Euro bude koncom prvého štvrťroku 2018 mať väčšiu hodnotu ako britská libra. S týmto vyjadrením prišli analytici z banky Morgan Stanley.
V najnovšom forexovom výhľade, tím banky vedený analytikom Hansom W. Redekerom uvádza, že kombinácia silnejšieho eura a oslabenia libry sa spojí, čím sa po prvýkrát vo svojej histórii euro stane cennejšie ako britská libra. Z hľadiska čistej hodnoty je najsilnejšou hlavnou menou na planéte.
Súvisiace: JPMorgan kupuje v Dubline budovu s priestorom pre 1000 zamestnancov
Euro sa v priebehu roka 2017 dostalo do obrovského nárastu hodnoty, najmä voči doláru, keďže investori berú na vedomie rastúce bohatstvo hospodárskeho bloku, v ktorom sa od začiatku dlhovej krízy v eurozóne zotavuje rast na najvyššiu úroveň.
Najnovšie prognózy tímu naznačujú, že v priebehu prvých troch mesiacov tohto roka, voči britskej libre bude pokračovať v posilňovaní a bude sa pohybovať “za hranicou”, pričom dosiahne vrchol na úrovni 1,02 libry, avšak v priebehu roka mierne oslabí.
Do konca roka 2018 bude 1 euro v hodnote 0,91 britskej libry.
Na jednej strane Morgan Stanley tvrdí, že historický krok eura nad rámec parity s librou bude motivovaný neustále rastúcou dôverou v ekonomiku eurozóny, čo hlavných nákupcov na trhu mien povedie k tomu, aby vykonali navýšenie alokácie meny (eura) do svojich portfólií.
Tím banky ďalej uvádza: “Očakávame, že mena euro zostane silná, pretože dôchodkové fondy a poisťovne (napríklad vo Švajčiarsku a v Japonsku) začínajú zvyšovať svoju čistú mieru v tejto mene a to z historicky nízkych úrovní.”
To, čo bude viesť aj k tomuto kroku je však slabosť, ktorá sa v súčasnosti prejavuje v britskej ekonomike a neistota týkajúca sa rokovaní ohľadom Brexitu, kde oba tieto fakty znižujú hodnotu libry.
Tím banky v správe ďalej uvádza: “Hodnota libry pravdepodobne oslabuje sama o sebe, čo je spôsobené slabými hospodárskymi výsledkami, nízkymi reálnymi výnosmi a rastúcimi politickými rizikami.”
“V minulom roku si britská ekonomika zachovala svoj rast aj po hlasovaní o Brexite, ale štruktúra rastu sa zmenila. Sektor domácností zvýšil výdavky, predovšetkým z dôvodu financovania cez nezabezpečené úvery, čo je neudržateľné (príklad v grafe 11 – nižšie).
Súvisiace: Francúzske banky po Brexite presunú 1000 pracovných miest do Paríža
“Konsolidácia bilancie domácností spolu s negatívnym rastom reálnych miezd môže viesť k znižovaniu spotreby, ktorá rast doteraz podporovala (príklad v grafe 12 – nižšie). Brexit môže taktiež zasiahnuť investície podnikov, čo oslabí už tak nedostatočný výhľad v raste produktivity, tým pádom by reálne sadzby mali zostať na nízkych úrovniach.”
Tu sú obidva spomenuté grafy:
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Morgan Stanley
Facebook komentár