Nemci_nekupuju_aj_ked_su_obchody_otvorene_odbornici_vysvetluju_preco

Napriek zmierneniu koronavírusových opatrení v krajine sa Nemci zdráhajú ponáhľať späť do obchodov.

Simon Moore, ktorý je generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti so zameraním na behaviorálne vedy – Innovation Bubble, v rozhovore povedal, že pandémia koronavírusov posunula zmýšľanie spotrebiteľov z mentality „hromadenia“ na „obranu“.

Namiesto hľadania spôsobov, ako čo najlepšie využiť obchod s tovarom, Moore vysvetlil, že ľudia sa aktuálne viac bránia, najmä kvôli neistote vyvolanej pandémiou.

V pondelok Nemecko povolilo opätovné otvorenie menších predajní s rozlohou do 800 metrov štvorcových, za účasti dodržiavania obmedzenia sociálneho kontaktu a hygienických opatrení. Podľa posledných údajov z Johns Hopkins University bolo v Nemecku potvrdených 157 129 prípadov koronavírusu a 5 875 úmrtí.

Opätovne otvorené taktiež mohli byť aj väčšie podniky, ako napríklad predajcovia automobilov, predajne bicyklov a kníh. Zahŕňalo to aj švédsky obchod s nábytkom Ikea.

V správe od agentúry Reuters, Stefan Stukenborg – vedúci pobočky spoločnosti Ikea na okraji Kolína povedal, že opätovné otvorenie ich predajne prebiehalo “vo veľmi umiernenej atmosfére a dokonca nebolo potreba žiadnych označení na obmedzenie kontaktu pri pokladniach, keďže veľký počet zákazníkov nenastal.”

Stefan Genth, ktorý je generálnym riaditeľom nemeckej maloobchodnej federácie Handelverband Deutschland, navrhol, že bude pravdepodobne potreba nejaký čas, pretože spotrebiteľský sentiment sa nachádza „na historicky najnižšej úrovni“.

Uviedol, že to čiastočne pramení z neistoty na trhu práce, čo viedlo k správaniu ľudí, aby k výdavkom boli šetrnejší.

Uviedol však tiež, že pokyny týkajúce sa predajných obmedzení sú v rôznych krajinách odlišné, čo predstavuje určitú ne-konzistentnosť, čo zákazníkov „znepokojuje“.

Taliansko, ktoré bolo epicentrom európskej pandémie, v priebehu tohto týždňa tiež umožnilo otvoriť niektorým svojim menším maloobchodníkom, majitelia obchodov však uvádzali, že neočakávajú, že by ich výsledky predajov boli rovnaké ako pred rozšírením pandémie ochorenia Covid-19.

„Sociálny dôkaz“

Napriek oficiálnemu zmierneniu obmedzení niektorými vládami, ľudia podľa Moora, predtým než sami otvoria, skutočne hľadajú tzv. „sociálny dôkaz“, že ostatní ľudia sa hromadne vracajú do obchodov.

Vysvetlil, že je to preto, že ľudia sa pri rozhodovaní v čase neistoty spoliehali viac na inštinktívne pocity a emócie.

Moore zdôraznil, že časť mozgu, ktorá sa zaoberá číslami, faktami a údajmi, na ktoré sa značky zvyčajne odvolávajú, je len štvrtinou veľkosti časti, ktorá reaguje na emócie.

“Sme omnoho viac nevedomé a emocionálne bytosti, než si myslíme,” uviedol a citoval výskum profesora z Harvardu, ktorý zistil, že 95% našich rozhodnutí o nákupe vykonávame na podvedomej úrovni.

Cathrine Jansson-Boyd, ktorá prednáša o psychológii spotrebiteľa na Anglie Ruskin University, uviedla, že spotrebiteľské správanie sa nevráti k normálu, kým ľudia nepocítia, že hrozba vírusu sa vytratila.

Povedala, že správy o spoločenskom dištancovaní, napríklad o obmedzovaní dotykov v rámci povrchov a predmetov sú a budú v ľuďoch tak zakorenené, že stále budú ovplyvňovať spotrebiteľské správanie.

Britský supermarket Asda zašiel tak ďaleko, že keď sú spotrebitelia v predajniach tak ich informuje, aby si „vybrali iba to, čo chcú kúpiť“.

Jansson-Boyd ďalej uviedla. „Vlády nehovoria, že by ste mali ísť a správať sa normálne, pretože problém je preč,“ … “Skôr uvádzajú, môžete vychádzať a pokúsiť sa žiť normálne, ale problém ešte preč nie je.”

To má podľa nej za následok kognitívnu disonanciu, čo je nesúlad medzi myšlienkami, pocitmi a činmi spôsobujúcimi stres a nepohodlie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár