Kto je je svetovou trojkou v exporte zbraní, po USA a Rusku? Prekvapenie. Je ňou Nemecko, krajina spútaná právom, ktoré jej dovoľuje podporovať len svojich spojencov a mierumilovné krajiny ako (neutrálne) Švajčiarsko alebo Švédsko. Mimo záberu sú tzv. “oblasti napätia” – zlí susedia, ktorí práve tieto veci najviac potrebujú.
Avšak, aj napriek tomu patria Izrael a Saudská Arábia, oba štáty s výbušnou klímou, medzi najlepších zákazníkov Nemecka, rovnako ako aj Alžírsko, Katar a Spojené Arabské Emiráty.
Čo nejde priamo, to si nájde svoju cestu na medzinárodnom bazáre zbraní. Žiadny poriadny drogový barón – ruský alebo mexický – sa nechváli českým “ Škorpiónom”. Musí to byť minimálne Heckler & Koch MP-5, tiež veľmi obľúbený aj v amerických špeciálnych jednotkách.
Súvisiace: 11 najmocnejších vojenských armád sveta
Nikdy predtým Nemecko nedodávalo neštátnym zložkám. Tento mesiac však došlo k úplnej zmene tejto tradície. Nemecko súhlasilo s dodávkou zbraní robotníckej strane Kurdistanu, alebo PPK, vojenskej a politickej skupine v severnom Iraku, a značná časť zbraní poputuje do kurdskej milície Pešmerga. Tieto výpravy, aj napriek tomu, že nie sú príliš spriatelené, bojujú proti hnutiu Islamský štát.
Súvisiace: Pre štát som terorista
Robotnícka strana Kurdistanu dostane 8 000 útočných pušiek typu G3 – takmer historických kúskov – ktoré boli vyrobené pre potreby nemeckej armády v roku 1959. Útočné sily v Pešmerge dostanú o niečo novšiu výbavu: 8 000 útočných zbraní, ktoré v súčasnosti používa nemecká armáda, plus 30 protitankových systémov s 500 raketami, s pripočítaním niekoľkých desiatok náplecných protitankových rakiet, 40 automatických zbraní a 10 000 ručných granátov. Celý balík v hodnote okolo 90 miliónov dolárov.
Nie je toho teda príliš veľa na porovnanie s modernými americkými zbraňami – tankami, delami – ktoré islamistickí militanti získali drancovaním irackých skladov. Pre Nemecko to však stále znamená precedens.
Pozrite sa na Islamistický štát. Vždy, keď táto skupina zabijakov drží západ v hrsti, rozširuje sa pôsobenie USA. Napríklad taká Veľká Británia odmietla bombové útoky v Sýrii, vďaka čomu sa prezident Barack Obama nedostal do popredia. Teraz sa však jeho bojové lietadlá do boja zapoja.
Urobí tak aj nemecké vojsko? Zlhboka dýchajte.
Súvisiace: Pravda o terorizme – Podvod menom Al-Káida
Skromné dodávky zbraní ako náhrada za vojenskú intervenciu – časom overená tradícia národov, ktoré sa radšej zdržia pochodovania a boja. Nemecko preletelo pozdĺž Srbska počas vojny v Bosne a poslalo pozemné jednotky do Afganistanu. Avšak v porovnaní s divokými nemeckými útokmi počas 1. a 2. svetovej vojny, je dnešné Nemecko agresívne asi tak ako mačiatko.
Prehra v dvoch vojnách, veľká prehra, zjavne nepodporuje bojovú kultúru. V súčasnosti sú Nemci takí mierumilovní ako Švédi – metla Európy v sedemnástom storočí.
Nie je to však iba o ľútosti a vykúpení. Ďaleko závažnejší je fakt, že povojnové západné Nemecko si mohlo vychutnávať svoju existenciu pod strategickým ochranným dáždnikom USA a spojencami Severoatlantickej aliancie. V období, keď vrcholila Studená vojna, bolo v západnej Európe nasadených 300 000 amerických vojakov, spoločne s tisíckami jadrových zbraní. Pol tucta iných národov bolo taktiež súčasťou “obrany” blízko železnej opony, ktorá rozdelila Nemecko na Západ a Východ.
Západné Nemecko, “ Spolková republika”, si mohlo vychutnať plody mieru Made in USA. Bola to bezpečnosť “za babku”.
Zatiaľ čo USA, Veľká Británia a Francúzsko obetovali 5 až 6 percent svojho hrubého domáceho produktu na obranu, Nemci si vystačili s menej ako troma percentami. Dnes sa Nemecko blíži k 1,3 percentám.
Sumár je teda nasledovný: Aj keby Nemci chceli intervenovať v Iraku, nemôžu. Ich pozemné vojsko sa zmenšilo na 60 000 vojakov. Nemajú útočné sily: lode, tanky a vzdušnú dopravu. Nemajú ani monitorovacie systémy založené na vesmírnych technológiách, ani špeciálne jednotky, ktoré by v tomto celom divadle nahrádzali klasických vojakov – tak ako to robí Washington. Nemecko má stále dve letky každú zloženú zo stíhačiek typu “Tornado” a Typhoon” s útokom na pozemné ciele. Tieto by však museli byť, ako inak, natakované tankermi z USA.
Vzhľadom k tomu, ako rýchlo sa spojencom NATO minuli bomby v Líbyí, USA by mali byť taktiež pripravené doplniť nemecké zásoby vzdušnej munície. Nemci sa teoreticky na útočných misiách proti Islamistickému štátu môžu spojiť s Britmi a Francúzmi. Práve teraz, v tzv. ani-ani situácii, slúžia Nemcom aspoň dodávky zbraní ako náhrada.
Súvisiace: 10 spoločností, ktoré z vojny najviac profitujú
Avšak zapamätajte si pravidlo: Islamistický štát sa ukázal ako najlepší budovateľ koalície na Západe. Minister zahraničných vecí, John Kerry, dostal tú pravú príležitosť dostať, čo chce.
Nedávna yražda britského humanitárneho pracovníka ukázala, že Islamistický štát tento horor nemieni tak skoro skončiť. Je to súčasťou plánu. Predstavme si, že by napríklad Nemec bol zavraždený a bolo by to na YouTube. Aj napriek tomu, že je v súčasnosti nemecká verejnosť silne proti zapojeniu sa do konfliktu, s veľkou pravdepodobnosťou by takáto situácia vyvolala spravodlivý hnev. Takéto hrozné udalosti totiž vedia úplne zmeniť nálady a aj dlhodobé presvedčenia.
Ak áno, tak by nemecké bomby nasledovali zvyšok zbraní, ktoré smerujú do Iraku.
Preložil: Adriana Boldišová
Zdroj: ReutersBlog, DollarCollapse
Facebook komentár