Keďže obchodný konflikt prezidentom Donaldom Trumpom s Čínou dominuje titulkom, schiľuje sa k oveľa zlovestnejšej situácií – prinajmenšom podľa analytika banky Societe Generale – Alberta Edwardsa.
Jeho znepokojenie sa zameriava predovšetkým na Európsku úniu a úlohu, ktorú zohrali pri vytváraní neudržateľného obchodného prebytku z dôvodu svojej úrodnej menovej politiky a slabej meny.
Súvisiace: Vyrobené v USA: Nemecké automobily Trump nechce!
Edwards poukazuje, že Federálny rezervný systém sa stal presadzovateľom sprísňovania menovej politiky, Európska centrálna banka sa zatiaľ len snaží vo väčšej miere vykonať obmedzenie nákupu aktív. Výsledná divergencia viedla k slabému euru a silnému doláru, čo zase umožnilo rastu obchodného prebytku eurozóny, pretože klesajúca mena zvyšuje atraktívnosť vývozu.
Táto dynamika je vidieť na nasledujúcich grafoch:
Edwards uviedol, že v dôsledku toho je obchodná vojna pripravená na to, aby nakoniec prišla ešte omnoho väčšia a práve vystupňovaním obchodného konfliktu s Čínou.
V správe ku klientom napísal: “Kľúčom k tomu je, že ECB svojou rozdielnou menovou politikou zatlačila euro na nižšie úrovne a je nepriamo zodpovedná za výrazné zhoršenie súčasného obchodného napätia,” … “Krátka kapitola ECB by mohla poukázať na postoje v eurozóne, čím navýši pravdepodobnosť úplnej obchodnej vojny medzi USA a EÚ.”
Tak ako by mohla vyzerať obchodná vojna medzi USA a EÚ? Edwards uviedol, že pozornosť bude zameraná priamo na európskych výrobcov automobilov. Ako poukazuje, Trump už dávno vyjadril opovrhnutie nad dominanciou nemeckých značiek na trhu luxusných automobilov.
V súčasnosti si USA účtujú len 2,5% clo z dovozu automobilov, v porovnaní s 10% pre EÚ a 25% pre Čínu. Edwards očakáva, že sa to určite zmení, keďže Trump jednoznačne očakáva zavedenie “značne vyšších” sadzieb.
Súvisiace: Trumpove tarify voči Číne by mohli “prejsť do globálnej obchodnej vojny”
Záležitosť tiež komplikuje prítomnosť Nemecka, ktoré by mohlo byť oveľa ťažším súperom, než akýkoľvek Trumpov doterajší konkurent v jeho celosvetovom ťažení. Edwards tiež berie na vedomie urýchlenú povahu, v ktorej môže EÚ spracovávať nové nariadenia, čo vedie k zvýšenému riziku okamžitých odvetných krokov.
Poznamenal: “Nemecko v mojich odhadoch “nebude hrať podobnú hru” a urobí reálne kroky,“… “Bude sa snažiť o silné presadzovanie a právny sklon Európskej komisie zapríčiní, že ďalšie sadzby sa implementujú oveľa rýchlejšie ako čokoľvek, čo o čom sa hovorí v dnešnom obchode medzi USA a Čínou.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, MarketWatch
Facebook komentár