Mestečko vzdialené severne od arktického kruhu má byť domovom najväčšieho dátového centra na svete.
Zariadenie Kolos je vyvíjané americko-nórskym partnerstvom, nazývaným tiež Kolos, ktoré uvádza, že táto lokalita bude nakoniec čerpať rekordných 1000 megawattov vo forme energie.
Na svojej internetovej stránke Kolos tvrdí, že pre využitie chladnej klímy a prístupu k vodnej energii pomôže znížiť náklady na energiu až o 60 percent.
Súvisiace: Graf aktivity na internetu v priebehu jednej minúty
Spoločnosť dodala, že Kolos bude “pre údaje pevnosťou.”
Ďalej uvádza: “Oblasť Kolosu je obklopená vodou a kopcami a poskytuje bezpečnosť prírody pre ochranu pred akýmikoľvek fyzickými rizikami.”
Firma ďalej uviedla, že centrum priamo vytvorí 2 000 až 3 000 nových pracovných miest a v tejto oblasti podporí 10 000 až 15 000 pracovných miest.
Škandinávia pre veľké dátové centrá nie je cudzou, kde má vlastné centrum aj spoločnosť Facebook, nachádzajúce sa vo vzdialenosti približne 240 míľ – vo Švédsku.
Revolúcia výpočtového výkonu
Predpokladá sa, že počítače sú na vrchole revolúcie, na základe čoho sa vývojári zameriavajú na zavedenie kvantovej energie.
Jednou príťažlivosťou kvantovo napájaného počítača je jeho schopnosť súčasne spočítať množstvo rôznych možností.
Peter Smith, ktorý je profesorom optoelektroniky v University of Southampton povedal, že Google by mohol počas tohto roka predstaviť počítač, ktorý súčasné technológie nahradí.
“Čo to znamená pre podnikanie? Je to obrovským skokom vpred, keďže dáte ľuďom oveľa viac výpočtovej sily, následne to ovplyvní sektor financií, podnikania, bezpečnosti a takže môžete tieto veci napríklad použiť na rozsiahlejšie šifrovanie.
Súvisiace: MAPA: Ako vyzerá Internet a ako je poprepájaný
Smith dodal: “Môžete si predstaviť svet, v ktorom môže kvantový počítač zvládnuť toho oveľa viac, ako to, čo v súčasnosti robíme pre bezpečnosť, čí už pre svet internetu alebo financií.”
Smith uviedol, že hoci to môže byť považované za riziko, kvantová technológia môže ponúknuť aj bezkonkurenčnú úroveň bezpečnosti.
Dodal: “Následne to taktiež vyvoláva otázku, okolo vplyvu vlády, teda či ľudia budú cítiť úplne bezpečnú komunikáciu, ku ktorej by sa nikto nemohol dostať.”
Smith uviedol, že dátové centrá budú pravdepodobne kľúčom k rozvoju kvantovej technológie, keďže používatelia vyhľadávajú prístup k novej počítačovej, sieti prostredníctvom cloudu.
(Cloud computing je na internetu založený model vývoja a používania počítačových technológií, ktorý môže byť charakterizovaný ako poskytovanie služieb alebo programov dostupných na internete s tým, že užívatelia môžu pristupovať k nim vzdialene, napríklad pomocou webového prehliadača alebo e-mailového klienta.)
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, BBC
Facebook komentár