Ako-mnoho-ludi-COVID-19-financne-zasiahol

Pandémia, ktorá je v súčasnosti na začiatku druhého roku, mala výrazný a nerovnomerný vplyv na finančné blaho Američanov.

Zatiaľ čo niektorí ľudia prišli o prácu a príjem, iným sa zdá, že sa im naozaj darí. A z výsledkov nového celonárodného prieskumu od Pew Research Center vyplýva, že šance na presun do jedného z táborov sa líši podľa príjmu, veku, rasy alebo etnického pôvodu a pohlavia.

Napríklad 44% respondentov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, uviedlo, že oni alebo niekto z ich domácnosti od februára 2020 čelil buď strate zamestnania alebo čelil zníženiu platu. Medzi tými, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou zažili jeden alebo obidva z týchto zásahov do zárobkov, patrili práve dospelí s nižšími príjmami (49%), mladí dospelí (61%), Hispánci (58%) a Američania z Ázie (54%).

Medzitým ženy (23%), mladí dospelí (28%) a osoby v domácnostiach s nízkym príjmom (32%) s najväčšou pravdepodobnosťou uviedli, že si museli vziať neplatené voľno z rodinných alebo zdravotných dôvodov.

Na druhej strane prieskum organizácie Pew tiež odhalil, že len necelá tretina všetkých zamestnaných pracovníkov získala lepšie platenú prácu alebo čelila nárastu príjmu (31%) alebo zarobila viac peňazí z dôvodu práce z nadčasu alebo trávenia väčšieho počtu hodín v práci (23%).

Keď boli výsledky rozdelené podľa úrovní príjmu, zhruba 30% pracovníkov s nižšími príjmami uviedlo, že zarábajú viac peňazí z dôvodu cezčasov alebo zvýšenému objemu odpracovaného času. To isté tvrdilo len 24% pracovníkov so stredným príjmom a 15% pracovníkov s hornými príjmami.

Najvyššou pravdepodobnosťou získania lepšie plateného zamestnania alebo zvýšenia platov boli muži (32%), mladí dospelí (47%) a ľudia s vyššími príjmami (33%).

Pre niekoho rast úspor a pre ostatných dlhý prepad

Jedným z pozitívnych vplyvom pandémie pre mnohých (najmä tých, ktorí pracujú z domu) bola ich schopnosť ušetriť viac peňazí, pretože čelilo obmedzeniu rozsiahleho množstva bežných výdavkov spojených s cestovaním alebo dochádzaním do práce. Celkovo 42% opýtaných uviedlo, že utrácalo menej peňazí ako obvykle.

Tieto výraznejšie úspory však smerovali neúmerne do domácností s vyššími príjmami. Tretina z týchto domácností (32%) uviedla, že šetrí viac ako obvykle, zatiaľ čo len 16% domácností s nižšími príjmami poskytli rovnakú odpoveď.

Pokiaľ ide o celkovú finančnú situáciu, 30% ľudí uviedlo, že sa situácia zlepšila, zatiaľ čo 21% uviedlo, že sa situácia od februára minulého roka zhoršila.

Súvisiace: Nemecko hlási tretiu vlnu; Taliansko pripravuje veľkonočné obmedzenia

Ľudia s vyššími príjmami však boli s najväčšou pravdepodobnosťou na strane priepasti tohto rozdielu, pričom 39% uviedlo, že finančná situácia ich rodín je dnes lepšia ako pred rokom. Tento sentiment vyjadrila menej ako tretina domácností so stredným príjmom (32%) a domácností s nízkym príjmom (22%).

Naopak, dospelí s nižšími príjmami (31%) s najväčšou pravdepodobnosťou tvrdili, že ich finančná situácia je horšia, zatiaľ čo u ľudí s vyššími príjmami (11%) to bolo menej pravdepodobnejšie.

Pokiaľ ide o ďalší vývoj, negatívne finančné účinky pandémie môžu pretrvávať u mnohých ľudí.

Z tých Američanov, ktorí v uplynulom roku čelili zásahu v oblasti financií, 26% očakáva, že bude trvať 3 až 5 rokov, kým sa ich financie vrátia tam, kde boli predtým, ako ich životy zasiahol Covid. Ďalších 6% tvrdí, že to môže trvať až 10 rokov. A 12% očakáva, že sa ich situácia nikdy nezlepší.

Prieskum Pew Research Center bol vykonaný u 10 334 dospelých v USA v období od 19. januára do 24. januára tohto roku a čelí plus alebo mínus 1,6 percentuálnej chybovosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár