Najbohatsi_ludia_Britanie_navysuju_majetok_aj_po_hlasovani_o_Brexite_2017

Majetok najbohatších ľudí Británie sa v poslednom roku navýšil aj napriek obavám z hlasovania Veľkej Británie, ohľadom opustenia Európskej únie.

Kombinované bohatstvo zoznamu 500 najbohatších ľudí Británie s označením “Sunday Times Rich List”, kde sa radí 1000 najbohatších ľudí v Británii, je väčšie ako 575,6 miliárd libier, čo predstavuje objem majetku celkového bohatstva z roku 2016.

Majetok top 500 najbohatších ľudí na zozname sa od 26. apríla 2016 do 7. mája tohto roku zvýšil na 580,3 miliardy libier.

Súvisiace: Najbohatší miliardári Európy

Keď bol zoznam “Sunday Times Rich List” predstaveným v roku 1989, bol ovládaný šľachticmi alebo jednotlivcami, ktorí svoj majetok zdedili. Avšak v súčasnosti je väčšina ľudí v hornej časti zoznamu astronomicky bohatými, prostredníctvom vlastnoručne zarobených prostriedkov, najmä z oblasti nehnuteľností a spracovateľského priemyslu.

Ľudia v hornej časti zoznamu taktiež nemusia nutne získavať svoje bohatstvo z Veľkej Británie a to aj v prípade, že tam žijú. Takže keď hodnota britskej libry, po bezprostrednom následku hlasovania o Brexit prepadla a stále v porovnaní s desiatkami rokov zostáva pozoruhodne nízka, môže zlacnieť a tým aj zatraktívniť možnosť pre investovanie v Británií. To tiež zvyšuje zisky pre ľudí, ktorí vlastnia alebo majú podiely v spoločnostiach, ktoré sa obchodujú v amerických dolároch – čo je väčšina akciových spoločností v indexe FTSE 100.

Robert Watts ktorý pomáhal zostavovať zoznam “Sunday Times Rich 2017” uviedol: “Aj keď mnohí z nás sa obávajú výsledku referenda o EÚ, mnohí z najbohatších britských ľudí sú stále v pokoji a pokračujú v zarábaní miliárd.”

“Napriek tomu na zozname bohatých jednotlivcov sme svedkami väčšej rozmanitosti. Jeho súčasťou je viac žien, ľudia z rôzneho etnického pôvodu a sú v ňom aj ďalšie prekvapivé oblasti – poľnohospodárov z oblasti produkcie vajec a výrobcov potravín pre domáce zvieratá, ako aj baróni z oblasti privátneho kapitálu (private equity), tak aj manažéri hedžeových fondov.”

Sävisiace: Najmladšou miliardárkou na svete je nórska tínedžerka

Napríklad Lakshmi vlastní najväčšieho výrobcu ocele na svete – ArcelorMittal, ktorá bola založenou v Luxembursku. Táto skupina je globálna a prijímaná v amerických dolároch. Sila amerického dolára voči libre, pomohla zvýšiť bohatstvo rodiny za jeden roka až o 6,1 miliardy libier.

Medzitým, stagnujúce mzdy a slabá libra znamená, že pre priemerného Brita je kúpa vlastného bývania stále náročná. Avšak vzhľadom k tomu, všetci potrebujú niekde bývať a to pre najbohatších jednotlivcov predstavuje príležitosť a môžu vytvoriť stovky nehnuteľností a buď ich prenajmú, alebo ich ďalej predajú, čím získavajú ďalšie navýšenie svojho majetku.

Napríklad, 60-ročný bývalý bankár z Morgan Stanley – John Grayken prostredníctvom svojej skupiny privátneho kapitálu (private equity) Lone Star kúpil spoločnosť zaoberajúcu sa nehnuteľnosťami v Londýne – Quintain a v súčasnosti mu patrí majetok okolo lukratívnej lokality, štadióna Wembley. Nielenže vlastní londýnske nákupné centrum Wembley Arena a Wembley Arena, taktiež má stavebné povolenia pre 5500 domov v okolí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár