Brunej: Najmenší dlh

V čom vyniká: Vládny dlh
Odhad na rok 2013: 2,4%

Toto malé islamske kráľovstvo čerpá značné bohatstvo zo sektora ropy a zemného plynu. Životnú úroveň pre 400 000 občanov sú vysoké: nebudú platiť žiadnu daň z príjmu a v súčasnosti v juhovýchodnej Ázii dosahuje druhý najvyšší príjem na hlavu.

Vládnuci sultán tejto krajiny – Hassanal Bolkiah je považovaný za jedného z najbohatších ľudí na svete.

( Súvisiace: Kto je na vrchole zoznamu najzadllženejších krajín sveta a kto zastupuje úlohu najväčších veriteľov )

Ale jej energetické bohatstvo sa rýchlo vyčerpáva. Brunej sa snaží znížiť svoju závislosť na rope tlačí do odvetvia, ako je bankovníctvo a cestovný ruch.


Rovníková Guinea: Veľký objem investícií

Extra: Celkové investície vyjadrené ako percento HDP
Odhad na rok 2013: 61.3%

Objavy ropy v roku 1990 transformovali túto bývalú ekonomiku poľnohospodárstva. Tieto rezervy pomohli veľkému objem bezpečných investícií a tento malý národ na západnom pobreží Afriky má najvyšší príjem na jedného občana na kontinente.

Rovníková Guinea výváža ropu do Severnej Ameriky, Európy a Ázie, zatiaľ čo Japonsko je veľkým odberateľom jej zemného plynu.

( Súvisiace: Čína predbehne USA, ako najväčšieho dovozcu ropy na svete – už v roku 2017 )

Príliv zahraničnej hotovosti do energetického sektora pomohli zlepšiť základnú infraštruktúru v krajine, hoci stále pokračuje s bojom sociálnych problémov vrátane chudoby a vysokej miery ochorení.


Južný Sudán: Najrýchlejší rast

Extra: Rast HDP
Odhad na rok 2013: 24.7%

V súčanosti je Južný Sudán, ktorý bol formálne rozdelený od Sudánu v roku 2011, na pokraji občianskej vojny . Násilie v tejto krajine eskalovalo od nahláseného pokusu o prevrat v mesiaci december.

V roku 2013, však najnovšia krajine na svete zažila návrat k životu, po spore so Sudánom, ktorá vyzývala vládu, aby ukončila  produkcia ropy čo spôsobilo prudký hospodársky pokles v roku 2012.

Produkcia ropy  apríli pokračovala a ekonomika zaznamenala rýchly rast, keďže takmer úplne závisí na príjmoch z ropy.

Ale optimistické vyhliadky rastu maskujú oveľa pochmurnejšiu realitu života v silne zaostalej africkej krajine.

( Súvisiace: Nórsky ropný fond o veľkosti $ 815 miliárd čelí kľúčovým rozhodnutiam )


Spojené štáty americké: Najväčšia ekonomika

Extra: Veľkosť ekonomiky
Odhad na rok 2013: 16,7 bilióna dolárov

Amerika je stále zďaleka najväčšou ekonomikou sveta. HDP by podľa predpovedí malo v roku 2013 vzrásť na 16,7 biliónov dolárov. To je takmer dvojnásobok veľkosti druhej najväčšej svetovej ekonomiky – Číny – ktorej HDP je ocenená na úrovni 8,94 biliónov dolárov.

( Súvisiace: Väčšina Američanov vidí akciový trh do konca roka 2014 buď nezmenený, alebo nižšie )

Sila oživenie USA v tomto roku umožnila Federálnemu rezervnému systému začať vykonávať zníženie objemu peňazí čerpaných do svojej ekonomiky.

Ale mnoho Američanov doteraz nepociťujú výhody plynúce z oživenia. Bolesť je obzvlášť akútna pre dlhodobo nezamestnaných, zatiaľ čo obmedzený rast miezd a zvyšujúce sa úrokové sadzby hypoték ubližujú iným.


Luxembursko: Najvyšší príjem na obyvateľa

Extra: HDP na obyvateľa
Odhad na rok 2013: 110 573,00 dolárov

Už druhým rokom za sebou sa Luxembursko môže pochváliť najvyššin hrubým domácim produktom na hlavu.

Svoje prvé miesto má vďaka svojmu malému počtu obyvateľov a stabilne vedenou ekonomikou. Táto malá európska krajina tak mohla poraziť Katar – bohatý na energetické suroviny, kde príjem na hlavu dosahuje úroveň 104 655 dolárov.

( Súvisiace: Ste talentovaný? Najviac sa o Vás postarajú vo Švajčiarsku )

Životná úroveň v Luxembursku je v jednej rovine s cudzincami pracujúcimi v oblasti finančných služieb. Na rok 2013 sa predpokladá mierny rast – ale aj tým by mala prekonať väčšinu svojich rovesníkov v krehkej eurozóne.

Zdroj: DailyMail

Facebook komentár