Najbohatsi_clovek_na_svete_Bill_Gates_vs_Jeff_Bezos_2017

Bill Gates by mal spozornieť. Čoskoro by mohol prísť o titul najbohatšieho človeka na svete.

Čistá hodnota generálneho riaditeľa (CEO) spoločnosti Amazon – Jeffa Bezosa v piatok vzrástla o takmer 2 miliardy dolárov, zhruba na 80,5 miliárd dolárov potom, čo spoločnosť Amazon ohlásila vysoké zisky a predaje a jej akcie získali 2%.

Bezos je v súčasnosti len mierne nad bohatstvom španielskeho maloobchodného magnáta Amancia Ortegu, ktorého firma Inditex je vlastníkom značky oblečenia – Zara. Ortegov majetok je na úrovni 81 miliárd dolárov. Bezos sa len nedávno dostal pred generálneho riaditeľa investičného gigantu – Berkshire Hathaway – Warrena Buffetta.

Bezos je “iba” 7 miliárd dolárov za Gatesom, v tituly najbohatšieho jednotlivca planéty. Poradie je založené na údajoch od agentúry Bloomberg, tak aj časopisu Forbes.

Súvisiace: Jeff Bezos prekonal Buffetta a stal sa 2. najbohatším jednotlivcom sveta

Nevideli sme však žiadny smútok od Billa Gatesa. Akcie spoločnosti Microsoft v poslednom obchodnom dni mierne vzrástli, keďže prišla so stabilnými výsledkami. Gatesov majetok je aktuálne v hodnote 87,2 miliárd dolárov.

Technologický priemysel aj naďalej na trhu dominuje. Materská spoločnosť Google –
Alphabet vo štvrtok ohlásila solídne výsledky, čo taktiež pomohlo zvýšiť čistú hodnotu spoluzakladateľov – Larryho Pageho a Sergeya Brina o zhruba 1,7 miliardy dolárov (na osobu).

Dvaja ďalší technologický titani – Apple a Facebook ohlásia svoje výsledky v priebehu budúceho týždňa.

Tohtoročný nárast akcií spoločnosti Facebook navýšil hodnotu majetku generálneho riaditeľa (CEO) Marka Zuckerberga na 62,6 miliárd dolárov, čo z neho urobilo 5. najbohatšieho človeka s mexickým telekomunikačným magnátom – Carlosom Slim Helu.

A zatiaľ čo generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Apple – Tim Cook nie je tak bohatým, ako veľký počet jeho kolegov v technologickom sektore (nie je to zakladateľom spoločnosti), avšak stále má na starosti najcennejšiu spoločnosť na svete. Trhová kapitalizácia spoločnosti Apple je v hodnote trištvrte bilióna dolárov. Dokonca v hotovosti drží 246 miliárd dolárov.

Rozsiahly objem sa nachádza na zámorských bankových účtoch. To isté platí pre ostatné technologické giganty, ako Microsoft, Google, Oracle a Cisco.

Dokonca objemy ich hotovosti neustále rastú. Microsoft a Alphabet počas tohto týždňových výsledkov vykázali nárast ich hotovostných objemov. Microsoft aktuálne v hotovosti drží 126 miliárd dolárov a Aplhabet 92,4 miliárd dolárov.

Technologické spoločnosti však čoskoro budú motivované k presunu svojej hotovosti späť do Spojených štátov, ak teda prezident Trump uspeje v zmene daňových zákonov USA. Spoločnostiam, ktoré budú repatriovať hotovosť zaparkovanú v zámorí, by chcel ponúknuť jednorazovú daňová úľavu.

Nádej pre daňové reformy je jedným z dôvodov, prečo technologické akcie majú aj naďalej vedúce postavenie na rastúcom akciovom trhu. Silicon Valley nie je ústrednou témou Donalda Trumpa. Ale investori sú nadšení z repatriácie (presun finančných prostriedkov do krajiny).

Silné zisky nás samozrejme nezasahujú.

Kate Warneová, ktorá je investičnou analytičkou pre spoločnosť Edward Jones uviedla: “Technologický sektor tlačí americký akciový trh na vyššie úrovne. A je to o viac o Trumpovi,” … “Teda ak by Trumpova politika bola realizovanou, mala by mať pozitívny vplyv.”

Ale mali by sa investori obávať z vplyvu technologického sektora na celkový trh?

Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon a Facebook dosahujú kolektívnu hodnotu, na úrovni 2,8 bilióna dolárov. Tieto spoločnosti budú z dôvodu inovácií aj naďalej udržiavať vysoké zisky a rast tržieb. Investori však ich prešľapy nebudú tolerovať.

Stačí sa pozrieť na to, čo sa stalo s ďalším technologickým obrom – Intel, ktorý vo štvrtok ohlásil svoje najnovšie výsledky. Výsledky boli sklamaním a akcie tejto polovodičovej spoločnosti poklesli o 4%.

Súvisiace:
Bill Gates by sa mohol stať prvým bilionárom na svete
Warren Buffett: “Peniaze pre bohatých nebudú mať žiadnu reálnu užitočnosť”

Ale zdá sa, že mnohí investori vo veľkú päťku technologického sektora a príslušné vedúce spoločností majú vieru.

Bezos, Zuckerberg, Cook a Page na Wall Street získali rešpekt. Satya Nadella zo spoločnosti Microsoft je taktiež významné meno, keďže dotlačil spoločnosť ďalej na trh cloud computing, rovnako ako aj sociálnych sietí, so svojim nákupom LinkedIn.

Mike Bailey, ktorý je riaditeľ výskumu na FBB Capital Partners poznamenal: “Vyššia kvalita technologických firiem s nich robí ešte väčšie,” … “Pravdepodobnosť, že niektoré z týchto spoločností neuspejú sa z nášho pohľadu zdá malá.”

Baileyho firma vlastní podiely vo firmách Facebook a Alphabet. A poznamenáva, že na rozdiel od roku 2000, kedy sa technologické akcie obchodovali za šialené ocenenie, takmer všetky veľké technologické firmy sú aktuálne v primeranom ocenení.

Amazon je hlavnou výnimka. Aj keď sa obchoduje na najvyššom ocenení za takmer dve desaťročia, akýkoľvek skeptickí investori voči Amazon sa buď mýlili, alebo pri stávkovaní proti nej, prišli o veľa peňazí,

James Wang, ktorý je analytikom v spoločnosti ARK Invest, si myslí, že technologické spoločnosti budú aj naďalej dominovať. Jeho firma prevádzkuje ETF fond (fond obchodovaný na burze) – ARK Web X.0, ktorý má veľké podiely vo firmách Amazon a Facebook, rovnako ako technologickom lídrovi Netflix a čínskej Alibaba.

Wang poznamenal: “Technologická oblasť, ktorá by mala byť imúnnou voči regulácií a politike. A ťaží z pravých posunov v ekonomike.”

Takže to vyzerá, že Bezos svoj majetok bude len navyšovať. Gates, Zuckerberg, Page a Brin taktiež môžu vidieť nárast na ich bankových účtoch, keďže technologický sektor by mal aj naďalej rásť.

 

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Facebook komentár