzska produkcia v júni prvýkrát v tomto roku klesla, a to najrýchlejším tempom od februára 2021, keďže sektor služieb sa dostal do útlmu a pokles výroby sa prehlboval.
Zdroj: CNBC
Facebook komentár