Zakladateľ a miliardár najväčšieho dodávateľa spoločnosti Apple požiadal americkú spoločnosť o presun z Číny do susedného Taiwanu.
Terry Gou, ktorý zostáva najväčším akcionárom spoločnosti Foxconn (Hon Hai Precision Industry Co.), v odpovedi na otázku, či firma Apple vykoná presun výroby mimo Číny poznamenal: “Keď už hovoríme z pohľadu Čínskej ľudovej republiky, budem prosiť, aby Apple prišiel na Taiwan,” … „Verím, že je to možné.“
Louis Woo, ktorý je špeciálnym asistentom pána Gou, neskôr povedal, že výkonný člen a možný prezidentský kandidát Taiwanu poznamenal svoju nádej kde vyzval Apple, aby „investovala“ na Tchaj-wane a nevykonávala presun tovární z Číny.
Stratégia Trumpovej administratívy uvalila clá na čínsky tovar – vrátane telefónov a notebookov – v hodnote približne 300 miliárd dolárov, čo vyvoláva špekulácie, že spoločnosť Apple odkloní určitú kapacitu z druhej najväčšej ekonomiky sveta. A skupina Hon Hai predstavuje najväčšieho zo stoviek dodávateľov spoločnosti Apple, s továrňami nachádzajúcimi sa v Číne, čo z neho robí najväčšieho svetového producenta iPhonov v centrálnom čínskom meste Čeng-čou.
Významný presun výroby z Číny na Taiwan, ktorý Peking vníma ako súčasť svojho územia, taktiež môže zhoršiť napätie medzi oboma vládami. Hon Hai – hlavná časť skupiny Foxconn Technology Group, je v súčasnosti najväčším súkromným zamestnávateľom v Číne, ktorý zamestnáva až milión – prevažne migrujúcich pracovníkov, aby spoločne produkovali všetko od telefónov iPhone až po notebooky značky HP.
Súvisiace:
Huawei: Zákaz z USA vyjde na $30 miliárd
Medzi Čínou a USA existuje väčší konflikt ako obchodná vojna
Gou, ktorý v piatok odstúpil z postu predsedu skupiny Hon Hai sa chce sústredí na víťazstvo v nominácii strán, aby sa mohol zúčastniť prezidentských volieb Taiwanu v roku 2020, riadil spoločnosť, ktorá závisí od spoločnosti Apple od polovice jej príjmov. Nie je jasné, akú produkciu Gou myslel, ani to, ako je možné, aby sa uskutočnil rozsiahly presun – pre Hon Hai alebo iného dodávateľa spoločnosti Apple.
Tchajwanské firmy, ktoré produkujú väčšinu svetovej elektroniky, teraz rozširujú alebo skúmajú stavbu závodov v juhovýchodnej Ázii a inde, aby unikli represívnym tarifám na tovar ktorý je viazaným na USA. Prevažná väčšina ich kapacít však zostáva v Číne. Agentúra Nikkei v priebehu tohto týždňa oznámila, že Apple požiadal svojich najväčších dodávateľov, aby zvážili náklady na presun 15% až 30% svojej produkcie z Číny do juhovýchodnej Ázie, ale traja hlavní partneri americkej spoločnosti neskôr túto myšlienku odmietli. Samotná skupina Hon Hai poznamenala, že Apple o takýto krok nepožiadala.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár