Saudskoarabský ropný gigant – Saudi Aramco v treťom štvrťroku zaznamenal nárast čistého zisku o 158 % na 30,4 miliardy dolárov, keďže najväčšie svetové ropné spoločnosti naďalej ťažia zo znovuotvorenia globálnej ekonomiky a prudko stúpajúcich cien ropy a plynu.
Výsledok prekonal očakávania, pričom analytici za štvrťrok očakávali čistý zisk na hodnote 29,1 miliardy dolárov. Aramco v treťom štvrťroku 2020 vykázala čistý zisk na hodnote 11,8 miliardy dolárov.
V nedeľu prezident a generálny riaditeľ skupiny Aramco – Amin Nasser, poznamenal: “Naša výnimočná výkonnosť v treťom štvrťroku bola výsledkom zvýšenej ekonomickej aktivity na kľúčových trhoch a oživenia dopytu po energetických surovinách.”
Nasser dodal: „V rámci celosvetovej ekonomiky stále existujú určité protivetry, čiastočne kvôli prekážkam v rámci dodávateľského reťazca, ale sme optimistickí, že dopyt po energii zostane v dohľadnej budúcnosti zdravý.“
Súvisiace: Európa sa v oblasti energií stala „rukojemníkom“ Ruska
Spoločnosť Aramco uviedla, že nárast čistého príjmu bol výsledkom vyšších cien ropy a predaných objemov a silnejších rafinérskych a chemických marží v spomínanom štvrťroku, keďže spoločnosť profituje z oživenia globálneho dopytu po energii a zvýšenej ekonomickej aktivity na kľúčových trhoch.
Pozitívny vývoj v Saudi ramco
Ropa WTI v posledných týždňoch vyletela nad 85 dolárov, čo je úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od roku 2014, keďže trh presúva pozornosť z obnovy dopytu na nedostatok ponuky. Ceny zemného plynu v tomto roku vzrástli približne o 130 %, čo znamená, že plný rozsah globálnej energetickej krízy bude pravdepodobnejšie cítiť vo výsledkoch za štvrtý štvrťrok.
Aramco deklarovalo významný objem dividendy vo výške 18,8 miliardy dolárov, ktorá má byť vyplatená vo štvrtom štvrťroku. Výplatu je možné pokryť skokovým nárastom voľného peňažného toku v treťom štvrťroku na 28,7 miliardy dolárov, čo je nárast z 12,4 miliardy dolárov za rovnaké obdobie v roku 2020. Miera zadĺženia sa taktiež zlepšila na 17,2 % z 23 %, najmä kvôli vyšším cenám ropy a silnejším peňažným tokom.
Aramco tiež uviedla, že v treťom štvrťroku bude „investovať do budúcnosti“ za účasti kapitálových výdavkov v objeme 7,6 miliardy dolárov, čo predstavuje 19% nárast v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020. Aramco uviedla, že v roku 2021 očakáva kapitálové výdavky na hodnote približne 35 miliárd dolárov.
Výsledky potvrdzujú prelomový štvrťrok pre „Big Oil“ – termín používaný na označenie najväčších ropných a plynárenských spoločností sveta. Veľké americké ropné spoločnosti ako ExxonMobil a Chevron tiež ťažili z rastúcich cien a vykázali zisky, ktoré v štvrťroku vyleteli na viacročné maximá. Royal Dutch Shell vykázala rekordný peňažný tok, zatiaľ čo TotalEnergies tiež zaznamenala prudký nárast výkonnosti.
Zelená energia a prechod na čisté energie
Silné čísla prichádzajú v čase, keď sektor čelí obnovenej kontrole zo strany aktivistov a cynizmu v súvislosti so svojimi ambíciami v oblasti klímy. Spoločnosti, vrátane Aramco a ropného gigantu Adnoc zo Spojených arabských emirátov spustili klimatické iniciatívy, len niekoľko dní pred klimatickým summitom COP26, pričom zároveň plánujú investovať do zvýšenia produkcie ropy v nasledujúcich rokoch.
Predseda skupiny Aramco, Yasir Al-Rumayyan, prostredníctvom e-mailu uviedol: „Myslím si, že väčšina ľudí bude súhlasiť s tým, že zmena klímy je jednou z najväčších výziev, ktorým spoločnosť čelí.“
„Potrebujeme prechod, ktorý nebude ignorovať, že petrochemické produkty sú základnými stavebnými kameňmi moderného života – vrátane smartfónov, ktoré všetci používame, a produktov, na ktoré sa v boji proti COVID-u spoliehame.“
Aramco si do roku 2050 kladie za cieľ dosiahnuť čisté nulové emisie zo svojich 100% vlastnených prevádzok a súčasne do roku 2037 plánuje zvýšiť produkciu ropy na 13 miliónov barelov denne. Samostatný prísľub Saudskej Arábie, do roku 2060 investovať takmer 190 miliárd dolárov na dosiahnutie čistých nulových emisií si skupina od pozorovateľov ropného priemyslu získala chválu, aj určitú dávku pochybností.
„Skutočnosť je taká, že energetická transformácia bude dlhá a zložitá, a preto ropa a plyn budú naďalej zohrávať kľúčovú úlohu,“ povedal Al-Rumayyan a zároveň ponúkol komentár k nedávnej energetickej kríze a jej spojitosti s energetickou transformáciou.
Al-Rumayyan ďalej uviedol: “Nedávne výpadky energií po celom svete sú dôkazom potreby stabilného a inkluzívneho energetického prechodu,” … „Potrebujeme prechod, ktorý poskytne spoľahlivú, dostupnú a nízko-nákladovú dodávku energie, ktorá nikoho nenechá pozadu.“
Súvisiace: Sú vysoké ceny energií trvalé? Čo s krízou zemného plynu?
Spoločnosť Aramco uviedla, že vo svojej správe o udržateľnosti, ktorá má byť zverejnená v druhom štvrťroku 2022, zverejní ďalšie podrobnosti o tom, ako plánuje prejsť energetickým prechodom a dosiahnuť svoju stratégiu nulových emisií.
Al-Rumayyan nakoniec poznamenal: “Plne si uvedomujeme, že máme pred sebou dlhú cestu a že cesta nebude jednoduchá,” … “Sme presvedčení, že dokážeme čeliť výzvam a poskytnúť vedenie, odborné znalosti a nástroje na podporu globálneho pokroku, smerom k budúcnosti s nízkymi emisiami.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, CNBC
Facebook komentár