Ako_mozete_zarobit_na_prepade_ceny_Bitcoinu_2017_top

Cena kryptomeny Bitcoin sa nedávno priblížila hodnote 10 000 dolárov. Táto skutočnosť znepokojila niektorých analytikov, ktorí začínajú poukazovať na vznik finančnej bubliny. Existujú však isté spôsoby, pomocou ktorých môžete zarobiť aj na potenciálnom prepade ceny tejto virtuálnej meny. Sú však ešte riskantnejšie ako obchodovanie s Bitcoinom na jeho ceste nahor.

Predaj nakrátko („shortovanie“, „short sell“) je predaj aktíva bez toho, aby predajca vlastnil dané aktívum v čase predaja. Cieľom takejto transakcie je snaha využiť očakávaný pokles ceny aktíva a v konečnom dôsledku zarobiť rozdiel medzi aktuálnou a nižšou cenou v budúcnosti. Ak však cena aktíva po predaji nakrátko znovu stúpne, predajca nevyhnutne prerobí.

Súvisiace: Všetko, čo ste chceli vedieť o FinTechu

Čo sa týka Bitcoinu, predaj nakrátko je možné vykonať prostredníctvom niektorých neregulovaných búrz. Jedná sa však o veľmi riskantné rozhodnutie, čo vychádza z nadmernej volatility tejto digitálnej meny. Treba tiež poznamenať, že neprajníkom Bitcoinu sa v poslednom roku naozaj nedarilo. Cena kryptomeny sa od začiatku roka 2017 zvýšila až desaťnásobne. Ak však máte dostatok odvahy, neváhajte a stavte proti jej úspechu.

Je už Bitcoin na vrchole? Cena kryptomeny sa priblížila hodnote $10 000. Graf zobrazuje vývoj hodnoty Bitcoinu medzi augustom a novembrom roku 2017:
Ako_mozete_zarobit_na_prepade_ceny_Bitcoinu_2017_graf

Charles Hayter, ktorý je zakladateľom agentúry CryptoCompare, vraví: „Všetky možnosti predaja nakrátko, ktoré sú dostupné na tradičných trhoch, sa v súčasnosti začínajú uplatňovať aj na trhu s kryptomenami. V rámci predaja Bitcoin nakrátko dnes vládne relatívne dobrá likvidita. Jediným rozdielom oproti shortovaniu akcií indexu Nasdaq je omnoho vyššia volatilita. To znamená, že shortovanie Bitcoin zahŕňa oveľa väčšie riziko. O niečo drahšie bude aj požičiavanie si jednotiek tejto kryptomeny.“

Kontrakt na rozdiel

Jedným z najpopulárnejších spôsobov predávania Bitcoin nakrátko sú kontrakty na rozdiel (CFD, „contracts for difference“). Jedná sa o derivátový produkt, ktorého cena priamo kopíruje zvolenú kryptomenu. V takomto prípade sa kupujúci a predávajúci CFD dohodnú na hotovostnom vyplatení akéhokoľvek nárastu či poklesu v cene Bitcoinu (alebo iného aktíva) v termíne zmluvy.

Naeem Aslam, ktorý je hlavným analytikom londýnskej spoločnosti TF Global Markets, vraví: „Zmluvy za rozdiel sú v súčasnosti výbornou voľbou pre shortovanie Bitcoinu. Obzvlášť predtým, ako cena kryptomeny prekročí hranicu $10 000. Očakávame totiž, že dosiahnutie tohto míľnika môže viesť k zmene vo vývoji jej hodnoty. Veľmi pravdepodobne sa najprv vyšplhá nad úroveň $10 100 a následne znovu poklesne.“

Obchodovanie na maržu

Ďalším vhodným spôsobom predávania Bitcoin nakrátko je takzvané obchodovanie na maržu, známe aj pod pojmom obchodovanie na úver („margin trading“) či pákové obchodovanie. To umožňuje investorom vykonať obchod pomocou kryptomeny, ktorú si požičajú od makléra. Takéto obchodovanie je obojstranné. Obchodník má možnosť zvýšiť svoju short alebo long pozíciu (vykonať krátkodobý alebo dlhodobý obchod) prostredníctvom pákového efektu. To znamená, že v každom prípade potrebuje maklérovi poskytnúť zálohu vo výške istého percenta z počiatočného aktíva. Táto záloha predstavuje páku, ktorá určuje výšku straty investora v prípade neúspešného obchodu.

Najväčšou burzou s kryptomenami je v súčasnosti Bitfinex. Pri obchodovaní na maržu vyžaduje zálohu v hodnote 30% počiatočných aktív. Údaje portálu bfxdata.com hovoria o tom, že k 27. novembru boli na burze Bitfinex otvorené krátke pozície v celkovej hodnote 19 188 Bitcoinov, pričom hodnota dlhých trhových pozícií dosahovala 23 931.

Pôžičky pre obchod s Bitcoinom

Väčšina maklérskych spoločností, ktoré poskytujú možnosť obchodovania na maržu, dovolia klientom jednoducho si požičať určité množstvo Bitcoinov v záujme predaja na krátko. Takéto pôžičky sa pritom realizujú bez vyššie uvedenej páky. Keď skutočne veríte, že bude cena Bitcoinu klesať a chcete na to staviť, tento spôsob je o niečo menej riskantnou alternatívou.

Futures kontrakty

Trh s futures kontraktmi zatiaľ nie je rozvinutý natoľko ako trh so zmluvami na rozdiel (CFD) či obchodovaním na maržu. Napriek tomu však môžete na poklese ceny Bitcoiny zarobiť aj pomocou opcií. LedgerX je v súčasnosti jedinou regulovanou burzou v Spojených štátoch, ktorá sa zaoberá opciami spojenými s kryptomenami. Treba však poznamenať, že aj spoločnosti CME Group a Chicago Board Options Exchange už požiadali o povolenie ponúkať futures kontrakty s Bitcoinom. Keď uspejú, budú môcť otvoriť tento trh pre väčšie množstvo investorov.

Súvisiace: Tieto 4 grafy dokonale vykresľujú bublinu Bitcoinu

Shortovanie ETN naviazaných na Bitcoin

Dlhopisy obchodované na burze (ETN) sú síce podobné tradičným dlhopisom, ale ich výnos kopíruje výnos podkladového aktíva, ktorým je v tomto prípade Bitcoin. Ak zastávate názor, že Bitcoin sa čoskoro prepadne, môžete sa pokúsiť predať nakrátko aj ETN naviazané na túto kryptomenu. Medzi takéto ETN patria napríklad štokholmský Bitcoin Tracker One a Bitcoin Investment Trust, ktorý poskytuje spoločnosť Grayscale Investments. Rizikom je, že tieto dlhopisy sa v niektorých prípadoch nedržia vývoja ceny Bitcoinu a preto môže byť Váš zisk z jeho úpadku o niečo menší.

Aslam zo spoločnosti TF Global Markets však vyhlásil, že v blízkej budúcnosti sa pravdepodobne nezvýši dopyt po shortovaní Bitcoinu. Povedal: „Bitcoin v tomto momente pokračuje na svojej neohrozenej ceste nahor.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár