Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu odmietol výzvy ukrajinského prezidenta, aby bolo Rusko v súčasnosti sankcionované a ani by nemalo poznať detaily s tým, že Moskva by si nemala byť „presne“ istá, ako Západ zareaguje na prípadnú inváziu.
Sankcie voči Rusku
Počas víkendového rozhovoru v rámci výročnej nemeckej bezpečnostnej konferencie v Mníchove, Scholz poznamenal, že západní spojenci sú „dobre pripravení“ sankcionovať Rusko (a rýchlo) ak by malo napadnúť Ukrajinu. Povedal však, že takéto opatrenia by mali zostať poslednou možnosťou v nádeji, že sa nájde mierové riešenie pretrvávajúceho napätia.
S odkazom na uvalenie možných sankcií na Rusko, uviedol: “Je lepšie povedať, že to urobíme vtedy, namiesto toho, aby sme to urobili teraz, pretože sa chceme vyhnúť tejto situácii,” … “Chceme ísť smerom, kde má mier šancu.”
Rusko opakovane poprelo, že by plánovalo inváziu na Ukrajinu, no viacerí západní predstavitelia tento týždeň uviedli, že krajina aktívne zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť na svojich hraniciach.
Súvisiace: “Ropa dosiahne 120 dolárov za barel, ak Rusko napadne Ukrajinu”: Analytik
Scholz neobjasnil, aké sankcie by Rusko mohlo zasiahnuť, ak by napadlo Ukrajinu. Skôr povedal, že Moskva by mala poznať „približné“ a nie „presné“ dôsledky, ktorým bude čeliť.
To je v rozpore s inými západnými lídrami, ktorí urobili konkrétne vyjadrenia ohľadom toho, ako by Rusko mohlo byť ekonomicky zasiahnuté, najmä čo sa týka odpovedi v rámci energetických sankcií.
Ďalej poznamenal: „Môj názor je, že nemá zmysel ich zverejňovať. Pre to, čo očakávame, je dobré, že si ruská vláda nemôže byť naozaj istá, čo presne urobíme.“
“Budú približne vedieť, o čom hovoríme, ale nebudú vedieť o čom presne.”
Jeho vyjadrenia prichádzajú po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu zopakoval svoje výzvy na uvalenie sankcií a povedal, že Západ by mal prestať s politikou „udobrovania“ voči Rusku.
Zelenskyj na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii: “Máme právo – právo požadovať posun od politiky udobrovania k politike zaisťujúcej bezpečnosť a mier.“
„V 21. storočí neexistuje nič také ako “toto nie je moja vojna“. Toto nie je o vojne na Ukrajine, toto je o vojne v Európe.”
Rusko vypúšťa balistické a riadené strely
Rusko v sobotu na prejav svojej vojenskej zdatnosti odpálilo balistické a riadené strely, ako súčasť „plánovaného cvičenia strategických odstrašovacích síl“.
Prezident Joe Biden v piatok povedal, že Spojené štáty veria, že ruský prezident Vladimír Putin môže vykonať útok na Ukrajinu „v najbližších dňoch“.
“Máme dôvod domnievať sa, že ruské sily plánujú a chcú zaútočiť na Ukrajinu v nadchádzajúcom týždni, v najbližších dňoch,” povedal Biden v piatkovom vyhlásení Bieleho domu a poznamenal, že akýkoľvek takýto útok by pravdepodobne bol zacielený na ukrajinské hlavné mesto Kyjev.
Súvisiace: USA: “Ruské sily na úrovni 70 % potrebnej na úplnú inváziu na Ukrajinu”
Stalo sa tak po tom, čo americké spravodajské agentúry uviedli, že Moskva počas tohto týždňa na ukrajinskú hranicu priniesla približne 7000 vojakov, čím sa jej celková odhadovaná vojenská prítomnosť zvýšila na približne 150 000. Ruské sily boli tiež vyslané do Bieloruska – k spojencovi, ktorý leží na severe Ukrajiny.
Začiatkom tohto týždňa ruská vláda tvrdila, že na svoje základne začala vracať časť svojich vojakov. Ukrajinský prezident a západní predstavitelia však vyzvali na opatrnosť, pokiaľ ide o realizáciu týchto vyjadrení.
Ukrajina a západní spojenci varovali, že Rusko môže vytvoriť „falošný signál“ – v ktorom by zinscenovalo skutočný alebo simulovaný útok na svoje vlastné sily – aby vytvorilo zámienku na inváziu na Ukrajinu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár