Prevládajúca mantra na Wall Street je tá, že býči trh na zlato sa blíži ku svojmu koncu a je čas na pochovanie drahých kovov ako investičnej témy na neobmedzenú dobu. Táto mantra je racionálne založená na presvedčení, že mnoho investorov zachovávalo mylnú predstavu počas úverovej krízy o prepuknutí masívnej inflácie a ekonomickom chaose, ktoré zdvihli cenu zlata na takmer 2 000 $ za trójsku uncu. Samozrejme, že sa tieto obavy v súčasnosti v plnej miere nenaplnili a nikdy nenastane ani ich reálne riziko v budúcnosti.
Tento argument je očividne nepravdivý, pretože sa domnieva, že posledná kapitola bola napísaná počas veľkej recesie a úverovej krízy, ktorá paralyzovala celý svet v roku 2008. Pravdou však zostáva, že najškodlivejšie účinky ničivého ekonomického kolapsu, ktorý začal pred piatimi rokmi boli iba pozastavené kvôli rekordne nízkym úrokovým sadzbám a agresívnej monetárnej expanzie centrálnych bánk, ktoré sa premietli do nárastu cien nehnuteľností, akcií a cien v národnom hospodárstve.
Ak by sme mohli vyhlásiť, že kríza je už za nami, tak by Fed musel zvýšiť jednodňovú refinančnú sadzbu na 6 %, pri predaji 3 biliónov MBS (mortgage-backed security) a štátnych pokladničných poukážok. Potom, keď realitné a akciové trhy vydržia návrat úrokových mier do starých koľají a bilancia Fedu sa ustáli na udržateľnej úrovni, budeme schopný dať konečne jasný signál o ukončení krízy. Avšak, ak rekordný americký verejný dlh 54 biliónov dolárov nebude môcť byť obsluhovaný počas normálneho úrokového režimu, investorom bude hneď jasné, že zďaleka nič nie je vyriešené. A pretože predchodcovia inflácie sú: masívny verejný dlh (najmä na vládnej úrovni), umelo nízke úrokové sadzby a stále sa rozširujúca súvaha centrálnej banky, tak je ešte príliš skoro vyhlásiť víťazstvo nad infláciou.
Fed si je vedomý, že nemôže nikdy dovoliť, aby úrokové sadzby začali výrazne stúpať, pretože by zničil národné hospodárstvo, trh s nehnuteľnosťami aj s akciami. Preto tento nebezpečný koktail nízkych úrokových sadzieb, masívnej tvorby peňazí od Fedu a neznižujúceho sa verejného dlhu bude pretrvávať ešte dlhú dobu. Nanešťastie tieto faktory môžu spolu viesť k nekontrolovateľnej inflácii a ekonomickému chaosu, ktoré permanentný býči dav na Wall Street a vo Washingtone vyhlásia za porazených.
Keď si investori uvedomia, že ekonomika začala byť úplne závislá na večne nízkych úrokových sadzbách a neobmedzených nákupov centrálnych bánk, tak trh so zlatom bude naďalej rásť a čoskoro prekoná rekordnú cenu zlata všetkých čias.
Preložil: Luboš Slávik
Zdroj: PentoPort
Facebook komentár