NBA_celi_rozsiahlym_problemom_kvoli_cine

Problémy po statuse na sociálnej sieti Twitter, so zameraním na vývoj v Hongkongu pokračoval aj včera. Áno, zápas predsezóny medzi Los Angeles Lakers a Brooklyn Nets sa odhral v Šanghaji, ale za veľmi slabej pozornosti. Vyjadrenie organizácie NBA s ohľadom na celosvetový vývoj však chýba.

Boli dokonca zrušené tlačové konferencie komisára Adama Silvera a oboch tímov, bola odstránená reklama z ihriska a okolia arény, z mestských budov bol zvesený propagačný materiál a samozrejme, jediní ľudia, ktorí zápas v Číne videli, boli tí, ktorí sa zúčastnili hry, pretože televízia CCTV odmietla vysielať zápas v televízii alebo na internete.

Zhoršujúcou sa situáciou bola nápadná neprítomnosť Yao Minga v zápase v jeho rodnom meste. Osoba so znalosťou situácie informovala USA Today Sports, že Yao, bývalý hráč Houstons Rockets a basketbalovej siene slávy, ktorý je prezidentom Čínskej asociácie basketbalu a úzko prepojený so Silverom, v Šanghaji ani nebol a ani sa so Silverom v Číne nestretol. Táto osoba požiadala o anonymitu, pretože nebola oprávnená verejne sa vyjadrovať k tejto citlivej situácii.

Ich dlhotrvajúci a lukratívny vzťah s Čínou bol poškodený. Liga bola v Spojených štátoch kritizovaná za počiatočné nejednoznačné vyhlásenie, ktoré sa pokúsilo podkopať autoritu Číny a zároveň podporili vyjadrenie generálneho manažéra Houstons Rockets – Daryla Moreyho pre jeho tweet.

Silver sa dostal do nezávideniahodnej pozície a vyjadril presvedčivý súhlas s vyjadrením o viere a hodnotách ligy a o slobode prejavu. A zatiaľ čo sa očakáva, že Silver sa zúčastní sobotňajšieho zápasu Lakers-Nets v Šen-čene (konečnej zastávke tohto svetového turné v pred-sezóne), nie je známe, či sa Silver a Yao stretnú, ako bolo predtým oznámené.

Najlepšia vec, ktorá sa môže stať pre NBA, je návrat do Spojených štátov, kedy sa Silver a liga budú naďalej pokúšať vylepšiť situáciu. Pravdepodobne následne o tejto záležitosti budú verejne hovoriť aj tréneri a hráči ako LeBron James, ktorý každoročne cestuje do Číny a má doživotnú dohodu s firmou Nike.

Celý týždeň – počnúc Moreyho tweetom, pokračovaním podpory Moreyho od majiteľa Houstons Rockets, Tilmana Fertitta, razantnými vyjadreniami Silvera a zápasu – bol očarujúci pre tých, ktorí nie sú ponorení do politických a obchodných operácií Číny.

Táto udalosť ukázala problémy väčšieho publika, ktorým globálne podniky čelia, keď sa snažia obchodovať s komunistickou Čínou a zároveň tak musia čeliť jednostrannej taktike, keďže môže prísť k ekonomickému šikanovaniu.

To je to, čo spoločnosti, vrátane firiem v USA, musia urobiť, ak chcú v Číne napriek svojej histórii porušovania ľudských práv zarábať peniaze. Príbehy o vyhovení čínskym požiadavkám už existujú, ale tento týždeň sme boli svedkami aj toho, čo sú podniky ochotné urobiť.

Mnohí spochybnili podnikanie NBA v Číne, avšak nedôjde k všeobecnému stiahnutiu amerických podnikov z Číny. Zdroj príjmov je pre nich dôležitý.

Profesor z Syracuse University – John Wolohan, ktorý sa špecializuje na športové právo a vzťahy medzi USA a Čínou, povedal že situácia z tohto týždňa by mala priniesť túto tému do širšej diskusie o tom, akú úlohu by USA mali zohrávať v Číne.

Súvisiace: Obchodná vojna USA a Číny už smeruje aj do oblasti umelej inteligencie

Časť kritiky zameraná na NBA je spravodlivá; časť zavádzajúca. NBA je ochotná vzdať sa niektorých – možno všetkých čínskych peňazí a Silver uviedol, že sú to dôsledky, ktoré bude musieť prijať.

Príjmy NBA z Číny – a podľa konzervatívnych odhadov každým rokom dosahujú 500 miliónov dolárov, na základe verejne známych dohôd – sú súčasťou príjmu z basketbalu, ktoré sú rozdelené v pomere 50:50 medzi hráčmi a majiteľmi. Sú majitelia a hráči ochotní vzdať sa týchto príjmov? A čo lukratívne dohody s výrobcami tenisiek, ktoré firmy v Číne spojili s hráčmi. Následne však tieto dohody a partnerstvá môžu byť prerušené?

Aj keď to v Číne nebolo zámerom NBA, dalo to veľa ľuďom možnosť sa zamyslieť.

Nike v Číne

Prebiehajúca konflikt medzi NBA a Čínou by mohla poškodiť aj firmu Nike, ktorá má väzby na basketbalovú organizáciu a región.

Väčšia oblasť Číny, ktorá sa vo všeobecnosti používa na označenie pevninskej Číny, Hongkongu, Macaa a Taiwanu, je už viac ako rok najrýchlejšie rastúcim regiónom skupiny Nike, pričom výrobca tenisiek naďalej propaguje najmä svoju značku Jordan a ostatné vybavenie.

Podľa finančných údajov spoločnosť Nike vo fiškálnom roku 2019, tržby vo Veľkej Číne dosiahli nárast bez menových vplyvov o 24%.

Nike je výhradným poskytovateľom oblečenia pre hráčov NBA. Podpísala osemročnú dohodu po sezóne 2017 – 2018, ktorú prevzala po spoločnosti Adidas.

Nike sa v posledných rokoch opierala o popularitu NBA, aby pomohla viesť jej ďalší rast v Číne. V roku 2017 spoločnosť Nike v Pekingu otvorila „Nike and Jordan Basketball Experience Store“ o rozlohe 600 metrov štvorcových, kde si spotrebitelia môžu vyskúšať basketbalové topánky na polke ihrisku v obchode.

Konkurenti spoločnosti Nike ako Adidas a Under Armour nezverejňujú údaje príjmy z Číny, ale predaja v Ázii a Tichomorí vzrástli rýchlejšie ako v iných oblastiach u oboch týchto spoločností.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, ABC

Facebook komentár