Dizajn nových vlakov, ktoré budú zavedené na linku Piccadilly Line londýnskeho metra od roku 2025, bol odhalený na najnovšom príklade toho, ako sa menia systémy hromadnej dopravy vo veľkých mestách a ktoré zahŕňajú nové funkcie a technológie.
Podrobnosti o vlakoch, ktoré nahradia koľajové vozidlá zo 70. rokov, zverejnili spoločnosti Transport for London a Siemens Mobility na konci tohto pracovného týždňa.
Budú používať podlahové klimatizačné jednotky, ktoré spotrebujú o 20% menej energie v porovnaní so súčasným vozovým parkom a budú „výrazne ľahšie“ ako existujúce jednotky – čo následne zníži poškodenie koľají.
Súvisiace: Vlaky na vodíkový pohon by mohli v Nemecku nahradiť naftové motory
Vlaky budú navyše mať širšie dvere, cestujúcim ponúknu o 10% väčšiu kapacitu a budú priechodné, čo znamená, že na oddelenie vozňov od seba nebude potreba využitia vnútorných dverí.
Podľa dokumentu spoločnosti Siemens Mobility vlaky dokonca budú využívať aj „inteligentné vzdialené monitorovanie a digitálne služby“ pomocou aplikácie s názvom Railigent.
All aboard! We are proud to present the design for @TfL's new #piccadillyline trains! Time to get excited about the newest addition to the worlds oldest #metro system! More: https://t.co/gFelLkh1mn #picclinenewdesign #movingbeyond pic.twitter.com/k9GDghSuV9
— Siemens Mobility (@SiemensMobility) March 4, 2021
Londýnske metro bolo vytvorené v roku 1863, kedy bola otvorená prvá podzemná železnica na svete medzi Paddingtonom a Farringdon Street. Linka Piccadilly Line siaha až do roku 1906. Vzhľadom na jej vek, mestské úrady v posledných rokoch zaviedli množstvo inovácií zameraných na modernizáciu siete.
Medzi ne patrí schopnosť „kliknúť a cestovať“ z bariéry kúpy lístkov pomocou smartfónu, debetnej alebo kreditnej karty a zavedenie Wi-Fi služieb u viac ako 250 staníc v sieti, čo zákazníkom umožňuje prehliadať web na stanociach a eskalátoroch ako aj ďalších chodbách.
Celosvetový posun v preprave
Spôsob fungovania vlakov sa mení, v mnohých mestách po celom svete sú v súčasnosti poskytované služby “bez vodiča“. Príkladom toho je metro dánskeho mesta Kodaň s nepretržitou prevádzkou a časť rozľahlej siete metra v indickom Dillí, ktorú operátori označujú ako „plne automatizovanú“.
Londýn je jedným z mnohých miest, ktoré sa snažia o úpravu vlakov používaných v jeho linke metra. Austrálske mesto Melbourne v decembri začalo zavádzať do svojej metropolitnej železničnej siete flotilu 65 nových vlakov.
Tieto vlaky majú o 20% vyššiu kapacitu, sú priechodné a ponúkajú cestujúcim informácie v reálnom čase prostredníctvom informačných displejov a „dynamických máp trasy“.
Aj keď sa menia vlaky, ktoré prepravujú cestujúcich do a z ich cieľových miest, infraštruktúra, z ktorej verejná doprava vychádza, je tiež uprostred významného technologického posunu.
V novembri minulého roka spoločnosť SNCF Reseau, ktorá spravuje francúzsku železničnú infraštruktúru, a spoločnosť Capgemini ohlásili partnerstvo, v rámci ktorého sa dočkajú nasadenia nových technológií v snahe zlepšiť spôsob monitorovania a riešenia problémov v rámci dopravnej siete.
Súvisiace: Londýn začal sledovať cestujúcich v metre
Ide o to, že pre určenie problémov na železnici v reálnom čase použije technológiu geolokácie.
Systém okrem iného umožňuje tímom v rezorte SNCF „lokalizovať incidenty“ na mape so zobrazením údajov o infraštruktúre a dokáže zamestnancov navigovať na presné miesto, kde musia byť, aby problém odstránili.
Títo pracovníci v teréne môžu potom nadviazať kontakt so svojimi kolegami a poskytnúť im informácie o probléme a o tom, kedy bude vyriešený.
V tom čase spoločnosť Capgemini uviedla, že stredisko SNCF používa technológiu v regióne Auvergne Rhone-Alpes od leta 2020. Ide o to, aby systém s označením „Dohľad novej generácie“ bol zavedený do ďalších častí krajiny v rokoch 2021 a 2022.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár