MMF_znizuje_vyhlad_rastu_EU_v_dosledku_vonkajsich_turbulencii

Európske perspektívy rastu sú podľa najnovších regionálnych výhľadov Medzinárodného menového fondu (MMF) vo väčšej miere ohrozené turbulentným vonkajším prostredím v súvislosti s obchodným napätím a prísnejšími podmienkami finančných trhov.

Zníženie prognóz rastu pre Európu v rokoch 2018 a 2019 prišlo od MMF na základe toho, že “vonkajšie prostredie sa stalo menej podporujúcim a očakáva, že sa v roku 2019 bude ďalej zmierňovať v dôsledku spomalenia globálneho dopytu, obchodného napätia a vyšších cien energií”.

MMF ďalej poznamenal, “že horšia finančná situácia v zraniteľných rozvíjajúcich sa trhových ekonomikách a vyspelých obchodných cykloch taktiež zaváži na aktivitu.”

Súvisiace: Čína rozdrvuje sny EÚ o elektrických automobiloch

MMF predpokladá, že rast sa zmierni z 2,8 percenta v roku 2017 na 2,3 percenta v roku 2018 a 1,9 percenta v roku 2019.

Očakáva sa, že rast by mal vo väčšine krajín v regióne zostať nad potenciálom, ktorý by mal byť poháňaný domácim dopytom, ktorý bol podporený silnejšou zamestnanosťou a úrovňou platov.

Posledná predpoveď predstavuje zníženie z posledného regionálneho výhľadu MMF pre Európu v mesiaci máj, v ktorom predpovedal, že rast zostane silný, a v roku 2018 dosiahne 2,6 percenta a pre rok 2019 na úrovni 2,2 percenta.

Vonkajšie turbulencie

Od poslednej vzostupnejšej prognózy v máji sa obchodné napätie medzi USA a Čínou zvýšilo a prišlo k sprísneniu globálnych finančných podmienok – nehovoriac o politických prevratoch v Európe, pomalom pokroku v oblasti štrukturálnych reforiem a prebiehajúcich rokovaniach o Brexite.

MMF vo svojom najnovšom prieskume uviedol: “V krátkodobom horizonte by eskalácia obchodného napätia a prudké sprísnenie globálnych finančných podmienok mohli podkopať investície a zasiahnuť úroveň rastu.”

V strednodobom horizonte však riziká vyplývajú z oneskorenej fiškálnej úpravy a štrukturálnych reforiem, demografických výziev, rastúcej nerovnosti a zničujúcej sa dôvery v hlavných politických predstaviteľov.

MMF ďalej poznamenal: Takisto Brexit “bez dohody” povedie k vysokým obchodným a neobchodným bariéram medzi Veľkou Britániou a zvyškom Európskej únie s negatívnymi dôsledkami pre rast. Brexit “bez dohody” je klasifikovaný tak, že krajina opustí EÚ bez obchodnej dohody a vráti sa k pravidlám WTO.

Tieto informácie prichádzajú potom, ako vo štvrtok bola zverejnená správa od Európskej komisie, podľa ktorej by sa rast v 19 krajinách Eurozóny mohol zastaviť kvôli “mnohým vzájomne prepojeným rizikám zhoršovania”. Predpokladá rast v roku 2019 (rovnako ako MMF) na hodnote 1,9% a v roku 2020 vo výške 1,7%.

Očakáva sa, že rast v Európe bude takmer podobný spolu s väčšinou významných ekonomík. Fond v októbri uverejnil svoju správu o svetovom ekonomickom výhľade, v ktorom taktiež zverejnil zníženie prognóz celosvetového rastu a predpovedal 3,7 percentnú úroveň v rokoch 2018 a 2019 – o 0,2 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcej prognóze.

Varovania

Ako vždy, fond opätovne zdôraznil, že európske krajiny by sa mali “chopiť príležitosti, ktorú ponúka pokračujúci rast nad potenciálom”, za účasti uskutočnených štrukturálnych reforiem a obnovili priestor pre fiškálnu politiku (používaním výdavkových a daňových politík na ovplyvnenie hospodárskych podmienok).

Súvisiace: Európske hospodárstvo čelí problémom zo všetkých strán

Medzinárodný menový fond (IMF) poukazoval na rozsiahle riziká bez štrukturálnych reforiem v EÚ po kríze štátneho dlhu v regióne, čo ponechalo niekoľko krajín – najvýznamnejšie Grécko – veľmi zadlžených. Označil však aj to, že krajiny ako Nemecko, ktoré majú silný obchodný prebytok, by mali prísť s rozšírením výdavkov.

Či už niekto v Európe počúva, predstavuje to ďalšie príležitosti.

Okrem vonkajších tlakov z čínsko-amerického obchodného konfliktu a napätia so svojim silným susedom Ruskom je tento región zasiahnutý politickými prevratmi. Pravicové, populistické strany v regióne zaznamenali silné úspechy a oblasť čelí neistote budúcnosti s Brexitom, blížiacim sa odchodom kanclelárky Angely Merkelovej z politiky v roku 2021 (ak nie predtým) a priamej vzbure Talianska v plánoch pre rok 2019. Európska centrálna banka plánuje ukončiť program kvantitatívneho uvoľňovania, čo by mala uskutočniť v decembri.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár