Apple je najdrahšia spoločnosť na svete s trhovou kapitalizáciou 559 miliard dolárov. Lenže aj najcennejšia spoločnosť môže byť zničená. Samotný Apple zhrnul svoje rizikové faktory prostredníctvom SEC regulácií (Securities and Exchange Commission), ktoré detailne opisujú ako môže spoločnosť skrachovať. Tieto faktory sú obsiahnuté vo výročnej správe Apple, v tzv. 10-K. Jazyk, ktorý sa v správe používa je príliš právnický, preklad k nej nájdete nižšie.

Takže tu je niekoľko scenárov, ktoré by mohli Apple významne poškodiť:

Extrémne nestabilná globálna ekonomika sa môže zhoršiť.  Vďaka pokračujúcej kríze štátnych dlhov, volatilite na finančných trhoch, zvýšeniu nákladov na palivo, nákladov na zdravotnú starostlivosť a nezamestnanosť spotrebitelia by už nemali čo minúť a tak by bolo treba zraziť ceny produktov Apple. Alebo úverové trhy by už nezniesli viac úverov a bolo by treba odstrániť dodávateľský reťazec Apple. Volatilita by mohla zničiť aj obrovský investičný fond Apple.

Spotrebitelia si môžu kupovať lacné napodobeniny od konkurencie Apple. Apple hovorí, že míňajú obrovské peniaze na navrhovanie a vývoj celých riešení pre svoje výrobky, vrátane hardvéru, operačného systému, softvérových aplikácií a súvisiacich služieb. Podľa Apple jeho konkurenti nemajú tieto náklady, pretože konkurujú napodobňovaním ich produktov a porušujú ich duševné vlastníctvo a potom sú schopní stanoviť oveľa nižšiu cenu za napodobeniny. Ak sa stane príliš veľa z uvedených faktorov, mohlo by to podkopať podnikanie Apple a potopiť celú loď.

Návrhári Apple môžu začať čerpať z minulých nápadov. Apple hovorí, že čelí pevne zakorenenému súperovi, najmä pri mobiloch. Verí, že operačný systém iOS a produkty s ním spojené ako iPhone a iPad sú superior produkty v ich dizajne a to je len výhodou. Finančná situácia a prevádzkové výsledky podniku značne závisia od schopnosti Apple neustále zlepšovať iOS a zariadenia iOS s cieľom udržať ich funkčné a dizajnové výhody.

Apple nemusí správne chápať dopyt spotrebiteľov a mieru požadovania týchto produktov. Ak chce Apple zachovať svoju pozíciu, musí neustále púšťať na trh nové a vylepšené produkty. Od chvíle, keď sa Steve Jobs vrátil, spoločnosť celkom presne odhaduje ktorí spotrebitelia aké produkty požadujú a koľkí z nich ich bude kupovať. Je tu veľké riziko, že pri budovaní miliónov produktov ľudia nebudú mať záujem o ich kúpu. Apple sa zatiaľ darí dobre. Lenže nie je isté, že tento trend bude pokračovať, a Apple to vie.

Dodávatelia dielov nemajú veľkú konkurenciu v prípade podnikania Apple a mohli by sa predražiť. Apple v súčasnosti získava svoje komponenty z jedného alebo obmedzených zdrojov. Takže, ak sa títo dodávatelia rozhodnú, že zvýšia ceny týchto komponentov, Apple nebude mať na výber.

Politické nepokoje v Ázii by mohli narušiť výrobu. Výrobky Apple sa vyrábajú aj v Ázii. Tá je ďaleko od trhu a preto je Apple bezbranný voči prerušeniu, pretože to nemôže ovládať, vrátane prírodných a „človekom spôsobených“ katastrof, informačných technológií riešiacich zlyhanie systému, vojenských akcií alebo ekonomických, pracovných a environmentálnych udalostí, verejného zdravotníctva alebo politických otázok.

Hollywood a nahrávacie spoločnosti by mohli zastaviť licenčný obsah iTunesu. Bez filmov, televíznych relácií alebo kníh by bola predajňa Apple iTunes prázdna a iPody, iPady a iPhones by boli oveľa menej zábavné. Tento obsah nie je zadarmo pre Apple. Hollywood, vydavateľské a nahrávacie spoločnosti musia súhlasiť s predávaním cez iTunes. Ak by vlastníci týchto obsahov našli výnosnejší spôsob distribúcie, mohlo by to znamenať koniec. Súčasné dohody netrvajú večne.

Koniec pre Apple by mohli znamenať aj problémy kvôli kopírovaniu technológií. Apple bol vždy žalovaný pre porušenie patentov. Súdenie sa je drahá záležitosť. Aj keby Apple nebol vinný, mal by  uhradiť a súhlasiť s licenčnými platbami. Hoci vedenie považuje pravdepodobnosť takéhoto prípadu za nepatrnú, možno raz bude musieť Apple zaplatiť obrovskú sumu, ktorá by mohla ovplyvniť jeho zisk.

Vývojári môžu prestať robiť aplikácie. Apple často aktualizuje svoje operačné systémy. Ak vývojári tretích strán nechcú udržať krok s takýmto tempom zmien, aplikácie tretích strán nemusia úspešne fungovať a to môže mať za následok nespokojných zákazníkov.

Maloobchodní partneri Apple by mohli zanechať biznis alebo prestať obchodovať s produktmi Apple. Apple predáva veľa telefónov a ďalších zariadení cez poskytovateľov telekomunikačných služieb. Vzhľadom k tomu, že majú dosť mizerný rozdiel medzi hrubou a čistou hodnotou príjmu, Apple sa obáva, že tieto predajcovia by mohli zanechať biznis. Alebo tieto predajcovia sa môžu rozhodnúť, že prestanú predávať produkty Apple, pretože nechcú konkurovať s maloobchodmi Apple.

Masívna expanzia Apple v reálnych maloobchodných predajniach sa môže stať nepraktickou. Apple Stores závisia od rozumných cien nehnuteľností, starostlivého riadenia zásob a od užitočných zahraničných partnerov. Pri týchto faktoch je veľa neistôt.

Produkt Apple – „buggy“ by mohol zničiť všetko. Neexistuje žiadna záruka, že spoločnosť bude schopná zistiť a opraviť všetky nedostatky v hardvéru, softvéru a služieb, ktoré predáva. Kvôli poruchám môže dôjsť k strate príjmov, významným záručným a ostatným nákladom a môže poškodí povesť spoločnosti.

Vládne nariadenia by mohli prinútiť Apple ukončiť lukratívne obchodné praktiky. Napríklad Apple sa obáva, že vláda by ho mohla prinútiť predávať iPhone, ktorý by fungoval pomocou viacerých nosičov.

Google a Amazon by mohli začať loviť kľúčových manažérov Apple. Úspešná budúcnosť spoločnosti vo veľkom závisí od neustálej dostupnosti kľúčových pracovníkov. Skúsení pracovníci v odvetví technológií sú nepostrádateľní a o ich talent bojuje nejedna firma, najmä v Silicon Valley, kde sa nachádza väčšina kľúčových pracovníkov Apple.

Teroristi by mohli zaútočiť.

Jadrové elektrárne by mohli vybuchnúť.

Môže sa začať vojna.

Oheň môže zničiť kancelárie, továrne alebo infraštruktúru.

Pracovné spory môžu zastaviť fungovanie celej spoločnosti.

Môžu sa stať verejné zdravotné katastrofy.

Na Apple by mohli zaútočiť hackeri, osobné údaje užívateľov by boli nechránené, čo by zničilo povesť spoločnosti. Porušená počítačová bezpečnosť by mala vplyv na systémy spoločnosti alebo na výsledky bezdôvodného zverejnenia osobných identifikačných informácií, to by mohlo významne poškodiť povesť spoločnosti a značku a tým by sa dopyt po výrobkoch Apple znížil.

Ceny akcií Apple by sa mohli z akéhokoľvek dôvodu znížiť. To by mal významný negatívny vplyv na dôveru investorov a ťažko by sa podarilo udržať si zamestnancov.

Zoslabenie cudzích mien by mohlo príliš posilniť americký  dolár. Zoslabenie cudzích mien voči americkému doláru nepriaznivo ovplyvňuje predaje a príjmy v cudzej mene a všeobecne vedie spoločnosť k zvýšeniu medzinárodnej ceny, prípadne zníži sa dopyt po produktoch spoločnosti.

Zahraniční partneri Apple by sa mohli ukázať nespoľahliví. Apple uhrádza zahraničným dodávateľom niektoré platby vopred. Ako sa dá odhadnúť, či sú títo partneri naozaj dôveryhodní? Hoci spoločnosť má svoje postupy na monitorovanie a obmedzenie miery rizika, neexistuje žiadna záruka, že sa im podarí obmedziť svoje úverové riziko a zabrániť stratám.

Dane sa môžu vyšplhať príliš vysoko v Spojených štátoch alebo v zahraničí. Súčasná ekonomická a politická situácia má obrovský vplyv na daňové sadzby – vrátane Spojených štátov s ohľadom na podstatné zmeny.  

Zdroj: TechnoCular

Facebook komentár