V rámci technologického sektoru sa prepúšťanie navyšuje, pretože spoločnosti, ktoré viedli 10-ročný býčí (rastúci) trh sa aktuálne snažia prispôsobiť novej realite.
Skupina Microsoft v dnešnom dni oznámila, že prepustí 10 000 zamestnancov, čím sa počet jej zamestnancov zníži o menej ako 5 %. Amazon taktiež začal nové kolo znižovania počtu pracovných miest, ktoré by malo zrušiť viac ako 18 000 zamestnancov a stať sa tak najväčším znížením počtu zamestnancov v 28-ročnej histórii tohto internetového predajcu.
Prepúšťanie prichádza v období spomalenia rastu, vyšších úrokových sadzieb v boji proti inflácii a obáv z možnej recesie v priebehu budúceho roka.
Tu sú niektoré z najväčších škrtov v rámci technologického priemyslu. Všetky čísla sú približné a vychádzajú z dokumentov firiem, verejných vyhlásení a správ v médiách:
Microsoft: prepustí 10 000 zamestnancov
Microsoft do 31. marca zníži počet zamestnancov o 10 000, keďže výrobca softvéru sa pripravuje na pomalší rast príjmov. Spoločnosť bude taktiež musieť zaplatiť náklady spojené s prepúšťaním vo výške 1,2 miliardy dolárov.
“Som presvedčený, že Microsoft z toho vyjde silnejší a konkurencieschopnejší,” oznámil generálny riaditeľ Satya Nadella v správe pre zamestnancov, ktorá bola v stredu zverejnená na webovej stránke spoločnosti. Zároveň napísal, že niektorí zamestnanci sa už v priebehu tohto týždňa dozvedia, či prídu o prácu.
Amazon: zruší 18 000 pracovných miest
Začiatkom tohto mesiaca generálny riaditeľ spoločnosti Amazon – Andy Jassy uviedol, že spoločnosť plánuje prepustiť viac ako 18 000 zamestnancov, predovšetkým v divíziách ľudských zdrojov a skladov. Stalo sa tak po tom, čo spoločnosť Amazon v novembri uviedla, že plánuje znížiť počet zamestnancov, a to aj vo svojich organizáciách zaoberajúcich sa zariadeniami a náborom zamestnancov. Agentúra CNBC vtedy informovala, že spoločnosť chce prepustiť približne 10 000 zamestnancov.
Spoločnosť Amazon počas pandémie Covid-19 začala vo veľkom prijímať zamestnancov. Celosvetový počet zamestnancov spoločnosti sa zvýšil zo 798 000 vo štvrtom štvrťroku 2019 na viac ako 1,6 milióna do konca roka 2021.
Meta (Facebook): zrušenie 11 000 pracovných miest
Materská spoločnosť Facebooku – Meta od novembra doteraz oznámila najvýznamnejšie kolo prepúšťania. Spoločnosť uviedla, že plánuje zrušiť 13 % svojich zamestnancov, čo predstavuje viac ako 11 000 zamestnancov.
Neuspokojivé prognózy skupiny Meta v štvrtom štvrťroku 2022 vymazali štvrtinu trhovej hodnoty spoločnosti a posunuli jej akcie na najnižšiu úroveň od roku 2016.
K zníženiu počtu zamestnancov tohto technologického gigantu došlo po tom, ako počas pandémie rozšíril počet zamestnancov približne o 60 %. Podnikanie poškodila konkurencia zo strany konkurentov, ako je TikTok, všeobecné spomalenie výdavkov na online reklamu a výzvy vyplývajúce zo zmien v systéme iOS od spoločnosti Apple.
Twitter: prepustí 3 700 zamestnancov
Krátko po uzavretí kúpy Twitteru za 44 miliárd dolárov koncom októbra nový majiteľ – Elon Musk podľa internej komunikácie, ktorú dostala agentúra CNBC, prepustil približne 3 700 zamestnancov firmy Twitter. To je približne polovica zamestnancov. Odvtedy dalo výpoveď podstatne viac zamestnancov po tom, čo Musk zmenil niektoré zásady týkajúce sa práce z domu a napísal, že od všetkých zamestnancov očakáva, že sa zaviažu k “tvrdému” pracovnému režimu.
V tweete zo 4. novembra Musk uviedol, že “nemá inú možnosť” ako vykonať prepúšťanie zamestnancov, pretože spoločnosť denne prichádza o 4 milióny dolárov.
