Nemecky_akciovy_index_DAX_dosiahol_najhorsi_vysledok_za_10_rokov

Nemecký akciový index DAX má za sebou najhorší rok za desaťročie v dôsledku pretrvávajúcej volatility na celom svete. Akciový index od začiatku roka klesol o viac ako 18 percent, po tom, ako sa v priebehu tohto mesiaca nakrátko dostal do medvedieho trhu.

Medvedí trh nastane, keď akcie z nedávnych maxím poklesnú o 20 alebo viac percent – ale sú tiež poznačené celkovým pesimizmom.

Podľa údajov agentúry Reuters sa v poslednom štvrťroku tohto roka nemecký akciový index DAX znížil o 14 percent, čo je najviac od tretieho štvrťroka 2011, kedy stratil viac ako 25 percent, s ohľadom na podobné obdobie. Index zároveň dosiahol aj najhorší ročný výsledok od roku 2008, keď stratil viac ako 40 percent.

Graf: Nemecký akciový index DAX za rok 2018
Nemecky_akciovy_index_DAX_dosiahol_najhorsi_vysledok_za_10_rokov_graf

Holger Schmieding, ktorý je hlavným analytikom spoločnosti Berenberg nedávno poznamenal, že nedostatočná výkonnosť indexu DAX nemá nič spoločné s ekonomikou Nemecka.

Schmieding ďalej uviedol: “To možno do veľkej miery vysvetliť tromi faktormi: Najdôležitejšie je, že nemecké spoločnosti sú vo veľkom zamerané na zahraničie. Vývozcovia prevažne vysoko cyklického tovaru, ako sú automobily a obrábacie stroje, reagujú silnejšie na stratu hybnosti v globálnom hospodárskom cykle.“

Súvisiace: Akciové trhy takmer všade vo svete v roku 2018 poklesli

“Po druhé, v DAX-e sa objavujú zvláštnosti u nemeckého bankového sektora s jeho nespočetnými nekótovanými verejnými a poloverejnými bankami a v slabšej miere kótovaných bánk. Po tretie, nemecký automobilový sektor čelí špecifickým problémom, ktoré sa väčšinou týkajú prísnejších environmentálnych noriem a oneskoreného prechodu na elektronickú mobilitu. ”

Vplyv celosvetovej neistoty

Nemecký DAX pozostáva z 30 akcií a jeho trhová kapitalizácia je na hodnote viac ako 1 bilióna eur (1,14 bilióna dolárov). Rozprestiera sa cez rôzne odvetvia, ako sú základné materiály, technológie, služby, zdravotníctvo a financie.

Podľa údajov agentúry Reuters, firmy s veľkou váhou v nemeckom indexe čelili rozsiahlym prepadom. Deutsche Bank zastrešuje zoznam najväčších strát v indexe, keďže za rok 2018 jej akcie prepadli o viac ako 56 percent. Najväčší veriteľ v Nemecku dosahuje trhovú hodnotu vo výške viac ako 14 miliárd eur. Deutsche Bank aj Commerzbank však zápasia so zmenšujúcou sa veľkosťou svojich dcérskych divízií a neustálemu tlaku na reštrukturalizáciu.

Medzi ďalšie veľké spoločnosti patria Covestro (-49,8%), Continental (-49,8%), Bayer (-40,9%), Deutsche Post (-39,8%), Daimler (-35,2%) a Volkswagen (-16,5%).

Nemecký index nasleduje celosvetový odpredaj akcií vyvolaný viacerými faktormi, akými sú geopolitické napätie na pozadí amerického obchodu s Čínou, neistota obklopujúca Brexit a sprísnenie menovej politiky od amerického Federálneho rezervného systému.

DAX obsahuje niekoľko spoločností, ktoré dosahujú významnú časť príjmov z celého sveta, takže sú vystavené obchodnej neistote.

Výrobcovia automobilov čelia neistote obchodnej vojny

Veľké tri nemecké automobilky – Daimler, Volkswagen a BMW – z ich najvyšších januárových hodnôt klesli o viac ako 20 percent. Daimler, materská spoločnosť značky Mercedes-Benz, dosiahla najhorší výsledok, keďže z počiatku roka poklesla o 35,2%. A počas posledných štyroch mesiacov spoločnosť Daimler a BMW vydali varovania týkajúce sa zisku, pričom obviňovali vyhliadky na nové tarify a nové emisné testy pre oslabenie dopytu a poklesu produkcie automobilov. Podľa investičnej spoločnosti Bernstein, nemeckí výrobcovia v Číne získavali minimálne 40% svojich ziskov.

Obavy z taríf zasahujú aj dodávateľov automobilových komponentov v Nemecku. Continental – druhý najväčší výrobca automobilových dielov na svete, nedávno znížil svoj výhľad na príjmy roka 2018, čo poukazuje na slabší predaj automobilov v Európe a Číne.

Nemecký automobilový priemysel tvorí zhruba 8% HDP krajiny a tieto rastúce výstrahy podnikových ziskov priniesli dodatočný tlak na nemeckú ekonomiku, ktorá začala čeliť negatívam a poklesu. Nemecké HDP sa v treťom štvrťroku znížilo, čo predstavuje prvý pokles od roku 2015, čiastočne v dôsledku vyššie uvedeného testov okolo emisií. Pokles je tiež príznakom reťazca varovných signálov za posledné dva mesiace.

Bojujúca ekonomika

Okrem celosvetovej neistoty ovplyvňujúcej nemeckú ekonomiku existuje aj dodatočná výzva politickej situácie v Berlíne, keďže Angele Merkelovej čoskoro ukončí post kancelárky.

Súvisiace: Výkonnosť čínskych trhov v roku 2018 bola najhoršia za 10 rokov

Merkelová v októbri poznamenala, že nebude stáť o opätovné zvolenie za predsedníčku vládnucej konzervatívnej kresťansko-demokratickej únie. Taktiež potvrdila, že sa jedná o jej štvrtý termín, ktorý bude jej posledným a po roku 2021 nebude zastávať už žiadny politický post.

Jej oznámenie otvorilo vodcovské preteky pre CDU a konečné líderstvo (a zodpovednosť) – pre vedúce najväčšie európske hospodárstvo a najvplyvnejšiu politickú jednotku. Annegret Kramp-Karrenbauer, blízky spojenec Merkelovej, bol neskôr zvolený za lídra strany. Avšak neistoty naďalej znepokojujú investorov v priebehu vedenia a je stále otázne čo to bude znamenať pre ekonomiku.

Nemecká centrálna banka nedávno znížila výhľad HDP za rok 2018 z aprílových 2,3% na 1,6% oznámených začiatkom minulého mesiaca.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, CNBC

Facebook komentár