Nemecká ekonomika, ktorá je najväčšou v Európe, počas tzv. “lockdownu” v rámci pandémie čelila výraznému zásahu a počas obdobia apríl – jún v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom poklesla o 10,1%, keď vývoz a podnikateľské investície prepadli.
Oficiálna štatistická agentúra uviedla, že sa jedná sa o najväčší pokles od začiatku zostavovania štvrťročných údajov o raste HDP, v roku 1970. Tento pokles ďaleko prekročil predchádzajúcu najhoršiu zaznamenanú výkonnosť, ktorá v prvom štvrťroku 2009 počas globálnej finančnej krízy predstavovala prepad o 4,7% .
Rozsiahle pandemické obmedzenia mali za následok zavretie všetkého od krčiem až po predajne automobilov. Krajina sa opatrne opätovne otvorila a hospodárstvo sa začalo dostávať opäť na vhodnú trajektóriu, ekonómovia však tvrdia, že je ďaleko od pred-pandemickej úrovne a túto hodnotu nebude vedieť dosiahnuť až do roku 2022 .
Carsten Brzeski, ktorý je analytikom v banke ING Germany uviedol, že oživenie bude čeliť „dlhej ceste“.
Brzeski ďalej poznamenal: “Tento výsledok ukazuje najhlbšiu, ale aj najkratšiu recesiu,” … „Všetky mesačné ukazovatele od mája už poukazujú na výrazný nárast hospodárskej aktivity v priebehu toho, čo predstavovalo najhoršie štvrťročné výkony v histórii.“
Vláda, aby zmiernila vplyv, schválila stimulačný balík v hodnote niekoľkých miliárd eur, ktorý poskytuje núdzové úvery, záruky za úvery a daňové úľavy. Nemecké zverejnenie údajov bolo v predstihu piatkových očakávaných hodnôt pre Taliansko, Francúzsko a eurozónu (19 krajín). Očakáva sa, že tieto čísla budú taktiež rekordné, hoci sú vyhodnocované spätne a nezohľadňujú oživenie aktivity po zrušení mnohých najprísnejších obmedzení.
Vládne programy dotácie platov, ktoré majú pomôcť udržať pracovníkov v rámci celej menovej únii, doteraz zmiernili vplyv na mnohé rodiny. Tým vedeli udržať nezamestnanosť pod kontrolou, čo je jeden z faktorov, ktorý by mohol pomôcť podporiť oživenie. Podľa samostatnej správy uverejnenej vo štvrtok miera nezamestnanosti v júni vzrástla na 7,8%, z májovej hodnoty vo výške 7,7%.
Štátna štatistická agentúra Destatis uviedla, že vývoz, dovoz, spotrebiteľské výdavky a investície do zariadení sa počas druhého štvrťroka „výrazne prepadli“.
Ekonóm Stephan Kooths z Inštitútu pre svetovú ekonomiku z nemeckého mesta Kiel, uviedol, že spotrebiteľské výdavky netrpeli kvôli nedostatku kúpnej sily, ale jednoducho preto, že opatrenia v dôsledku koronavírusu znížili šancu míňania – na úroveň 130 miliárd eur.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Bloomberg
Facebook komentár