Miliardari_sveta_v_roku_celkovo_prisli_o_388_miliard

Miliardári sa v roku 2018 dostali pod tlak.

Podľa novej správy švajčiarskej banky UBS a audítorskej spoločnosti PwC sa po piatich rokoch rastu kolektívne bohatstvo svetových miliardárov znížilo o 4,3% alebo o 388 miliárd dolárov. Do konca roka sa celkový počet miliardárov sveta znížil o 57, čím dosiahol úroveň 2 101.

Podľa správy, na vine je celý rad ekonomických a finančných udalostí vrátane obchodného napätia a volatility trhu.

Ázia bola najviac zasiahnutá

Miliardári v Ázii zaznamenali najväčší pokles ich majetku.

Čisté imanie čínskych miliardárov sa v amerických dolároch znížilo o 12,3%. Podľa správy je zhruba polovica tohto poklesu spôsobená oslabením čínskeho juanu voči americkému doláru.

Miliardari_sveta_v_roku_celkovo_prisli_o_388_miliard_obrazok

Tento región tiež prišiel o najväčší počet miliardárov, pričom najväčší pokles zaznamenali Čína a India. Samotná Čína prišla o 48 miliardárov, pričom v krajine ich zostalo 325.

Ázia napriek tomu dosahuje najväčší počet miliardárov na svete. Najmä čínski miliardári za posledných päť rokov rýchlo navyšovali svoj majetok a po Severnej Amerike sa stali druhou najväčšou skupinou miliardárov.

Kto spustil klesajúci trend?

Napriek celosvetovým stratám, miliardári v Amerike dosiahli ten najlepší výkon v rámci minulého roka.

V dôsledku úspechov technologického priemyslu USA v skutočnosti vytvorili väčší počet miliardárov. Do konca roku 2018 bolo 89 miliardárov z oblasti technológií, čo predstavuje nárast zo 70, dosiahnutých v roku 2017. Zatiaľ čo objem majetku držaného miliardármi v celej Amerike bol nezmenený, celkový počet miliardárov sa v roku 2018 navýšil o 4,8%, čím dosiahol ich počet 749.

Podnikatelia v oblasti technológií aj naďalej navyšovali globálnu ekonomiku a v posledných piatich rokoch predstavovali takmer tretinu rastu bohatstva miliardárov.

Len technickí miliardári mali do konca roka 2018 v aktívach 1,3 bilióna dolárov, pričom ich čisté bohatstvo sa za päť rokov takmer zdvojnásobilo.

Zmysluplný dopad

Miliardári z celého sveta sa naďalej angažujú vo filantropii, pričom 400 z 500 najvýznamnejších 500 miliardárov realizuje darcovstvo na dobročinné účely.

Americkí miliardári rozdelili svoje filantropické dary medzi medzinárodné a domáce záležitosti, zatiaľ čo európski miliardári darovali finančné prostriedky predovšetkým na medzinárodné projekty a ázijskí miliardári darovali peniaze najmä na miestne účely.

V roku 2018 najviac darov od miliardárov dostala oblasť globálneho vzdelania, po ktorej nasledovala zdravotná starostlivosť, kultúra a umenie. Chudoba a životné prostredie dostali najmenej charitatívnych darov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár