Najbohatsi_futbalovy_klub_Europy_sa_nakoniec_otvara_aj_pre_zeny

Najbohatší futbalový klub v Európe sa konečne chystá vstúpiť do sféry profesionálneho ženského futbalu.

Manchester United bude čoskoro mať tím, ktorý bude hrať v elitnej ženskej Superlige pre ženy, potom ako futbalová asociácia v rámci dnešného dňa im udelila licenciu na vstup do druhej úrovne turnaja. Klub už zverejnil meno manažéra tímu.

United, ktorý je vlastnený americkým podnikateľom predstavuje nezvyčajná prípad v tímoch Premier League v tom, že nemá profesionálnu ženský tím. Tejto otázke sa dokonca nedávno venoval aj jeho bývalý hráč – Phil Neville, ktorý práve začal riadiť ženský reprezentačný tím Anglicka. Mestský rival Manchester City už vyhral pohár a ligový titul so svojim ženským tímom, hneď potom ako sa dostal do plne profesionálnej ligy v roku 2014.

Jake Cohen, ktorý je právnikom pre oblasť športu poznamenal: “United sa už nebude len pozerať cez mesto v Manchestri City a budú produkovať záujem veľkého objem pozornisti z tlače, marketingu a vzťahov s verejnosťou a to vďaka ich ženského tímu,” … “Hráčky sa zdajú byť dostatočnými veľvyslankami tejto hry.”

Zatiaľ čo finálového futbalové pohára žien v tomto mesiaci medzi Arsenalom a Chelsea si prišiel pozrieť rekordný počet fanúšikov – 45 000, davy pre pravidelné ligové zápasy zostávajú v porovnaní s mužskou hrou naozaj veľmi nízke.

Príjmy z predaja vstupeniek a televíznych práv sú takisto zlomkom toho, čo prinášajú futbalové topánky mužov. Obrat pre Chelsea Football Club Women bol v roku končiacom 30. júna 2017 o niečo viac ako 2 milióny libier (2,7 milióna dolárov) v porovnaní s 428 miliónmi pre vedúci mužský tím klubu.

Finančné rozdiely

Pokiaľ ide o odmenu, futbal dosahuje 30% až 40% rozdiel v odmeňovaní mužov a žien, čím financie rôznych tímov sú skôr negatívne. Zlúčené straty ženských klubov Chelsea a Arsenalu za obdobie rokov 2016 až 2017 predstavujú 362 tisíc libier, čo sotva pokryje týždenné mzdy dvoch top hráčov mužských tímov.

S takým malým objemom môže ženský tím spoločnosti United mať obmedzený vplyv na cenu akcií. Tento britský klub, ktorý je kótovaný na burze v Spojených štátoch amerických, zaznamenal počas tohto roka nárast o 5 percent, v porovnaní s 10,5 percentným poklesom indexu Stoxx Europe Football.

Súvisiace: Úspech v Lige majstrov je “zásadný” pre financie futbalových tímov

Aj keď je vstup United do profesionálneho ženského futbalu novým, do roku 2005 mal amatérsky ženský tím a aj naďalej trénuje dievčatá nad vekom 16 rokov.

Veľkou výhodou ženského tímu je publicita. Zápasy bývajú vysielané na kanále spoločnosti BT Group – BT Sport, BBC a na Facebooku. Väčšina hlavných klubov silne propaguje ich ženské tímy na sociálnych médiách a záujem médií je naozaj rozsiahly.

Barbara Keeleyová, poslankyňa, ktorej volebný obvod hraničí s miestom Old Traffordu – United, poznamenala: “Manchester United je jedným z najväčších klubov na svete so silnou ženskou základňou a napriek tomu sa v priebehu posledných 13 rokov zjavne zdržiaval mimo ligy žien.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, Bloomberg

Facebook komentár