Róbert Hsu píše: najnebezpečnejším mýtom dneška je, že vládne cenné papiere sú kľúčom k bezpečnému budovaniu bohatstva.
Zabudnite na posledné utišujúce prostriedky šéfa FEDu Bena Bernankeho.
Táto pomýlená koncepcia zmení vaše hniezdo plné zlatých vajec na hromadu triesok rýchlejšie, než dokážete vysloviť “kvantitatívne uvoľňovanie.”
A to je obrovský problém pretože generácia “baby boomers” začína húfne odchádzať do dôchodku.
Nazývam to Veľká Kríza Dôchodkového Zabezpečenia. A som rozhodnutý nebyť jej súčasťou. A mám plán.
V nasledujúcich 15 rokoch vyše 70 miliónov Američanov – viac než jedna tretina dospelej populácie – dosiahne dôchodkový vek, ale väčšina z týchto ľudí ani zďaleka nemá objem fondov, ktoré sú potrebné, aby pohodlne odišli na dôchodok.
Čo je ešte viac problematické, je fakt, že takmer polovica z týchto budúcich dôchodcov zatiaľ ani nepomyslela na to, koľko budú potrebovať, aby financovali pohodlný dôchodok.
A keď hovorím o dôchodku, hovorím o finančnej nezávislosti.
Práve teraz je bezpečné investovanie postavené na hlavu, a vy sa tomu musíte prispôsobiť, alebo riskovať všetko, čo doteraz pre vás pracovalo.
Viac než zachovanie bohatstva.
V priebehu rokov som si odvodil dve jednoduché, ale dôležité axiómy, ktoré riadia moje investície.
- Aj keď ste bohatý, bohatstvo vám ujde, ak ho nedopĺňate. Ak nie ste bohatý, rast vašich fondov je ešte dôležitejší.
- Ak dokážete zbohatnúť a viete, ako zabezpečiť rast bohatstva, potom môžete byť ozaj finančne nezávislý.
Moja práca s hedgeovými fondmi a vnútri Goldman Sachs, jedného zo silných hráčov Wall Street, posilnila môj pohľad na tému budovanie bohatstva versus zachovanie bohatstva. Naučil som sa nebojovať s trendmi na finančných trhoch. Naučil som sa zarobiť na trhu bez ohľadu na to, čo na mňa vrhol.
Napríklad, dosiahol som veľmi peknú návratnosť investícií do technologických akcií po roku 1990. A pokračoval som v zarábaní medzi rokmi 2000 až 2002, aj keď NASDAQ poklesol o 70%. Mohol som to urobiť preto, že som načúval trhom, a zmenil som svoju stratégiu, keď sa zmenil trh.
Nikdy nie je neskoro.
Kľúčom k investovaniu a obchodnému úspechu je schopnosť identifikovať priaznivé situácie vo vzťahu riziko – zisk. Investujem iba ak pravdepodobnosť zisku preváži možné riziká.
Keď napríklad investujem do rastových akcií, zvyčajne eliminujem riziko pohybu smerom dole rýchlym zamedzením ďalšej straty (cutt loss) a tým, že nechám zisky voľne rásť, keď sa objavia veľkí víťazi.
Na druhej strane, keď kupujem hodnotové akcie, to, že ich dostanem lacno, znižuje účinky rizika možného pohybu smerom dole ich nákupom pri nízkych hodnotách.
Princípom je, že musí byť v hre dosť veľký potenciálny zisk, aby ospravedlnil riskovanie vášho kapitálu. Ak je nízka prevdepodobnosť toho, že investícia sa vyplatí, tak nemá zmysel investovať do nej, ak je tu volatilita možného poklesu.
A vzorovým príkladom takéhoto druhu investície sú dnes dlhopisy Ministerstva financií USA v súčasnom prostredí supernízkych, ale rastúcich úrokových mier.
Dlhodobé vládne dlhopisy – zlá stávka.
Vládne dlhopisy sú široko prijímané ako “bezpečná” investícia kvôli ich extrémne nízkemu riziku defaultu.
Aj keď vládne dlhopisy nedefaultujú, vtip je inde.
Hodnota vládnych dlhopisov, ktorá podlieha zmenám dlhodobých úrokových mier, môže byť dnes pomerne volatilná. A to nie je trh, na ktorom by ste chceli byť ako investor, ktorý jemne ovieva svoje hniezdo zlatých vajec na dôchodok.
Vďaka globálnemu uvoľňovaniu centrálnych bánk, 10-ročné štátne dlhopisy natankovali (ceny padli a výnosy vzrástli). A to nie je preto že USA krachujú. Ironicky, je to preto, že ekonomika USA sa dostáva späť na nohy.
Výpredaj dlhopisov akceleroval po 18. júni, keď šéf FEDu Ben Bernanke rozprával o postupnom znižovaní 85 miliardového mesačného programu centrálnej banky na nákup dlhopisov.
V priebehu 10 týždňov od 1. mája stratili investori do iShares Barclays Treasury Bond ETF (NYSE: TLT) vyše 12%, pretože výnosy 10-ročných dlhopisov vyskočili o jeden percentuálny bod z 1,63% na 2,63% 9. júla.
Tento druh vzťahu rizika a zisku jednoducho nedáva zmysel: stratíte 12% za 10 týždňov pri snahe zarobiť menej než 2% na ročných výnosoch.
Pretože úrokové miery nemôžu klesnúť pod nulu, potenciál zhodnotenia kapitálu je limitovaný a riziko poklesu je značné; miery sa ľahko môžu pohnúť smerom k 5%, čo bola úroveň pre finančnou krízou v roku 2008.
Väčšina investorov do vládnych dlhopisov pravdepodobne neočakávala, že dostanú dvojciferný úder v takom krátkom čase. Ale ak príliš veľa investorov hľadá ten istý bezpečný prístav, potom preplnenie a z toho vznikajúce nadhodnotenie, mení tento bezpečný prístav na veľký terč, čo robí tento prístav menej bezpečným. Je rozdiel medzi vnímaným rizikom a skutočným rizikom.
Očakávam, že dlhopisy a ostatné konvenčné investície s fixným výnosom, budú mať v nasledujúcich dvoch rokoch biednu výkonnosť, keďže porastú úrokové miery.
Príjmoví investori pozor! Keďže vstupujeme do prostredia nového rastu úrokových mier, je vlastne riskantnejšie agresívne naháňať výnosy, než agresívne naháňať rast.
Niekedy je najlepšou obranou útok a teraz je jedno z takých období.
Preložil: Anton Kovalčík
Zdroj: MoneyMorning
Facebook komentár