5) Ruský rubeľ
Rok 2015 bol pre Rusko naozaj negatívnym rokom. Príjmy z ropy prepadli a ekonomika sa dostala do hlbokej recesie. Rubeľ voči doláru stratil 17%.
Prezident Vladimír Putin Rusom povedal, že to najhoršie z hospodárskej krízy je teraz u konca, ale ekonomické ukazovatele poukazujú na inú realitu: HDP Ruska, priemyselná výroba a maloobchodné tržby neustále klesajú. Napriek tomu je rubeľ na tom lepšie ako v minulom roku, kedy voči doláru stratil 41%.
4) Turecká líra
Turecká líra voči americkému doláru stratila 20%. Jej ekonomika bola ovplyvnená kombináciou politickej neistoty a zhoršovaniu bezpečnostnej situácie v susedných Sýrii.
Turecko taktiež patrí medzi krajiny, ktoré sú postihnuté rozhodnutím Fedu pre zvyšovanie sadzieb, čo by to mohlo zatlačiť náklady na obsluhu ich obrovského zahraničného dlhu.
Medzinárodný menový fond očakáva, že Turecko v roku 2016 porastie o 3,6%, čo je hlboko pod rastom 9% ktoré zažilo v rokoch 2010 a 2011.
3) Juho-africký rand
Juhoafrický rand v roku 2015 klesol o 25%. Prepad cien komodít zasiahol mnohé z najväčších juhoafrických spoločností. Banský sektor zodpovedá za zhruba 50% devízových príjmov krajiny a deficit bežného účtu platobnej bilancie razantne rastie. Nezamestnanosť je na úrovni 25% a inflácia by mala podľa očakávaní v roku 2016 dosiahnuť úroveň 5,6%.
Druhá najväčšia africká ekonomika prepadla ešte viac po tom, čo bolo vidno decembrové politické nepokoje, kedy táto krajina za menej ako jeden týždeň vymenila troch ministrov financií.
2) Brazílsky real
Brazílsky real voči americkému doláru v tomto roku prepadol o 32,9%. Brazília je závislou na exporte poľnohospodárstva a surovín, ako je ropa, cukor, káva a kovy. Ceny komodít však v minulom roku prepadli, čo razantne zasiahlo financie Brazílie.
Potom je tu korupcia. Škandál zahŕňajúci brazílsky ropný gigant Petrobras sa rozšíril do najvyšších úrovní obchodu a politiky, čo zasahuje celú ekonomiku tohto národa.
1) Argentínske peso
Argentínsky peso voči americkému doláru stratilo 34,6%, čím sa stalo najhoršou menou sveta pre rok 2015.
Nová vláda krajiny v decembri odstránila zavesenie pesa k americkému doláru, čím ju nechala voľne plávať. Hoci ich mena prepadla, vláda dúfa, že toto zrušenie bude viesť k väčším objemom zahraničných investícií.
Argentínska ekonomika je už niekoľko rokov ovplyvnená ekonomickou korupcie a zúfalo potrebuje zahraničnú hotovosť.
Zdroj: NYTimes, Bloomberg, CNN
Facebook komentár