Mnohé udalosti potenciálne životného významu pre investorov sa vyskytli prakticky každý deň počas posledných asi 4 týždňov, s výnimkou víkendov. 

Ale predpokladám, že vy, pokiaľ ste ako väčšina bežných investorov horlivo sledovali váš vlastný každodenný život, spôsobujúc tak, že vám unikli mnohé detaily z toho čo sa dialo v Máji vo svete investícií, uchovajte si aspoň zopár údajov, ktoré nemožno prehliadnuť. 

Ďalší text obsahuje stručný prehľad Májových udalostí. Je vysoko nepravdepodobné že by ste natrafili na mesiac každodenne preplnený toľkými udalosťami už dlhšiu dobu. Otázky kľúčových investícií sú zvýraznené. Niektoré z týchto otázok sú prejednané v krátkosti nižšie pod zoznamom. 

Jedným z mojich hlavných zámerov pri predstavovaní tohto zoznamu je ukázať, z môjho uhla pohľadu, „ takmer úplnú nemožnosť pokúšať sa zistiť dopad na ekonomické udalosti a dáta, v prípade vašich investícií“, obzvlášť s ohľadom na relatívne krátke časové obdobie. Informácie sú tak nesmierne komplexné a dokonca protichodné, s mnohými očividne vysoko negatívnymi udalosťami, ale tiež s mnohými ďalšími rovnako pozitívnymi. Na základe uvedeného verím tomu, že môžeme získať významný úžitok, ak sa pokúsime zistiť, čo tieto údaje môžu naznačiť z dlhodobého hľadiska. 

3 máj : priemyselné údaje v Spojených štátoch ukazujú najsilnejší rast počas takmer 6 rokov.

4 máj: medzinárodné burzy cenných papierov a trhy s obligáciami boli prerušené, zjavne odmietajúc niekoľkodňovú dohodu vyplatiť Grécko, čím sa predpokladalo zastavenie šírenia Európskej dlžníckej krízy.

5 máj: euro kleslo dosahujúc tak 14 mesačné minimum oproti doláru, ako reakcia na európsku dlžnícku krízu; v spojitosti s čím výnosy z cenných papierov v Západnej Európe pokračujú v rýchlom raste.

6 máj: Index hodnoty akcií na newyorskej burze klesá každodenne o 1000 bodov, viac ako kedykoľvek predtým, najviac za minútu, ale ukončiac deň s poklesom iba „348“ bodov.

7 máj: nárast pracovných miest v spojených štátoch nebol zaznamenaný od obdobia spred recesie, avšak miera nezamestnanosti narástla na 9.9 %.

10 máj: Európska únia predkladá plán za 955 miliárd dolárov, aby sa pokúsila odvrátiť dlžnícku krízu.

11 máj: v Británii sa formuje nová vláda ktorá sa musí vyzbrojiť pre obrovský deficit s rozdeleným parlamentom.

12 máj: zlato, často považované za signál inflácie rekordne rastie až na 1243 dolárov za uncu.

13 máj: hlavné indexy cien cenných papierov v Spojených štátoch zlyhal pri nastavení úrovní považovaných za dôležité z hľadiska technických analýz trhu, naznačujúcich následne, že trh so stúpajúcou tendenciou (tzv. Bull market) môže zmeniť smer: Index hodnoty akcií na newyorskej burze začal tohto dňa na 10897; na konci mesiaca klesol na úroveň 10137.

14 máj: Kalifornia, často predchádzajúce trendy, oznamujú nárast rozpočtového deficitu 19 biliónov dolárov a drakonické škrty pre vysporiadanie sa s tým.

17 máj: General Motors oznámila štvrťročný zisk, prvý krát počas troch rokov, v porovnaní s hrubou stratou 6 biliónov dolárov, ktorú mali v prvom štvrťroku. (Mnohí odpísali spoločnosť ako mŕtvu a nehodnú poskytnutia vládnej pomoci.)

18 máj: V zálive neustále uniká ropa, hroziac ekologickou katastrofou, a finančné vyhliadky pre novú podmorskú ťažbu sú v ohrození, ale katalóg cien „utrpel“ teritoriálne pokles o 20%.

19 máj: ohlásená inflácia v Spojených štátoch je na 44 ročnom minime. Takisto Euro dosahuje 4 ročné minimum oproti doláru a pokles 20% oproti jeho nedávnej výške v novembri.

20 máj: Dow-Jonesov index hodnoty akcií vyústil do prvej 10 % regulácie za posledných viac ako 14 mesiacov.

21 máj: Nestálosť trhu (VIX index) dosahuje svoj najvyšší bod takmer od roku 2009.

24 máj: trh s rizikovými obligáciami prudko poklesol na najnižšiu úroveň od Decembra 2008.

25 máj: výnosy z 10 a 30 roč. štátnych obligácií v Spojených štátoch poklesli na najnižšiu úroveň za posledný rok a 2 roč. na najnižšiu úroveň vôbec. Takisto, mnohé medzinárodné burzy cenných papierov klesajú na svoju najnižšiu úroveň za posledný rok.

26 máj: dopyt po trvanlivých statkoch stúpa na najvyššie ročné výnosy od roku 1976.

27 máj: 30 rokov stabilné hypotekárne sadzby klesli na 4.78 %; nastaviteľné hypotéky sú na 5a ½ ročnom minime 3.95%.

