Yang Huiyan, ktorá je najbohatšou ženou Ázie, tento rok podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg s označením Billionaires Index zaznamenala pokles majetku na 11 miliárd dolárov z takmer 24 miliárd dolárov, z dôvodu eskalácie krízy na trhu realít.
41-ročná miliardárka ovláda skupinu Country Garden Holdings, ktorá je najväčším developerom nehnuteľností v Číne, na základe predajov. Jej podiel bol z veľkej časti prevedený od jej otca Yang Guoqianga, ktorý v roku 1992 založil spoločnosť v meste Fo-šan, v provincii Kuang-tung.
Akcie spoločnosti Country Garden tento rok stratili viac ako polovicu svojej hodnoty, keďže sektor nehnuteľností v krajine zápasí s klesajúcimi cenami realít, oslabením dopytu kupujúcich a krízou nesplácania dlhov, ktorá od minulého roka zachvátila niektorých z jej najväčších developerov v krajine.
Napriek tomu, že stratila viac ako polovicu svojho majetku, Yang podľa Bloomberg Billionaires Index zostáva aj naďalej najbohatšou ženou v Ázii. Pokles jej čistého majetku zmenšil priepasť v bohatstve medzi ňou a ďašlími čínskymi miliardárkami, vďaka čomu je Yang bohatšou len o 100 miliónov dolárov, než by ju v bohatstve prekonala Fan Hongwei. Fan Hongwei vedie výrobca chemických vlákien – Hengli Petrochemical.
Za všetkým je treba hľadať problémy v rámci sektoru realít v Číne.
Evergrande, ktorá je najzadlženejšou realitnou firmou Číny, v decembri po mesiacoch problémov s likviditou nesplatila svoje dlhopisy denominované v amerických dolároch. Odvtedy niekoľko ďalších významných developerov, vrátane Kaisa a Shimao Group, sa taktiež snažilo získať ochranu pred veriteľmi.
Súvisiace: Posilovanie dolára je pre Áziu väčším rizikom, ako inflácia
V posledných týždňoch sa realitná kríza vyostrila, keď hrozilo, že tisíce nespokojných kupcov, ktorí mali platiť zálohy za nedokončené nehnuteľnosti, prestanú platiť za hypotéky, ak sa výstavba nedokončí včas.
Skupina Country Garden taktiež čelí rastúcemu tlaku likvidity. V stredu developer oznámil, že predá akcie s takmer 13% zľavou, aby získal 2,83 miliardy hongkongsky dolárov (361 miliónov dolárov), v porovnaní s utorkovou záverečnou cenou.
Dodala, že časť výnosov sa použije na splatenie zahraničného dlhu spoločnosti.
Analytici spoločnosti Capital Economics v priebehu tohto týždňa uviedli: “Bojkoty hypoték sú dvojitou hrozbou pre developerov a trh s bývaním.”
Upozornili na problém, že developeri s nedostatkom peňazí nie sú schopní dokončiť nehnuteľnosti, ktoré už predali, čo „odrádza nových kupcov domov“. Táto situácia taktiež spôsobila, že banky sú opatrnejšie pri vydávaní hypoték, čo by mohlo ďalej narušiť predaj nehnuteľností.
S&P Global Ratings v správe zo začiatku minulého týždňa odhadla, že predaj nehnuteľností v Číne by tento rok mohol klesnúť o tretinu, z dôvodu odmietania platenia hypoték, keďže ľudia veria, že developeri nebudú schopní dokončiť predpredaj jednotky včas – čo predstavuje najbežnejší spôsob, akým predávajú domy.
Analytici z Capital Economics uviedli: „Bez predajov bude čeliť kolapsu oveľa viac developerov, čo je finančná aj ekonomická hrozba.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Yahoo
Facebook komentár