Spoločnosť Microsoft sa zaväzuje ambiciózne sa zaviazať odstrániť svoju uhlíkovú stopu tým, že sa v nasledujúcom desaťročí stane „uhlíkovo negatívnou“ a investuje 1 miliardu dolárov na pomoc pre vývoj čistých technológií.
Technický gigant uviedol, že do roku 2030 sa bude usilovať o odstránenie väčšieho množstva uhlíka, ktorý vypúšťa.
Prezident spoločnosti Microsoft – Brad Smith vo svojom vyhlásení uviedol: „Aj keď svet bude musieť dosiahnuť nulovú čistú hodnotu, tí z nás, ktorí si môžu dovoliť dôjsť k tomuto cieľu rýchlejšie a ísť ďalej, mali by tak urobiť.“
V pláne spoločnosti je zníženie emisií uhlíka – tento rok sa predpokladá hodnota približne 16 miliónov metrických ton – o viac ako polovicu a to tak vo vlastných prevádzkach, ako aj v celom dodávateľskom reťazci.
„Túto stratégiu čiastočne financujeme rozšírením nášho interného poplatku za uhlík,“ dodal Smith s odkazom na daň vo výške 15 dolárov za metrickú tonu, ktorú všetky podnikateľské divízie spoločnosti Microsoft platia na základe svojich emisií.
Poplatok, ktorý bol zavedený v roku 2012 a minulý rok sa takmer zdvojnásobil, sa rozšíri tak, aby zahŕňal nepriame emisie z činností, ako je výroba, služobné cesty a elektrickej energie zákazníkov, ktorí môžu používať jej výrobky.
Medzi opatrenia na zníženie jej priamych emisií patrí nákup dostatočného množstva obnoviteľnej energie na kompenzáciu 100% jeho spotreby elektrickej energie do roku 2025 a do roku 2030 v celosvetových kampusoch zahŕňa používanie len elektrických vozidiel. Zriadi tiež „fond na inováciu v oblasti klímy“ vo výške 1 miliardy dolárov, na rozvoj technológií pre zníženia uhlíkových emisií.
Spoločnosť Microsoft uviedla, že do roku 2050 „zo životného prostredia odstráni všetok uhlík, ktorý spoločnosť produkovala, buď priamo, alebo spotrebou elektrickej energie a to dokonca od svojho založenia v roku 1975.“
Sľub spoločnosti Microsoft prichádza v čase, kedy technologické spoločnosti čelia rastúcemu tlaku zo strany akcionárov a dokonca aj od svojich vlastných zamestnancov, aby urobili viac pre riešenie hrozby zmeny klímy.
Spoločnosť Amazon v priebehu minulého roka uviedla, že do roku 2024 kúpi a rozmiestni 100 000 elektrických dodávok, čo je súčasťou jej širšieho záväzku v oblasti klímy, ktorý zahŕňa zníženie emisií uhlíka na nulovú čistú hodnotu do roku 2040. Nasledujúci deň zamestnanci spoločnosti Amazon predstavili vopred naplánované protesty z vnímanej nečinnosti spoločnosti v oblasti zmeny klímy. Skupina sa v tom čase tešila so sľubu o klíme od spoločnosti Amazon, však uviedla, že to stále nestačí.
Spoločnosť Apple si stanovila dlhodobý cieľ vyrábať všetky svoje výrobky len z recyklovaných alebo obnoviteľných materiálov. Výrobca iPhonov poznamenal, že všetky jej obchody, dátové centrá a firemné kancelárie sú aktuálne napájané zo 100% čistej energie. Apple však tiež podporil niektoré návrhy akcionárov týkajúce sa zmeny klímy.
Ostatné veľké spoločnosti sú vyzvané, aby taktiež urobili viac. V liste spoločnosti Google, smerujúcom finančnej riaditeľke (CFO) Ruth Poratovej, ktorý bol zverejnený v novembri a bol podpísaný viac ako 1 100 zamestnancami, zamestnanci požadovali, aby sa spoločnosť zaviazala k nulovým emisiám do roku 2030, zároveň aby nepodpísala zmluvy umožňujúce ťažbu fosílnych palív a zastavila financovanie organizácií odmietajúcich zmenu klímy, lobistov alebo politikov.
Spoločnosť Google je uhlíkovo neutrálnou už od roku 2007, čiastočne vďaka kompenzačným programom, ktoré zahŕňajú nákup tzv. uhlíkových kreditov. Posledná environmentálna správa spoločnosti uviedla, že v roku 2018 do ovzdušia vypustili 1,2 milióna metrických ton emisií uhlíka.
Smith pripustil, že aby sa spoločnosť Microsoft do roku 2030 stala uhlíkovo negatívnou „nebude ľahké“, ale zároveň potvrdil že „je to nevyhnutné.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Yahoo
Facebook komentár