Najbohatsie_kralovstvo_Europy_je_este_bohatsie_2017

Princ Hans-Adam II z Lichtenštajnska žije na zámku, na svahu v alpskom kniežatstve, ktoré nesie jeho meno. Pre 38 000 občanov krajiny je známy ako “Vaša výsosť”  a vlastní zbierku renesančných diel a vo Viedni aj dva paláce.

V súčasnosti je taktiež jedným z 500 najbohatších jednotlivcov sveta (podľa indexu miliardárov od agentúry Bloomberg).

Princ Hans-Adam II

Princ Hans-Adam II

Princ ovláda bohatstvo dynastie, ktoré vzniklo počas krížových výprav a je umiestnené v súkromnej banke LGT Group, ktorá po celom svete uspokojuje veľmi bohatých jednotlivcov. Hodnota LGT v tomto roku vyskočila o 64 percent, čo je viac ako štvornásobok zisku akciového indexu bánk – Euro Stoxx Banks a čiastočne vďaka 10-percentnému zvýšeniu čistých aktív. Tento nárast bol podporou pre zvýšenie čistej hodnoty princa Lichtenštajnska o 1,7 miliardy dolárov, čím podľa indexu miliardárov od agentúry Bloomberg sa dostal na 444. pozíciu, s celkovou hodnotou majetku na úrovni 4,4 miliardy dolárov.

Tieto aktíva sú v indexe najstaršími a vznikli z pozemkov ktoré boli získané v 12. storočí a v jednom období boli získané aj ďalšie pozemky v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku a Českej republike. Odvtedy sa v Rakúsku zmenšili na lesnaté plochy a poľnohospodársku pôdu a sú oceňované indexom na menej ako 100 miliónov dolárov, čo je zlomok pozemkového bohatstva, ktoré vlastnia iné šľachtické rodiny, avšak tie nie sú kráľovskými.

Hugh Grosvenor, ktorý je siedmym vojvodom z Westminsteru, ovláda majetok vo výške 12,9 miliárd dolárov, ktorý pochádza zo stoviek akrov nachádzajúcich sa v Londýne, ktoré jeho rodina vlastní už od roku 1677. Earl Cadogan, ktorého majetok dosahuje úroveň 7,5 miliardy dolárov, dohliada na obrovský pozemok v centrálnej časti Londýna, ktorý rodina vlastní od roku 1753.

Jediným ďalším členom kráľovskej rodiny, ktorý sa nachádza v indexe miliardárov (Bloomberg) je kráľovná Alžbeta II. Má osobný majetok vo výške približne 380 miliónov dolárov – menej ako 1/10 z veľkosti Hansa-Adama II – pretože väčšina majetku monarchie je držaná v správe Crown Estate, avšak tú spravuje britská vláda.

Najbohatsie_kralovstvo_Europy_je_este_bohatsie_2017_graf

LGT tvrdí, že je najväčšou bankou vo vlastníctve “podnikateľskej rodiny” a v roku 2016 skončila s a aktívami o objeme 152,1 miliárd švajčiarskych frankov (153,8 miliárd dolárov), čo je väčší nárast oproti 129,3 miliardám frankov ktoré boli dosiahnuté v predošlom roku. Súkromné banky, ktoré sú zvyčajne šikovnejšie ako ich “bratia“ z oblasti investičného bankovníctva, čím ich uprednostňujú investori, ktorými sú považované za menej náchylné k právnym a regulačným obmedzeniam.

Úspech banky takisto odráža návrat bohatých jednotlivcov z bánk v Rakúsku a Švajčiarska, ktoré v minulosti boli známe ako daňové raje. Lichtenštajnsko svoje zákony o bankovom tajomstve zrušilo v roku 2009 a odvtedy sa snažilo zmeniť svoj imidž na špecializované centrum pre oblasť súkromného bankovníctva. Podľa šéfa Lichtenštajnskej asociácie bankárov Simona Tribelhorna, banky krajiny v minulom roku pritiahli rekordné čisté prílevy o objeme 20,3 miliárd švajčiarskych frankov, čo je takmer trojnásobok hodnoty z pred piatich rokov.

Princ prevzal trón po smrti svojho otca v roku 1989 a stal sa vodcom jednej z najstarších šľachtických rodín sveta. Po ukončení štúdia na univerzite v St. Gallen vo Švajčiarsku bol jeho otcom poverený na reorganizáciu rodinnej ríše, ktorá bola v problémoch kvôli dôvodom vyvlastnenia počas druhej svetovej vojny a zlému hospodáreniu. Zatvoril neziskové divízie a zúžil svoje klientske zameranie len na inštitúcie, ako aj na multimilionárov a miliardárov.

Zachováva si aj vplyv, ktorý mu susedia môžu iba závidieť. Referendum o obmedzení jeho moci v roku 2012 – čo zahŕňa možnosť vetovať populárne hlasovanie a legislatívu a rozpustiť parlament – bolo zamietnuté.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár