Ray_Dalio_varuje_pred_opakovanim_situacie_z_30_rokov_20_storocia

Titán z oblasti hedžových fondov – Ray Dalio sa obáva, že súčasná situácia začína vyzerať podobne ako podmienky v období depresie, ktorá by mohla viesť investorov k odpredajom.

Miliardár a zakladateľ investičnej spoločnosti Bridgewater Associates nedávno na sociálnej sieti LinkedIn uverejnil, že je treba sledovať dva kľúčové faktory – vysokú mieru zadlženosti a neefektívnosť centrálnych bánk. Konflikt USA a Číny vedie k navyšovaniu problémov medzi mocnosťami.

Dalio napísal: „Ak dôjde k hospodárskemu poklesu, vzniknú vážne problémy spôsobom, ktorý je podobným, ako súhrn troch vplyvov, ktoré spôsobili vážne problémy na konci 30. rokov.“

Príspevok bol v súlade s predchádzajúcim varovaním, ktoré vydal o „zmene paradigmy“, v ktorej bude zlato slúžiť ako ziskové zabezpečenie, keďže investori sa budú snažiť zbaviť aktív s príliš veľkým rizikom.

V poslednej správe sa vyjadroval aj k tomu, ako sú centrálne banky nútené udržiavať nízke úrokové sadzby a „tlačiť peniaze na nákup finančných aktív“, aby podporili trhy a obrovské fiškálne deficity sa stali akceptovanými. Povedal, že je vidno „silné deflačné sily“, pretože kapacita sa jednoznačne rozšírila.

Ďalej poznamenal: „Tieto sily vytvárajú potrebu extrémne uvoľnených menových politík, ktoré nútia centrálne banky tlačiť úrokové sadzby na tak nízku úroveň a povedú k obrovským deficitom, ktoré sú monetizované, čo vytvára odklon od dlhopisov, ktoré pôjdu opačným smerom voči zlatu, tak ako sa stalo v rokoch 1980-82.“

Súvisiace: Ray Dalio nevylúčil, že Čína ako zbraň využije dlhopisy USA

Investičná spoločnosť Dalia, ktorá klientom spravuje aktíva v objeme 124,7 miliárd dolárov a taktiež spravuje jeden z najväčších hedžových fondov na svete, tento rok zaznamenala slabé výsledky. Podľa agentúry Bloomberg, fond Pure Alpha od spoločnosti Bridgewater v poslednej dobe zaznamenáva pokles výnosov o 6% a fond Pure Alpha II klesol o 9% .

Dalio na sociálnej sieti LinkedIn investorom poradil študovať ekonomické a investičné podmienky z rokov 1935-45, keďže „je toho veľa, čo by sme sa mali naučiť pochopením mechanizmov, ktoré vtedy nastali (a v podobných obdobiach predtým), aby sme pochopili následky toho, čo sa teraz deje. Je tiež potrebné pochopiť, ako zmeny paradigmy fungujú a ako sa vhodne diverzifikovať, aby sa pred nimi chránili.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár