Investičná banka vo svojej pondelkovej správe pod názvom “Nemajte strach z potenciálnej recesie: Prijmite ju” prišla s varovaním.
Americký akciový index S&P 500 by podľa nich mal čoskoro trpieť a otestovať minima od Štedrého dňa, z dôvodu zmršťovania odhadov ziskov a hospodárskych obáv.
Michael Wilson, ktorý je hlavným analytikom so zameraním na americký akciový trh v spoločnosti Morgan Stanley poznamenal: “Ak by sa údaje zhoršili, ako sa dalo očakávať, myslíme si, že trh sa rýchlo vráti k cenám z recesie a realizácie znižovania sadzieb.”
Wilson bol jedným z mála na Wall Street, ktorý správne predpovedal nedávny pokles na trhu, aj keď bol prekvapený tým, ako rýchlo sa udial.
Americký akciový index Dow Jones v Štedrý deň dosiahol nárast o viac ako 2100 bodov, alebo o 10%. Obavy z recesie vybledli z dôvodu pokroku v obchodných rozhovoroch medzi USA a Čínou, upokojujúcich slov od Federálnej rezervnej banky USA a veľmi silnej správe o stave pracovných miestach v mesiaci december.
Súvisiace: Odborníci na akciové trhy tvrdia, že “najhoršie ešte len príde”
Napriek tomu, že akcie razantne vzrástli, niektoré negatívne známky pretrvávajú. Napríklad čísla zverejnené v pondelok ukázali, že Čína v mesiaci december zaznamenala najväčší pokles vývozu za dva roky, keďže sa celosvetový rast spomalil. A k tomu aj ekonomika Nemecka v priebehu minulého roka rástla najslabším tempom od roku 2013.
Medzitým sa trh s vysoko výnosnými (rizikovým) dlhopismi, po boomu opäť zastavil. V priebehu minulého týždňa dokonca veľký maloobchodník – Macy’s utrpel najhorší obchodný deň, keď zaznamenal slabé vianočné predaje a svoj výhľad stlmili.
Wilson vo svojej správe napísal: “Myslíme si, že šance na zárobok a hospodárska recesia sa podstatne zvýšili.”
Recesia v oblasti firemných výsledkov nastáva, keďže zisky indexu S&P 500 už klesajú. To sa nestalo od roku 2016, kedy by zrútenie cien ropy spôsobilo toľký zmätok.
A Spojené štáty netrpeli ekonomickou recesiou – zvyčajne definovanou ako dva štvrťroky záporného rastu HDP – od Veľkej recesie v roku 2008. V skutočnosti, ak súčasná americká ekonomická expanzia bude pokračovať aj cez leto, stane sa najdlhšou v americkej histórii.
Šesťdesiat percent investorov očakáva spomalenie rastu
Aj napriek tomu, že americká ekonomika v treťom štvrťroku zostala silná, Wall Street sa v priebehu minulý mesiac začala vyjadrovať k hroziacej recesie z dôvodu spomalenia globálneho rastu a obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Tieto obavy boli zintenzívnené slabým výsledkom výroby zo 4. januára, ktorá ukazuje, že aktivita tovární v USA od roku 2008 klesla najrýchlejším tempom.
Šesťdesiat percent globálnych správcov investičných fondov očakáva, že celosvetový rast sa v nasledujúcich 12 mesiacoch oslabí – podľa prieskumu uverejneného v utorok, od Bank of America Merrill Lynch. Nejedná sa len o najmenší výhľad čo sa týka svetovej ekonomiky od júla 2008 – v prieskumu sa taktiež jedná o najslabší odhad z recesie v roku 2001.
To všetko zhoršuje výhľad na výsledkovú sezónu za štvrtý štvrťrok, ktorá začala v pondelok. Wall Street sa zamerala na spoločnosti, ktoré ohlásili správy. Napríklad akcie spoločnosti Apple klesli o 10% po tom, čo prišla s obviňovaním spomaľovanie rastu a Číne pre slabé výsledky ohľadom predaja iPhonov.
Podľa spoločnosti FactSet, firmy, ktoré zaznamenali prekvapivé záporné výsledky za štvrtý štvrťrok, dosiahli priemerný pokles 10,2% z dvoch dní pred výsledkami a dva dni po výsledkoch. To je oveľa prudší pokles ako päťročný priemer, ktorý sa nachádza na hodnote 2,6%.
“Prehnaný” pokles rastu príjmov
Dokonca aj spoločnosti, ktoré zaznamenali prekonanie odhadov čelili ťažkostiam. Tieto spoločnosti utrpeli priemerný pokles cien akcií o 5,2% v porovnaní s päťročným priemerným ziskom na hodnote 1%.
Pri pohľade na vyhliadky akciových spoločností indexu S&P 500, vo všeobecnosti Goldman Sachs vyzýva na “prudké spomalenie” rastu príjmov indexu: iba 6% v roku 2019 v porovnaní s 23% v roku 2018.
Zatiaľ čo recesia príjmov “sa zdá byť nepravdepodobná,” vedúci predstaviteľ americkej stratégie pre akciové spoločnosti v Goldman Sachs – David Kostin v správe zverejnenom v piatok uviedol, že nedávna “slabosť v makroenergetickom teréne” by mohla spôsobiť pokles zisku v indexe S&P 500 viac, než sa očakávalo.
Wilson z Morgan Stanleyho je pesimistickejší.
Povedal, že Spojené štáty sú “uprostred pomerne strmého a rozsiahleho” negatívneho cyklu revízie príjmov a znižovania odhadov okolo marží, čo sa jedná prvýkrát od roku 2008.
Wilson ďalej napísal: “Základné princípy zostávajú v najlepšom prípade nejasné, keďže viditeľnosť výnosov sa zhoršuje.”
Súvisiace: Odborníci na akciové trhy tvrdia, že “najhoršie ešte len príde”
Nástrahy okolo odpredaja
Tak to všetko znamená, že Spojené štáty smerujú do recesie, ktorá by mala spôsobiť, že investori sa budú od trhov odkláňať?
Wilson poznamenal: “Nevieme, či prichádza hospodárska recesia alebo nie.” Povedal však, že ak nastane recesia, bude pravdepodobne “plytká a krátka”, ako napríklad pokles v roku 1990.
Dokonca ani najväčší pesimisti z Wall Street neuvidia náznaky pre opakovanie Veľkej recesie.
Ale v čase, keď investori budú súhlasiť s tým, že Spojené štáty sú v recesii, bude pravdepodobne príliš neskoro, aby mohli vykonať odpredaj akcií. To je dôvod, prečo Wilson nalieha na svojich klientov, aby zaobchádzali opatrne s opätovným testovaním decembrových úrovni u indexu S&P 500.
Poznamenal: “Jedná sa o pascu a čas na nákup, nie na predaj.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Morgan Stanley, WSJ
Facebook komentár