- Ceny elektrickej energie v Nemecku klesli pod nulu.
- Znamená to, že spotrebiteľom bolo v zásade platené za využívanie elektrickej energie.
- Táto situácia nastáva, pretože nemecké elektrárne na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov – predovšetkým veterných a solárnych – sú pri výrobe energie veľmi účinné, ale dopyt stále nedokáže by v súllade s dopytom.
Ľuďom v Nemecku bolo počas Vianoc v zásade platené za používanie elektriny.
Ceny elektrickej energie v krajine tak v nedeľu a pondelok pre mnohých zákazníkov čelili negatívnym hodnotám, pretože ponuka krajiny z čistej, obnoviteľnej energie skutočne prekročila dopyt.
Ako sa to deje?
Tento fenomén je menej vzácnym, než si myslíte.
Nemecko počas posledných niekoľkých desaťročí do obnoviteľnej energie, predovšetkým v oblasti veternej a solárnej energie investovalo viac ako 200 miliárd dolárov. V čase, keď je spotreba elektrickej energie nízka – napríklad počas víkendov, kedy sú veľké továrne uzavreté alebo keď je počasie príjemne slnečné – elektrárne do rozvodnej siete v krajine čerpajú viac elektrickej energie, než spotrebitelia skutočne spotrebujú.
Súvisiace: Čína zahanbuje USA v oblasti obnoviteľnej energie
Rozdiely vznikajú, pretože veterná a solárna energia sú vo všeobecnosti nekonzistentné. Keď je počasie veterné alebo slnečné, elektrárne produkujú veľký objem elektriny, ale všetok tento nadbytočný výkon je ťažké skladovať. Technológia akumulátorov nie je dostatočne pokročilá, aby kompletne vedela zmierniť dodávku do rozvodnej siete.
Keď je počasie teplé, ako bolo v niektorých častiach Nemecka počas víkendu a väčšina podnikov je uzavretá, elektrárne vytvárajú prebytok dodávky energie, napriek nezvyčajne nízkemu dopytu. Potom ide o jednoduchú ekonomiku – ceny v skutočnosti klesajú pod nulu.
Je dôležité poznamenať, že nemecké spoločnosti poskytujúce verejné služby neukladajú peniaze priamo do účtov spotrebiteľov, teda ak táto situácia nastane. Skôr obdobie nepriaznivých cien vedie k zníženiu poplatkov za elektrinu, v priebehu roka.
Denník New York Times uviedol, že niektoré výrobné závody a kancelárie boli motivované k využívaniu elektriny za cenu 60 dolárov za megawatthodinu. A skôr v tomto roku ceny elektrickej energie v Nemecku, počas neurčito teplého októbra strávili celkovo 31 hodín pod nulou.
Kľúčovou výzvou je prechod na obnoviteľné zdroje energie
Tradičné energetické siete – ktoré sa vo výrobe energie väčšinou spoliehajú na fosílne palivá sú navrhnuté tak, aby produkcia zodpovedala dopytu. Technológie obnoviteľnej energie však zatiaľ neboli vyvinuté, aby sa boli produkované podľa dopytu, pretože ich výroba je záležitosťou počasia.
Tobias Kurth, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosi Energy Brainpool poznamenal: “To je jedna z kľúčových výziev v celom prechode trhu s energiou, na obnoviteľnú energiu.”
Keďže technológia skladovania zaostáva za efektívnosťou obnoviteľných zdrojov energie, je pravdepodobné, že sa táto situácia týkajúca sa negatívnych cien opäť objaví. V takom prípade by vlády museli ľuďom poskytnúť stimuly, aby svoju spotrebu energie zvýšili, keď nastanú negatívne ceny.
Súvisiace: Ropné skupiny potrebujú investovať $ 350 miliárd … do veternej a solárnej energie
Tieto nezrovnalosti sa musia vyriešiť skôr, než neskôr, pretože obnoviteľná energia rýchlo rastie, čo je spôsobené klesajúcimi nákladmi na technológie a vládne dotácie. Medzinárodná agentúra pre energiu predpovedá, že energia z obnoviteľných zdrojov bude do roku 2040 tvoriť 40% celosvetovej výroby energie. Aj v nasledujúcich piatich rokoch, podiel elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie na celom svete je nastavený na rýchlejšie rast, než akýkoľvek iný zdroj.
V Británii počas roku 2017, obnoviteľné zdroje energie vyrobili viac ako trojnásobok elektrickej energie, než uhlie (podľa The Guardian). V júni, počas mimoriadne veterných nocí, ceny elektrickej energie (reálne) na niekoľko hodín v Británii bola negatívne – a pravdepodobne sa to stane znova.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: The New York Times
Facebook komentár