Lyft: zruší 700 pracovných miest
Lyft v novembri oznámila, že zníži počet svojich zamestnancov o 13 %, čo predstavuje približne 700 pracovných miest. V liste zamestnancom generálny riaditeľ Logan Green a prezident John Zimmer poukázali na “pravdepodobnú recesiu niekedy v budúcom roku” a rastúce náklady pre oblasť poistenia v rámci zdieľania automobilov.
Prepusteným zamestnancom spoločnosť poskytujúca služby prepravy osôb prisľúbila 10 týždňov výplaty, zdravotnú starostlivosť do konca apríla, zrýchlené nadobudnutie nároku na akcie k dátumu 20. novembra a pomoc pri nájdení zamestnania. Dodali, že pracovníci, ktorí v spoločnosti pracovali viac ako štyri roky, dostanú štyri týždne mzdy navyše.
Stripe: zruší 1 100 pracovných miest
Spoločnosť Stripe, ktorá sa zaoberá online platbami, oznámila, že od novembra plánuje prepustiť približne 14 % svojich zamestnancov, čo predstavuje približne 1 100 zamestnancov.
Generálny riaditeľ Patrick Collison v správe pre zamestnancov napísal, že škrty sú nevyhnutné v súvislosti s rastúcou infláciou, obavami z hroziacej recesie, vyššími úrokovými sadzbami, energetickými šokmi, prísnejšími investičnými rozpočtami a obmedzeným financovaním startupov. Tieto faktory podľa neho signalizujú, “že rok 2022 predstavuje začiatok odlišnej hospodárskej klímy.“
Spoločnosť Stripe bola vlani ocenená na 95 miliárd dolárov a v júli údajne znížila svoje ocenenie na 74 miliárd dolárov.
Shopify: odstráni 1 000 pracovných miest
V júli spoločnosť Shopify oznámila, že prepustí 1 000 zamestnancov, čo predstavuje 10 % jej celosvetovej pracovnej sily.
Generálny riaditeľ Tobi Lutke v správe pre zamestnancov priznal, že nesprávne odhadol, ako dlho bude trvať boom elektronického obchodu spôsobený pandémiou, a uviedol, že spoločnosť je zasiahnutá širším poklesom výdavkov na internete. Cena jej akcií sa v roku 2022 prepadla až o 78 %.
Netflix: zrušenie 450 pracovných miest
Skupina Netflix oznámila dve kolá prepúšťania. V máji oznámila odstránenie 150 pracovných miest po tom, ako spoločnosť zaznamenala prvú stratu predplatiteľov za posledných desať rokov. Koncom júna oznámila prepustenie ďalších 300 zamestnancov.
Vo vyhlásení pre zamestnancov firma Netflix uviedla: “Hoci naďalej výrazne investujeme do podnikania, tieto úpravy sme urobili tak, aby naše náklady rástli v súlade s pomalším rastom príjmov.”
Snap: zrušenie 1 000 pracovných miest
Koncom augusta spoločnosť Snap oznámila, že prepúšťa 20 % svojej pracovnej sily, čo predstavuje viac ako 1 000 zamestnancov.
Generálny riaditeľ spoločnosti Snap – Evan Spiegel v memorande zamestnancom oznámil, že spoločnosť musí reštrukturalizovať svoje podnikanie, aby sa vyrovnala so svojimi finančnými problémami. Uviedol, že štvrťročný medziročný rast tržieb spoločnosti vo výške 8 % “je výrazne nižší, ako sme očakávali začiatkom tohto roka”.
Robinhood: zrušení 1 100 pracovných miest
Maloobchodná maklérska spoločnosť Robinhood v auguste oznámila zníženie počtu svojich zamestnancov o 23 % po tom, ako v apríli oznámila zníženie počtu zamestnancov o 9 %. Na základe verejných dokumentov a správ to predstavuje viac ako 1 100 zamestnancov.
Generálny riaditeľ skupiny Robinhood – Vlad Tenev z toho obvinil “zhoršenie makroprostredia za účasti inflácie na 40-ročnom maxime sprevádzaného rozsiahlym krachom na trhu s kryptomenami”.
Tesla: zrušenie 6 000 pracovných miest
V júni generálny riaditeľ automobilky Tesla – Elon Musk v e-maile všetkým zamestnancom napísal, že spoločnosť odstráni 10 % podiel platených zamestnancov. Denník Wall Street Journal odhadol, že zníženie počtu zamestnancov sa dotkne približne 6 000 zamestnancov, a to na základe verejných dokumentov.
Musk napísal: “Tesla zníži počet platených zamestnancov o 10 %, keďže v mnohých oblastiach sme sa dostali do tzv. preťaženého stavu,” … “Upozorňujeme, že sa to netýka nikoho, kto skutočne vyrába autá, batérie alebo inštaluje solárne zariadenia.”
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár