Nákladné vozidlá čoraz viac znečisťujú mestá a podnecujú klimatické zmeny. Nemecko si myslí, že možno našlo odpoveď použitím nadzemných vedení cez ktoré napája veľké nákladné automobily.
Podľa nemeckej vlády, systém, ktorý nákladným vozidlám umožňuje poskytovať elektrickú energiu z nadzemných káblov, bol uvedený do prevádzky na 10 kilometrov dlhej diaľnici.
Jedná sa tak o prvý takýto test na verejnej komunikácií Nemecka.
Tento systém, vyvinutý spoločnosťou Siemens, vrámci elektrifikovanej trate umožňuje pripojiť veľké plošiny so špeciálnymi zariadeniami namontovanými na strechách, kde automobily vedia ísť rýchlosťou až 90 kilometrov za hodinu (56 míľ za hodinu).
Súvisiace: Konkurent Tesly – Nikola Motor predstavil kamión pre EŮ
Nákladné vozidlá sú poháňané elektromotormi, keď sú pripojené k nadzemnému vedeniu a následne hybridným systémom, keď sa vracajú na tradičnú cestu. Senzory zisťujú, kedy sú pripojené cez strešné zariadenia.
Siemens poznamenala, že systém eHighway spája účinnosť elektrickej koľajnice s flexibilitou prepravy. Ďalšou výhodou je výrazné zníženie emisií CO2 a oxidov dusíka.
Cestné výhody
Siemens tvrdí, že systém môže byť integrovaný s existujúcou cestnou infraštruktúrou, čo z neho robí praktický spôsob, ako znížiť emisie a spotrebu energie v miestach, kde železnice nie sú uskutočniteľné.
Úsek otvorenej cesty je súčasťou kľúčového spojenia medzi letiskom vo Frankfurte, ktoré predstavuje celosvetový uzol nákladnej prepravy a neďalekého priemyselného parku. Čoskoro sa s týmto systémom otvoria ďalšie dva úseky diaľnice.
Nemecká vláda vynaložila 70 miliónov eur (77 miliónov dolárov) na vývoj nákladných vozidiel, ktoré môžu systém využívať. Skupina Siemens uviedla, že majitelia nákladných automobilov by mohli na palive nad 100 000 kilometrov (62 137 míľ) ušetriť 20 000 eur (22 370 dolárov).
Podpora životného prostredia
Preprava cez nákladné automobily je podľa Medzinárodného dopravného fóra, ktoré je súčasťou Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, najrýchlejšie rastúcim zdrojom dopytu po rope vo svete.
Podľa skupiny bude cestná preprava tovaru do roku 2050 predstavovať aj 15% predpokladaného nárastu globálnych emisií CO2.
Znižovanie emisií uhlíka z dopravy vrátane nákladnej dopravy je kľúčovou súčasťou Parížskej dohody o zmene klímy z roku 2015, ktorej cieľom je obmedziť globálne otepľovanie na úroveň hlboko pod 2 stupne Celzia, v porovnaní s úrovňou pred industriálnou revolúciou.
Súvisiace: Elektrické automobily by Európe pomohli ušetriť 11 miliárd barelov ropy
Projekty ako ten z Nemecku by mohli byť súčasťou riešenia, ktoré zahŕňa zvýšené využívanie železničných a elektrických vozidiel.
Štátna tajomníčka nemeckého spolkového ministerstva životného prostredia Rita Schwarzelühr-Sutter, poznamenala: „Elektrifikované nákladné vozidlá sú mimoriadne účinným riešením v cestnej preprave, ktorá je neutrálnou z hľadiska emisií uhlíka.“
Testy a predstavenie technológie eHighway sa uskutočnili aj v menšom meradle vo Švédsku a v blízkosti prístavov v Los Angeles a Long Beach v USA.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN, BBC
Facebook komentár