28 máj: Dow-Jonesov index hodnoty akcií ukončuje mesiac s najhorším percentuálnym poklesom pre mesiac máj (7.9%) od roku 1940. Akcie S&P 500 a NASDAQ zaznamenali dokonca ešte väčšie percento mesačného poklesu. 

Poznámka: Dokonca s našim zdanlivo komplexným zoznamom povšimnutiahodných položiek, je pravdepodobné, že sme opomenuli niektoré dodatočné položky dôležitého významu. Možno však poznamenať, že máj bol „ umeleckým dielom.“ 

Reakciou po prečítaní tohto listu (predpokladajúc že sa Vám nezahmlili oči po prečítaní niekoľkých položiek) môžu byť znepokojujúce pochybnosti o niektorých Vašich investíciách, obzvlášť akciách, mieriac priamo k úplným obavám. Prípadne, môžu nastať reakcie podobné „Mám pocit, že som týmto som už dávno prešiel“ rezignácia, alebo dokonca apatia voči tým faktom u ktorých existuje len malá schopnosť ich jasného porovnania alebo analýzy. Samozrejme, môžeme vyjadriť túto nedávnu reakciu v konštruktívnejších podmienkach, ako prechod k stoicizmu, trpezlivosti a obnovenie škrípania zubami aby sme „ostali v kurze“ alebo dokonca myšlienky ako je možné profitovať z “May-hem” („májového chaosu“).

Váš postup činnosti, pokiaľ je možný potom závisí na tom, ktorou z vyššie uvedených reakcií ste prešli.

Predpokladajme, že predsa len niekto skutočne nepostrehol väčšinu alebo všetky z týchto noviniek spojených s investovaním. Pokiaľ sa potom prejavili sami z mnohých zdrojov ako najnovšia rada týkajúca sa investovania, spozoroval som, že takmer polovica z týchto rád by boli podobné ako „šanca pre nákup akcií“ a naproti tomu „ čas pre zoslabenie“ s rovnakým rozkolom týkajúcim sa nákupu obligácií a hotovosti.

Čo nám táto situácia ponúka je, že ani experti nemôžu spozorovať „skutočný“ význam májových udalostí a na ich dopad na Vaše investície. Možno konštatovať, že existuje dokonca viac neistoty na trhoch ako za normálnych okolností.

Naostatok, ponúkam zoznam týchto povšimnutiahodných udalostí a údajov: 

  • 10 % – ná regulácia predstavovala skôr pozitívnu udalosť ako negatívnu. Regulácia bola potrebná z dôvodov, ktoré sú ťažko vysvetliteľné, ale nevyhnutné pre obnovu vyšších hodnôt a aby sa umožnilo investorom ktorí chcú nakupovať podnetne, aby tak urobili. (Povedali sme investorom aby to očakávali a možno sme tak zdržali investície v očakávaní). 
  • Európska kríza zadlženosti mala pravdepodobne takmer toľko pozitívnych aspektov pre amerických investorov ako tých negatívnych. Tieto zahŕňajú: a) pomáhanie Fed (Federal Reserve System = centrálna banka USA) udržať regulované úrokové sadzby; b) umožnenie európskym krajinám exportovať svoj tovar lacnejšie do USA (slabé EURO) čo pomôže podporiť ich slabú ekonomiku a takisto udrží infláciu v USA na nízkej úrovni; c) vytvoriť „bezpečný prístav“ pre obligácie Spojených štátov medzi svetovými investormi; a d) prináša vládam (dúfajme že i Spojeným štátom) krok bližšie k útoku na nekontrolovateľný rozpočtový deficit. 
  • Zatiaľ čo mnohé údaje uverejňované v rámci USA (obzvlášť priemyselné) ukazujú silný nárast, reflektujú relatívne zmeny oproti extrémnemu poklesu spred jedného roka. Sú však stále značne pod svojou základnou úrovňou spred recesie.
  • Napriek vysoko extenzívnej monetárnej (menovej) a stimulujúcej fiškálnej (rozpočtovej) politike, inflácia nie je nikde na horizonte.
  • Nikto nedokáže pravdivo povedať, aké budú dôsledky olejovej škvrny v zálive na ekonomiku Spojených štátov. Akokoľvek, čo z toho môže vyplynúť je, že podmorská ťažba ropy poklesne a stane sa podstatne nákladnejšou než doposiaľ. Toto pravdepodobne spôsobí nárast cien ropy a v budúcnosti takisto urýchli pokrok pre alternatívne zdroje energie. 
  • Pokiaľ neexistuje uistenie že akcie nebudú dlhodobo klesať a že nestálosť čoskoro pominie, kapitálový trh v USA sa javí ako slušná dlhodobá investícia. Akokoľvek, rôznorodý zahraničný kapitálový trh tak isto ako medzinárodné obligácie sa javia ako značne stratové, pretože jedny čelia súčasne slabému európskemu rastu a potenciálnym poklesom meny v budúcnosti ktoré predstavujú silný protivietor pre amerických investorov. 
  • Výnosy z amerických vládnych obligácií sa vrátili na neatraktívne nízke úrovne. Ostatné typy amerických cenných papierov ukazujú lepšie finančné vyhliadky. Hotovosť a jej ekvivalenty zostávajú v zásade neosožné ako investícia, ale len ako uchovávateľ hodnôt pre prichádzajúci finančný tok alebo pre použitie v prípade núdze.

Zdroj: Northern Trust Company

Preložil: Michaela Pagacikova

Facebook komentár