Keď sa ekonomika v lete 2010 spomalila a Fed spustil QE2, ceny komodít vyskočili neuveriteľnou rýchlosťou. Ceny ropy vyleteli spolu s cenami akcií až o 8 mesiacov neskôr – v apríli 2011 – dosahujúc 64 %, zo 70 na 114 dolárov za barel.
Keď sa na jar roku 2011 začala opäť spomaľovať ekonomika, trh cenných papierov opäť poklesol a ceny ropy sa do októbra znížili na pôvodných 75 dolárov za barel. Fed potom spustil Operáciu Twist, aby tým opäť zvýšil likviditu finančného systému, dôsledkom čoho sa o 6 mesiacov neskôr, teda v marci tohto roka, cena ropy opäť vyšplhala na 109 dolárov za barel. Samozrejme ceny sa na akciovom trhu zvýšili rovnakou mierou.
Tento rok sa ekonomika zase spomalila a v júni sa cena ropy prepadla na 75 dolárov za barel. Záchranu zo strany Fedu očakávajú viacerí. Pred dvomi týždňami cena ropy dosiahla 100,40 dolárov za barel.
Keď Fed oznámil spustenie QE3, všeobecne sa očakávalo väčšie zvýšenie sa cien komodít, vrátane cien ropy ako tomu bolo po oznámení QE2 a Operácie Twist. Ale to sa nestalo, aspoň zatiaľ nie. Namiesto toho v posledných dvoch týždňoch Index cien komodít (podľa CRB, ktorý sleduje celkový vývin komoditných sektorov – pozn. prekl.) poukázal na pokles o 5,5 % a v prípade ropy o 11 %, teda z 100,40 dolárov spred dvoch týždňov na 89 dolárov za barel tento týždeň.
Ani obchodníci nemajú celkom jasno prečo sa to stalo. Je to vari preto, lebo globálne ekonomiky sú tak vykoľajené, že kroky Fedu (a ECB) sú príliš malé a je príliš neskoro na zabránenie globálnej recesie? Je pokles ceny ropy zlé znamenie pre trh cenných papierov? Pýtam sa preto, lebo cena ropy sa zdá byť veľmi poprepájaná s akciovým trhom, rovnako ako so spomalením ekonomiky a jej zotavením.
V každom prípade, zdá sa, že správy z tohto týždňa zodpovedali otázku, akú budúcnosť predpovedal Fed, že sa rozhodol pre taký agresívny stimulačný program ako je QE3, napriek tomu, že sektor bývania ukazuje pozitívne známky.
Správy z minulého týždňa hovoria tiež o Chicago Fed National Business Index – je vypočítaný z 85 individuálnych ekonomických správ, – ktorý uvádza ďalší pokles v auguste. Tento trojmesačný kĺzavý priemer – považovaný za indikátor recesie – sa znížil z -0,26 v júli na -0,47 v auguste. To bol jeho šiesty negatívny prejav. Navyše v 2. štvrťroku bol rast HDP neočakávane revidovaný smerom nadol na 1,3 % z predtým vykázaných 1,7 %. Stále objednávky tovarov (Durable Goods Orders) poklesli o 13,2 % v auguste. Pre poskytovanie aktuálnejšieho obrazu: Chicago PMI (Purchasing Manager Index) poklesol pod úroveň 50, čo znamená expanziu a pokles ekonomickej aktivity v septembri. Úroveň 49,7 je najnižšia úroveň za 3 roky.
Indikácia QE3 nemusí mať taký priaznivý vplyv na hrozivý pokles cien ropy ako mali QE2 a Operácia Twist. Zlé ekonomické správy z tohto týždňa poskytujú varovanie pre investorov o tom, že október môže byť ťažký mesiac v tomto roku.
Preložila: Silvia Harcsová
Zdroj: StreetSmartReport
Facebook komentár