Podľa poradenskej firmy AlixPartners, keďže je koniec v nedohľadne, nedostatok polovodičových čipov má v roku 2021 stáť celostvetový automobilový priemysel, vo forme znížených príjmov až 210 miliárd dolárov.
Prognóza je takmer dvojnásobná oproti predchádzajúcej projekcii vo výške 110 miliárd dolárov, z májovej predpovede. Newyorská firma počiatočnú prognózu 60,6 miliardy dolárov zverejnila koncom januára, keď problém s dielmi začal spôsobovať, že výrobcovia automobilov obmedzili výrobu v závodoch.
Mark Wakefield, vedúci oddelenia pre oblasť automobilového priemyslu a priemyslu v spoločnosti AlixPartners, vo vyhlásení poznamenal: “Všetci samozrejme dúfali, že kríza v sektore čipov sa už nebude viac rozširovať, ale nešťastné udalosti, ako napríklad opätovné obmedzenia z dôvodu ochorenia COVID-19 v Malajzii a pokračujúce problémy v iných častiach sveta, situáciu ešte zhoršili.”
Firma AlixPartners tak aktuálne predpovedá, že v roku 2021 výroba príde o 7,7 milióna jednotiek, čo je nárast z 3,9 milióna v májovej prognóze.
Výrobcovia automobilov po celom svete, vrátane spoločností Ford Motor a General Motors, v tomto roku varovali pred masívnym znížením príjmov, z dôvodu nedostatku čipov. Niektoré, ak nie väčšina z týchto strát, boli kompenzované odolným spotrebiteľským dopytom a vyššími ziskami z dôvodu rekordných cien automobilov.
Výrobcov elektroniky zároveň postihuje nedostatok pracovnej sily
Takmer štyria z piatich výrobcov elektroniky uviedli, že je stále ťažšie nájsť kvalifikovaných pracovníkov, čo zhoršuje problémy vyplývajúce z pretrvávajúceho nedostatku čipov a spôsobuje oneskorenia v expedícii výrobkov – s týmto vyjadrením dnes prišla obchodná skupina, ktorá ich zastupuje.
IPC, ktorá zastupuje zmluvných výrobcov ako Foxconn, ako aj výrobcov čipov ako Intel Corp, výrobcov obvodov a ďalších priemyselných hráčov, uviedla, že približne 80% respondentov v jej najnovšom prieskume uviedla, že majú problémy so získavaním zamestnancov. Viac ako dve tretiny opýtaných spoločností uviedli, že dokonca rastú aj ich náklady na pracovnú silu.
Tieto útrapy prichádzajú v čase, kedy priemysel čelí spomínanému celosvetovému nedostatku čipov, ktorý sa začal v priebehu minulého roka. Viac ako polovica respondentov uviedla, že neverí, že sa nedostatok čipov zmierni najmenej do druhej polovice roku 2022, pričom 90% spoločností uviedlo, že ich celkové náklady na materiál, ktoré zahŕňajú aj položky bez čipov, čelia jednoznačnému nárastu.
Výsledkom prieskumu bolo zvyšovanie omeškaní a znižovanie ziskových marží. Necelá štvrtina opýtaných spoločností uviedla, že ich zisky rastú, pričom takmer tretina uviedla, že očakávajú zníženie marží. A približne 88% spoločností uviedlo, že ich dodacie lehoty – oneskorenie medzi prijatím objednávky a jej splnením – sa v niektorých prípadoch rozšírili až na dva mesiace.
Shawn DuBravac, ktorý je hlavným ekonóm IPC a vedúci výskumu tejto štúdie, uviedol, že nedostatok pracovnej sily je najhorším v Severnej Amerike a Európe a výrobcovia elektroniky pravdepodobne musia poskytovať jednoznačné navýšenie miezd, ktoré 44% z nich uviedli, že vykonávajú, keďže sa v čo najväčšej miere snažia prilákať pracovníkov. Viac ako tretina spoločností uviedla, že poskytujú flexibilnejšie hodiny alebo dodatočné školenia a vzdelávanie.
DuBravac nakoniec poznamenal: “To sa stáva dôležitým faktorom v rámci výrobných odvetví. Nebudú to len vyššie platy. Bude to taktiež: “Navyšovanie odbornosti. Ak máte ďalšie ambície v oblasti vzdelávania, budeme sa vám s tým snažiť pomôcť.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Yahoo
Facebook komentár