Najväčšie americké banky sa spojili, aby zachránili ohrozeného veriteľa First Republic zo San Francisca pomocou 30 miliárd dolárov vo forme nepoistených vkladov, čo predstavuje nezvyčajné spoločné úsilie o stabilizáciu konkurenta a obnovenie pokoja po nestabilnom týždni.
Príspevok 11 najväčších národných bánk vrátane JPMorgan Chase a Bank of America nasleduje po prudkom poklese akcií First Republic, ktorá bola k 31. decembru 14. najväčšou bankou v krajine s aktívami vo výške 212 miliárd dolárov.
JPMorgan, Bank of America, Citigroup a Wells Fargo – štyria najväčší veritelia v USA podľa aktív – vložili po 5 miliárd dolárov. Goldman Sachs, Morgan Stanley vložili po 2,5 miliárd dolárov, zatiaľ čo U.S. Bancorp, Truist, PNC, State Street a Bank of New York Mellon vložili po 1 miliarde dolárov. Podľa osoby oboznámenej s dohodou musia vklady zostať vo First Republic 120 dní a úročené sú rovnakou sadzbou ako u súčasných vkladateľov.
Súvisiace: Problémy bánk už aj v Európe!
Banky v spoločnom vyhlásení uviedli: “Kroky najväčších amerických bánk odrážajú ich dôveru v bankový systém krajiny,” … “Spoločne nasadzujeme našu finančnú silu a likviditu do väčšieho systému, kde je to najviac potrebné.” Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell, ministerka financií Janet Yellenová a dvaja ďalší regulátori v spoločnom vyhlásení uviedli, že “tento prejav podpory zo strany skupiny veľkých bánk je veľmi vítaný a dokazuje odolnosť bankového systému”.
Mimoriadna finančná injekcia od konkurentov First Republic je pokusom zastaviť prepad kalifornského veriteľa, ktorý sa začal počas minulotýždňového zlyhania iného veriteľa v tom istom štáte: Silicon Valley Bank so sídlom v Santa Clare. Prvotná finančná injekcia vo výške 70 miliárd dolárov od JPMorgan a Federálneho rezervného systému oznámená v nedeľu tlak teda zmierniť nedokázala.
Akcie banky First Republic tento týždeň opäť prudko klesli po tom, ako ratingové agentúry S&P Global a Fitch Ratings znížili úverový rating banky. Akcie sa vo štvrtok zotavili po tom, ako denník The Wall Street Journal a agentúra Bloomberg informovali o podrobnostiach tejto dohody, pričom v závere obchodovania akcie vzrástli o 10 %. Televízia CNBC predtým priniesla informáciu aj o 120-dňovej lehote splatnosti vkladov poskytnutých 11 bankami.
Podľa agentúry S&P predstavujú výbery vkladov, ktoré prispeli k potopeniu banky Silicon Valley, čo predstavovalo potenciálny problém pre First Republic. V rámci oznámenia o znížení ratingu, uviedla: “Domnievame sa, že riziko odlivu vkladov je vo First Republic Bank zvýšené napriek opatreniam federálnych bankových regulačných orgánov a napriek tomu, že banka aktívne zvyšuje dostupnosť pôžičiek s cieľom zmierniť riziko spojené s bankrotmi bánk v priebehu minulého týždňa.“
Z vkladov banky v hodnote 176,4 miliardy dolárov k 31. decembru bolo približne 68 % nad úrovňou poistenia, ktoré zabezpečuje Federálna agentúra pre poistenie vkladov. Minulý týždeň FDIC súhlasila s krytím všetkých nepoistených vkladateľov v Silicon Valley Bank a newyorskej veriteľskej banke Signature Bank po tom, ako rozhodla, že zlyhanie týchto dvoch inštitúcií predstavuje “systémové riziko”.
Niektoré zo spoločností zapojených do pokusu o záchranu First Republic zároveň zohrali svoju úlohu záchrancov aj počas poslednej bankovej krízy v roku 2008. JPMorgan prevzala newyorskú investičnú banku Bear Stearns a sporiteľňu Washington Mutual, čím sa stala najväčšou bankou v krajine od pobrežia po pobrežie. Bank of America zasa kúpila newyorskú investičnú banku Merrill Lynch, vďaka čomu získala BofA väčší vplyv na Wall Street. Sanfranciský veriteľ Wells Fargo prevzal banku Wachovia, čím získal väčšiu prítomnosť na juhu.
Tieto bankové giganty dúfajú, že ich nový koordinovaný krok stabilizuje dôveru v bankový systém. Pre niektoré z nich môže byť tentoraz ťažšie zohrať rovnakú úlohu záchrancu.
Po prvé, pre najväčšie z tejto skupiny je ťažšie uskutočniť nákupy konkurenčných bánk po tom, ako po kríze v roku 2008 pohltili taký veľký podiel na trhu. Bankové zákony zakazujú akejkoľvek banke, aby jej podiel v rámci všetkých vkladov v USA prekročil 10 %.
Niektoré z nich môžu byť tiež menej ochotné zopakovať problémy z roku 2008. Napríklad generálny riaditeľ banky JPMorgan – Jamie Dimon povedal, že keby mal možnosť, už by banku Bear Stearns nekúpil z dôvodu právnych problémov, ktoré jeho spoločnosti po kríze spôsobili.
Súvisiace: Larry Fink varuje: “Mohlo zaniknúť omnoho viac bánk“
Počas minulého týždňa, keď sa regionálne banky potácali, niektoré z týchto gigantov odčerpali veľké množstvo vkladov, pretože klienti hľadali zdanlivé bezpečie väčších inštitúcií. Banky vo svojej spoločnej štvrtkovej správe uviedli, že “v malom počte bánk došlo k odlivu v rámci nepoistených vkladov” po krachu bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank. Ich kroky “odrážajú ich dôveru vo First Republic a v banky všetkých veľkostí” a dodávajú, že “regionálne, stredne veľké a malé banky sú rozhodujúce pre zdravie a fungovanie nášho finančného systému”.
First Republic v roku 1985 založil Jim Herbert a v priebehu desaťročí dokázala prilákať bohatých klientov a podniky sústredené na oboch pobrežiach. Podľa výročnej správy banky 40 % z celkového objemu vkladov banky pochádzalo z oblasti Sanfranciského zálivu, 19 % z New Yorku, 9 % z Bostonu a 8 % z Los Angeles.
Banka uviedla, že uprostred otrasov z minulého týždňa bola jej úroveň kapitálu a likvidity silná. Herbert a generálny riaditeľ banky v nedeľňajšom vyhlásení uviedli, že “vždy pracujeme s dôrazom na bezpečnosť a stabilitu, pričom si udržiavame dobre diverzifikovanú základňu vkladov”.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, Bloomberg
Facebook komentár