Americké akciové trhy počas roka dosiahli prvotriednu jazdu do rekordných územi. Ale neboli jediné.
Podľa dát skupiny S&P Dow Jones Indexes hodnota verejných spoločností na celosvetových akciových trhoch v roku 2017 vzrástla o 12,4 biliónov dolárov, čo v ich výpočte zahŕňalo aj dividendy. Viaceré trhy dokonca prekonali USA.
Tu je pohľad na najväčších držiteľov akciových trhov v roku 2017:
USA
Americké akcie sa v rámci týchto ziskov nachádzali v strede, keďže investori vsadili na silný hospodársky rast, pevné zisky spoločnosti a očakávaní, že prezident Trump schváli rôzne stimuly. Trump tak posilnil trhy, veľkým znížením dane z príjmu právnických osôb.
Súvisiace: 2017: Rekordný rok pre akciový index S&P 500
Americký akciový index Dow Jones dosiahol výnos na úrovni 25%, index S&P 500 vzrástol o 19% a technologický index Nasdaq dosiahol ohromujúci 28% zisk.
Akciový trh v Argentíne
Argentínsky index Merval v roku 2017 vzrástol o 77% a v poslednom týždni roku 2017 dosiahol rekordnú úroveň.
Voľba prezidenta Mauricia Macriho na konci roka 2015 sa ukázala byť zlomovým bodom: ekonomika rastie a výnos akciových trhov sa razantne zintenzívnil. Merval v roku 2016 získal 45%.
Prezident Macri v minulom roku uskutočnil niekoľko hospodárskych reforiem a pomohol tak ďalej posilniť dôveru v podniky.
Spoločnosť Algebris Investments uviedla: “Prezident Macri v roku 2017 pomohol vyhnúť sa politickým rizikám a bez plánovaných volieb v roku 2018, Argentína v tomto roku na území Latinskej Ameriky vyniká ako politicky bezpečný prístav.”
Napriek tomu je ešte potrebné urobiť viac: Inflácia je vyššia ako 20% a mena naďalej oslabuje.
Akciový trh v Nigérií
Nigérijský index All-Share je stále na nižšej úrovni ako rekordné maximá, ktoré boli dosiahnué na začiatku roka 2008, ale 42% rally počas roka 2017 tento nedostatok pomohla zmierniť.
Index silne trpel v rokoch 2015 a 2016, z dôvodu nízkych cien ropy, útokov militantov, menových problémov, volieb a Ebolou, čo samozrejme zasiahlo aj sentiment investorov.
Zin Bekkali, ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Silk Invest vysvetľuje: „Cena ropy sa však pohybovala na vyššie úrovne, centrálna banka uľahčila výmenu mien a ekonomike sa podarilo dostať z recesie.
Mnohí analytici sú optimistickí aj k tomu, že akcie by mohli stúpať aj v roku 2018.
Bekkali ďalej poznamenal: “Ak sa pozriete na to, kde dnes stojíme, akciový trh (Nigérie) je stále jedným z najlacnejších trhov sveta.”
Akciový trh v Turecku
Pokus o prevrat v roku 2016 a séria teroristických útokov mali negatívny vplyv na turecké hospodárstvo.
Referenčný index krajiny však v roku 2017 vzrástol o 48%, pretože vláda zaviedla dočasné zníženie daní a program záruk na pôžičky, ktorý povzbudil banky, aby poskytovali úvery malým podnikom. Rast HDP sa zvýšil a v treťom štvrťroku dosiahol 11,1%.
Neil Shearing, ktorý je hlavným ekonómom rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti Capital Economics poznamenal, že k výkonnosti akciového trhu pomohla aj klesajúca turecká líra.
V súčasnosti experti varujú, že dobré časy nemôžu trvať navždy.
“Z tohto dôvodu sa domnievame, že ekonomika sa blíži k úrovni prehriatia.”
Súvisiace: Paulsen: “V roku 2018 je na akciovom trhu treba byť pripravený na korekciu”
Akciový trh v Hong Kong
Hang Seng index investorom zarobil 36%, ale hlavné čínske indexy v Šanghaji a Šen-čene sa potácali.
Prečo vznikla táto nerovnosť?
Dickie Wongová, ktorá je vedúcou predstaviteľkou výskumu v spoločnosti Kingston Financial Group poznamenala: “Je to všetko o spoločnosti Tencent.“
Podiely v kórejskom technologickom gigante v Hongkongu sa za posledný rok viac ako zdvojnásobili a ocenenie tejto spoločnosti nakrátko zatienilo aj spoločnosť Facebook.
WeChat, ktorý je obľúbeným mobilným messenger spoločnosti, má takmer 1 miliardu používateľov a investori sa usilujú o služby okolo mobilných hier a video streamingu.
Wongová ďalej uviedla, že medzitým trhy v Šanghaji a Šen-čene znížili výkon, keďže štátne médiá sa snažil miestnych investorov presvedčiť, aby boli opatrní.
Najväčší porazený: Akciový index Kataru
Zatiaľ čo väčšina hlavných akciových trhov zaznamenala značné zisky, navyšujúci sa príliv všetky lode nevytiahol.
Katarský akciový trh v Perzskom zálive klesol o 18%, keď sa pohádal so svojimi susedmi: Saudskou Arábiou, Bahrajnom a Spojenými arabskými emirátmi.
Rozhodnutie pre zrušenie diplomatických väzieb a dopravných spojení s Katarom (v júni) prekvapilo celý región.
Súvisiace: 4 ázijské akciové spoločnosti vo väčších ziskoch ako Bitcoin
Krajiny obvinili Katar z financovania terorizmu, avšak ten to popiera. Úsilie o obnovenie väzieb doposiaľ zlyhalo.
Katar našiel stratégie riešenia a rôzne obchodné cesty, pomocou ktorých sa z toho dostali.
Nakoniec poznamenala. “Veľká časť z počiatočného narušenia hospodárstva sa vytratila,” … “Vyzerá, že sa tento problém rýchlo nevyrieši, ale nevyzerá to, že by to katarskému hospodárstvu spôsobilo rozsiahle škody.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár