Najlepšia investičná príležitosť sa niekedy naskytne práve vtedy, keď každý predáva svoje akcie a ich cena klesá. Táto stratégia má na Wall Street mnoho zástancov. Je populárna najmä preto, lebo poskytuje investorom možnosť zapojiť sa do trhu za zľavnenú cenu. Prirodzene, môže sa obrátiť aj proti Vám. Nie všetky akcie, ktorých cena klesne, sa dokážu spamätať a znovu zvyšovať svoju hodnotu.
Baiju Bhatt je spoluzakladateľom mobilnej investičnej aplikácie Robinhood. Vraví, že mnohí z jeho klientov využívajú práve vyššie uvedenú investičnú stratégiu.
Bhatt vraví, že aplikáciu Robinhood využívajú prevažne mladí investori. Ďalej tvrdí, že keď sa v prvom kvartáli roku 2016 zhoršila situácia na finančnom trhu, mnohí z týchto investorov to považovali za ideálnu príležitosť pre investovanie.
Súvisiace: Warren Buffett: Toto je najlepší spôsob ako investovať vaše peniaze
Obavy spojené s čínskou ekonomikou spôsobili, že cena akcií nepretržite klesala počas niekoľkých dní. Pre svetové trhy to bol najhorší začiatok roka v histórií. Priemyselný index Dow Jones spadol medzi 31. decembrom a 15. januárom až o 8%.
Bhatt vraví: „Počas týchto dní sme prostredníctvom našej aplikácie zaznamenali najväčšie vklady kapitálu v histórii jej fungovania. Keď sa trh rúti smerom nadol, mladá generácia vidí príležitosť na nákup.“
Užívatelia investičných aplikácií, ktoré nezahŕňajú služby reálnych maklérskych spoločností akými sú Charles Schwab či TD Ameritrade, údajne z trhu vycúvajú vždy, keď sa situácia zhoršuje. Bhattove postrehy však priamo vyvracajú tento argument.
Spoločnosť Charles Schwab spravuje aktíva v hodnote $3 biliónov. Uverejnila štúdiu, podľa ktorej až 75% príslušníkov generácie milénia uprednostňuje v „zložitých“ situáciách komunikáciu s ľudským finančným poradcom. Skupina analytikov spoločnosti Morgan Stanley, ktorej predsedá Giulia Aurora Miottová, podporuje výsledky uvedenej štúdie.
Analytici spoločnosti Morgan Stanley vravia: „Spotrebitelia aktívni vo finančnom sektore často vyhľadávajú ľudský kontakt. Obzvlášť v prípade, keď môže neuvážená činnosť na finančnom trhu viesť k výrazným stratám.“
Investičná aplikácia Robinhood funguje od marca roku 2015. Rýchlo sa stala obľúbenou medzi mladými ľuďmi, ktorí chceli investovať svoje peniaze a zároveň sa vyhnúť vysokým poplatkom spojeným s nákupom a predajom akcií.
Aplikácia Robinhood má dnes takmer 2 milióny užívateľov, ktorí pomocou nej už nakúpili a predali akcie v hodnote miliárd dolárov.
Prečítajte si časť rozhovoru s Baiju Bhattom, v ktorom komentoval správania mladých investorov.
Otázka: „Spomenuli ste Veľkú recesiu. To mi pripomína otázku týkajúcu sa aplikácií ako Robinhood a ďalších online investičných start-upov. Pri takomto spôsobe investovania investori nemajú k dispozícii reálneho finančného poradcu, na ktorého by sa obrátili v ťažkých časoch. Myslíte si, že budú sťahovať svoje peniaze z finančného trhu, aby sa vyhli ekonomickej korekcii?“
Baiju Bhatt: „Je to zaujímavá otázka. Pravdou však je, že od spustenia aplikácie Robinhood sme jednu korekciu trhu už zažili. Aj keď nebola taká výrazná ako v roku 2008.“
Súvisiace: Krutá pravda o sporení a investovaní: 12 faktov pre každého investora
„V prvom kvartáli roku 2016 bola situácia na trhu pomerne zlá. Index S&P zaznamenal počas viacerých dní pokles o jednociferné percentuálne hodnoty, čo vyvolalo mierny rozruch. Po prvýkrát sme mohli pozorovať správanie ľudí pri klesajúcej tendencii trhu. A ich správanie bolo naozaj zaujímavé. Práve počas týchto dní sme prostredníctvom našej aplikácie zaznamenali najväčšie vklady kapitálu v histórii jej fungovania.“
„Keď sa trh rúti smerom nadol, mladá generácia vidí príležitosť na nákup. Považujú to za akýsi výpredaj na finančnom trhu. Keď svetom otriasal Brexit, investičná služba Betterment zabránila svojim klientom vyberať si ich peniaze. Niektoré inštitúcie veria, že počas závažných situácií by ľudia nemali mať kontrolu nad svojimi investíciami. Práve naopak, ľudia by mali mať prístup ku svojim peniazom aj počas úpadku trhu. Je oveľa pravdepodobnejšie, že týmto spôsobom prečkajú nepriaznivú situáciu a budú ďalej investovať.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Fortune, WSJ
Facebook komentár