Najbohatší muž Afriky – Aliko Dangote podpísal niekoľko miliardový obchod s bankami na financovanie výstavby rafinérie ropy v Nigérii.
Táto rafinéria bude najväčšia v Afrike a pomôže Nigérií stať sa ďalším hlavným vývozcom ropy.
Nigéria už je najväčším africkým producentom ropy, ale nedostatok kapacít jej rafinérií vedie k tomu, že väčšinu palív musí dovážať.
Tento štát západnej Afriky je často zasiahnutý nedostatkom pohonných hmôt a konfliktami nad kontrolou svojho ropného bohatstva.
Ľudia v oblastiach Nigérie produkujúcich ropu – v regióne južnej Delty (patrí medzi najchudobnejšie krajiny) obviňujú vládu a ropné spoločnosti z nedostatku rozvoja.
“Chátrajúcej rafinérie”
Pán Dangote – nigérijský magnát ktorý zbohatol v sektoroch cementu, múky a cukru a jeho odhadovaný majetok je hodnote 16 miliárd amerických dolárov a za posledné tri roky je na špičke zoznamu najbohatších mužov v Afrike, podľa časopisu Forbes.
Pán Dangote poznamenal, že vytvorením tejto rafinérie by sa pomohlo vytvoriť “tisícky” pracovných miest.
Ďalej povedal, že by mala byť postavená na juhozápade a mala by začať fungovať už v roku 2016.
Pán Dangote s miestnymi a zahraničnými bankami podpísal dohodu úverov vo výške 3,3 miliardy dolárov, ohľadom výstavby rafinérie, rovnako ako petrochemických závodov a závodu pre hnojivá.
Celý podnik bude o hodnote 9 miliárd dolárov, kde $ 3 miliardy kapitálu pôjde z firmy Dangote Industries a $ 6 miliárd bude zvýšených formou dlhu.
Podľa správy denníka Financial Times by počiatočný úver mal byť celosvetovo koordinovaná od Standard Chartered a v Nigérií od Guaranty Trust Bank.
Dangote povedal: “Aspoň prvýkrát v našom živote, uvidíme, že Nigéria bude vykonávať export ropných produktov” … “Taktiež Nigéria bude prvýkrát vykonávať export hnojiva.“
Nigéria v súčasnej dobe dováža viac ako tri štvrtiny jej potreby palív, aj napriek tomu, že je na tomto kontinente najväčším producentom.
Aj keď to má dve rafinérie v oblasti Port Harcourt, ani jedna z nich nebeží na plný výkon.
Skoršie snahy zrekonštruovať chátrajúce nigérijské rafinérie a stavať nové boli zablokované záujmom mocných dovozcov, z ktorých niektoré boli napojené na dotačný podvod, ktorý stál túto krajinu niekoľko miliárd (dolárov) ročne.
V Nigérii sa palivo predáva za dotovanú cenu. Pokus vlády v roku 2012 odstrániť dotácie viedlo k celonárodným protestom. Plán bol následne zrušený.
Vyšetrovanie vlani ukázalo, že v priebehu dvoch rokov bolo viac ako $ 6 mld stratených v podvode dotácií palív.
Zdroj: AllAfrica.com
Facebook komentár