Robotický investičný poradca – Moneyfarm, od uvedenia na trh v roku 2016 pomohol s investovaním v Spojenom kráľovstve viac ako 10 000 klientom a stal sa tak jedným z najväčších nezávislých digitálnych investičných poradcov v Európe.
Ukázalo sa, že spoločnosť Moneyfarm, ktorá funguje v Taliansku a Spojenom kráľovstve, spravuje aktíva vo výške 260 miliónov libier. Je tak tretím najúspešnejším digitálnym investičným poradcom, umiestnil sa hneď za spoločnosťami Nutmeg a Scalable Capital, z ktorých prvá spravuje investície vo výške 600 miliónov libier a cez druhú klienti investovali 271 miliónov libier.
Paolo Galvani, zakladateľ firmy Moneyfarm, sa vyjadril, že digitálne investičné poradenstvo je čoraz obľúbenejšie. Len v predošlom mesiaci pomohli robotickí poradcovia investovať celkovo viac ako 1,4 miliardy dolárov. V oblasti investičného poradenstva ide stále o veľmi malé číslo, avšak stúpajúca popularita digitálnych poradcov je pozoruhodná.
Súvisiace: Väčšina ľudí nepotrebuje nikomu platiť za spravovanie investícií
Robotickí poradcovia (startupy, ktoré ponúkajú automatizované investičné poradenstvo) a digitálne spravovanie aktív patria v posledných rokoch k najlákavejším odvetviam v oblasti finančných technológií. Moneyfarm patrí medzi priekopníkov. Spoločnosť vznikla v roku 2012 v Taliansku a vo februári 2016 vstúpila aj na britský trh.
Galvani, ktorý je bývalým zamestnancom americkej banky Morgan Stanley taktiež potvrdil, že aj keď už majú viac britských ako talianskych klientov, väčšina aktív pochádza z Talianska.
„Je zaujímavé, že počet klientov, ktorých sme v Taliansku získali za štyri roky, sa v Spojenom kráľovstve nazbieral za jeden rok. Získavanie klientov na Britských ostrovoch bolo oveľa efektívnejšie ako v Taliansku.“
Zisky firmy rastú, no Moneyfarm sa musí vysporiadať s rastúcou konkurenciou tradičných poskytovateľov finančných služieb. Švajčiarska banka UBS zaviedla službu SmartWealth, teda digitálne investičné poradenstvo a americká investičná poradenská spoločnosť Vanguard nedávno oznámila, že svoje produkty bude predávať online. Veľmi úspešní sú aj ďalší americkí robotickí poradcovia od investičných firiem BlackRock a Charles Schwab.
Galvani sa ale veľkej konkurencie nebojí, vyhlásil, že „…investičné poradenstvo nie je jednoduché. Ako jediné by sa mohli presadiť spoločnosti Charles Schwab, Vanguard a BlackRock. Napredujú naozaj rýchlo. Na finančnom trhu je oveľa viac hráčov, ktorým sa ale s nami krok nedarí držať. Mohli by sme situáciu využiť a vytvoriť partnerstvá. Naša spoločnosť je novým možnostiam otvorená.“
Moneyfarm už spolupracuje s nemeckým poisťovacím gigantom – Allianz a Galvani tvrdí, že na obzore sa črtá ďalšie partnerstvo v Taliansku. Počas minulého roka Allianz, do spoločnosti Moneyfarm investovala zo strategických dôvodov.
Galvani ďalej povedal: „Oblasť investičného poradenstva sa rýchlo mení. V odvetví je veľa konkurentov, ktorí budú ponúkať rôzne služby. Teším sa, že som v pozícii priekopníka a teda vo výhode.“
Stratili 6,3 milióna libier, ale na rok 2019 predpovedajú úspech
Účty firmy Moneyfarm odhaľujú, že do decembra 2016 stratili na výnose 167 628 libier, teda približne 6,3 milióna libier. Spoločnosť profituje z poplatkov za spravovanie aktív. Poplatky sú v rôznej výške, v priemere okolo 0,6 %.
Galvani k strate povedal, že „…výsledné čísla sú také, aké sme od začiatku predpokladali. Naše predpovede boli takmer presné.“
„Keď budujete novú firmu a vlastnú značku, tak najmä vo finančnom sektore musíte rátať s istou investíciou. Na finančnom trhu je nielen veľa súperov, ale aj gigantov a tak musíte byť naozaj odhodlaní. Samozrejme, treba obetovať čas a peniaze.“
Firma Moneyfarm minulý rok minula 2 milióny libier na marketing a 1,8 milióna libier na zamestnanecké mzdy.
Galvani je presvedčený, že v roku 2019 bude spoločnosť zisková. Uvádza: „Naše zisky závisia od množstva aktív, pretože z nich získavame podiel. Za aktíva v hodnote jednej miliardy získame 6-miliónový zisk, čo je približne toľko, koľko potrebujeme na prevádzkové náklady spoločnosti.“
„Aby ste dostali čistý zisk, musíte vziať do úvahy aj celkový rast a veľmi malý odliv klientov.“
Súvisiace: Goldman vyvíja robo-poradcov. Plánuje poskytovať investičné poradenstvo širokej verejnosti
Moneyfarm neúčtuje poplatky za investície do výšky 10 000 libier. Galvani ale dodáva, že do tejto kategórie spadá iba veľmi málo klientov. Priemerná výška investícií v Spojenom kráľovstve je približne 17 000 libier, zatiaľ čo v Taliansku sa pohybuje okolo 35 000 až 40 000 eur. Klienti svoje investície časom zvyšujú a tak Galvani očakáva, že aj Briti budú onedlho chcieť, aby sa na platforme „točilo“ viac ich peňazí.
Britskí klienti, ktorí investovali cez Moneyfarm, v minulom roku zaznamenali zisky vo výške 4,8 % – 18,5 % (podľa ochoty riskovať).
Galvani tiež prezradil, že jedným z hlavných cieľov v roku 2017 je uviesť na trh dôchodkový produkt. Podľa zakladateľa je firma dobre financovaná, ale aj otvorená novým investíciám.
Preložila: Mariana Ferusová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj:WSJ, MarketWatch
Facebook komentár