Zahraničný kupujúci toskánskych víl, alebo na iných luxusných oblastí mali zriedka tak dobré možnosti. Dvojročná recesia spolu s 42 percentným prepadom hypotekárnych úverov vyhodila mnoho Talianov z trhu. Neistota ohľadom novej dane z rezidencií taktiež spôsobila, že niektorí miestni obyvatelia odkladali nákupy. Výsledok: Predaj rezidenčných nehnuteľností sa v Taliansku medziročne znížil o takmer 26 percent. Napriek tomu predaj rekreačných domov prilákal kupujúci zo zahraničia, ktorých objemy vzrástli o 14 percent, na 2,1 miliardy eur (2,8 miliárd amerických dolárov) – podľa vyjadrenia výskumného ústavu Scenari Immobiliari. “To je ten správny čas pre cudzincov na kúpu,” – poznamenala Francesca Andreini, majiteľka realitnej kancelárie Case e Ville, s tým, že takéto ceny môžu počas rokovaní klesnúť až o 30 percent.
Nemci sú veľmi aktívni. “Povedal by som, že 60 percent z našich uzavretých zmlúv tvoria Nemcami, čo je oveľa vyššia ako v predchádzajúcich rokoch,” uviedol Yasemin Rosenmaier, maklér nemeckej firmou Engel & Völkers, ktorý pravidelne jazdí pre jeho obchody na breh jazera Como. “Prečo nie? Strach z inflácie, neistota na finančných trhoch, strach z toho, čo sa stalo na Cypre. “
Niekoľko nemeckých kupcov odmietlo vykonať rozhovor pre tento člábok, snáď preto, že sa nechcú chváliť ich bohatstvom. Priemerná cena predaných domov v Taliansku bola v minulom roku pre cudzincov na úrovni zhruba 500 000 eur. To je vysoká cena pre Talianov, ktorí zarábajú v priemere 19 655 eur za rok, podľa údajov ministerstva financií. Nemci zarábajú o 36 percent viac, alebo 26 791 eur. Kým rozdiel v príjmoch medzi severom a juhom je už dlho európskou realitou, niektorí významní talianski politici obvinili nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú z ochudobňovania svojimi nárokmi na úsporné opatrenia ich krajiny. Talianska ekonomika by sa mala podľa očakávaní v roku 2013 zmenšiť o 1,5 percenta, kdežto Nemecko je na najlepšej ceste sa rozšíriť o 0,5 percenta. Nemecká nezamestnanosť bola v apríli roka 2013 na úrovni 6,9 percenta, čím dosiahla blízkosť 20-ročných miním, zatiaľ čo v Taliansku je nezamestnanosť vo výške viac ako 11 percent.
Situácia slabého trhu s bývaním sa Taliansku zhoršila po tom, čo bývalý premiér Mario Monti v decembri roka 2011 predstavil daň z nehnuteľností, známu pod skratkou IMU, ako súčasť úsilia o zmenšenie obrovského deficitu tejto krajiny. Jeho nástupca, Enrico Letta, pozastavila ďalšie vyplácanie tejto dane, ktorej platby sa očakávali na mesiac jún, a povedal, že bude pracovať s Parlamentom, aby vykonali preskúmanie tejto daňe. Ex-premiér Silvio Berlusconi ju chce úplne zrušiť a pohrozil odvolať svoju podporu strán z vládnej koalície, ak daň zostane na svojom mieste.
Marco Rognini, manažér predaja pre skupinu Engel & Völkers v Taliansku poznamenal, že jeho nemeckí klienti sa stali početnými zákazníci, s ohľadom na nehnuteľnosti v Toskánsku, kde ceny mierne zvýšili. Pohľad na túto krajinu sa v jeho spoločnosti nezmenil, ako je hlavným predajným miestom. Rosenmaier poznamenal: “Taliansko je krajinou slnka. Taliansko nie je Nemecko. “
Zrátané a podčiarknuté: Predaj rekreačných domov cudzincom v Taliansku počas roka 2012 vzrástli o 14 percent, cez 26 percentný pokles celkového trhu.
Zdroj: Blog.LuxuryProperty.com
Facebook komentár