Celkové objemy darov od Top 50 filantropov v Amerike sa v minulom roku znížili o 30 percent, na celkový výsledok vo výške 7 miliárd dolárov a dosiahol tak na najnižší objem peňazí od roku 2010.
Zoznam 50 filantropov, ktorý je zostavovaný v Chronicle of Philanthropy poukázal na pokles, ktorý bol čiastočne spôsobený masívnymi jednorazovými darmi v roku 2014, vrátane darov o hodnote 1,9 miliardy dolárov od Billa a Melindy Gatesovcov, pre ich nadáciu.
Volatilita akciového trhu môže byť taktiež na vine a najmä u bohatých darcov zo Silicon Valley. Po niekoľkých rokoch, kedy technologický titáni dominovali Zoznamu top 50 Filantropov, New York a ďalšie regióny opäť v roku 2015 tvorili prevažnú časť darcov.
Súvisiace: 10 magnátov, ktorí nezanechajú majetky svojím deťom
Emmett Carson, ktorý je výkonným riaditeľom Silicon Valley Community Foundation v správe poznamenal: “U potenciálnych darcov z oblasti technológií bol roku 2015, rokom kedy bolo vidno omnoho menej počiatočných verejných ponúk, fúzií a akvizícií.”
Na základe toho, sa tak na vrchol charitatívnych darcov roka 2015 (v USA) dostal miliardár menom Richard Mellon Scaife (na obrázku nižšie), s darmi o hodnote 759 miliónov dolárov. Scaife, ktorý bol dedičom bankového domu Mellon, ropných aktivít a vedúcim prispievateľom do republikánskej strany zomrel v roku 2014. Jeho vôľa bola podpísaná počas minulého roka.
Scaife, ktorý žil v Pittsburghu, riadil väčšinu jeho bohatstva cez dve súkromne nadácie – Allegheny Foundation, ktorá podporuje charitatívne aktivity v západnej Pensylvánii a Sarah Scaife Foundation, ktorá financuje konzervatívne a liberálne skupiny verejnej politiky. Do každej z týchto organizácií presunul 369,4 milióna dolárov.
Na druhej priečke zoznamu je John Santikos, ktorý vybudoval najväčší, rodinou vlastnený reťazec kín v Texase. Santikos po svojej smrti daroval 605 miliónov dolárov do San Antonio Area Community Foundation.
Na tretej priečke bol Michael Bloomberg, ktorý v roku 2015 daroval majetok o hodnote 510 miliónov dolárov. Ďalej bol nasledovaný správcom hedžových fondov – Johnom Paulsonom, ktorý Harvardskej Univerzite daroval 400 miliónov dolárov. Zakladateľ spoločnosti eBay – Pierre Omidyar sa dostal na piate miesto zoznamu najväčších filantropov, s objemom 327 miliónov dolárov.
Súvisiace: Najväčšie tajomstvá šetrných miliardárov
Iní darcovia pochádzali aj rodiny Waltonovcov, ktorý sú potomkami zakladateľa Sama Waltona. Darovali 407 miliónov dolárov vo forme akcií spoločnosti Wal-Mart. Bill a Melinda Gatesovci do ich nadácie darovali 272 miliónov dolárov, zatiaľ čo 48-ročný podnikateľ Jay Faison, ktorý založil SnapAV, na podporu čistej energie poskytol 165,6 miliónov dolárov. Sestra Warrena Buffetta – Roberta Buffett Elliott Severozápadnej univerzite (Northwestern University) darovala 100,9 milióna dolárov.
Všetkých 23 miliardárov na zozname v priemere darovalo menej ako 1 percento predpokladaného bohatstva. Z 23 miliardárov, bývalý manažér hedžového fondu – John Arnold a jeho žena Laura darovali najväčší podiel ich bohatstva, vo výške 5,6 percenta.
Zdroj: Fortune, The Wall Street Journal
Facebook komentár