Mercedes-Benz práve predstavil významný míľnik v autonómnej mestskej hromadnej doprave.
Polo-autonómne autobusové vozidlo, ktoré sa nazýva Future Bus prešlo o niečo viac ako 20 kilometrov od Amsterdamského letiska (Schiphol) po Haarleme, čo je mesta neďaleko Amsterdamu. Cesta autobusu bola obzvlášť pôsobivou, keďže počas cesty vozidlo muselo čeliť semaforom, tunelom a autotobus sa pohyboval okolo ľudí.
Mercedes taktiež vsádza na samojazdiace jazdy autobusov, spoločne smodelom Future Bus, keďže sa mestská populácia aj naďalej zvyšuje a tým je potrebný väčší počet verejnej dopravy.
Wolfgang Bernhard, ktorý je generálnym riaditeľom nákladných automobilov a autobusov v spoločnosti Daimler, na tlačovej konferencii v pondelok poznamenal: “Stále žijeme v mestskom svete. Mestá sú domovom viac ako 50% svetovej populácie. A tento podiel aj rýchlo rastie,” … “Ak sa v mestách bude stravovať, prespávať a stravovať stále viac a viac ľudí, vynárasa niekoľko veľkých výziev. Jednou z hlavných úloh bude presun všetkých týchto ľudí a to predovšetkým rýchlo, bezpečne a pohodlne. To znamená, že musí existovať atraktívna verejná doprava.”
Tu je bližší pohľad na niektoré funkcie autobusu (Future Bus) od značky Mercedes a toho ako táto jazda môže vyzerať.
Mercedes s Future Busom nemusel začínať od nuly. Spoločnosť už je nejaký čas priekopníkom v samojazdiacich (autonómnych) nákladných automobiloch, takže bola schopnou stavať na svojom systéme s označím Highway Pilot a vytvorila ďalší systém City Pilot.
Future Bus môže vďaka systému City Pilot samostatne riadi vozidlo, rovnako ako to vďaka systému Highway Pilot vie kamión. Avšak vie taktiež rozpoznať semafory, riadené tunely a dokáže rozpoznať chodcov a cyklistov.
Future Bus je naprogramovaný tak, aby navigoval vozidlo do autobusovej zastávky s neuveriteľnou presnosťou. City Pilot umožňuje autobusu od obrubníka zastaviť vo vzdialenosti menšej ako 10 cm, takže pre cestujúcich bude naozaj ľahké vystúpiť, ale aj nastúpiť.
Autopilot konceptu Future Bus pracuje až do rýchlosti 70 km / h a na vedenie vozidla využíva vedľa dát z navigačného systému aj radarové senzory a systém desiatich kamier. Je zároveň naprogramovaný na jazdu v autobusových pruhoch.
Mercedes tvrdí, že Future Bus je tiež úspornejší ako priemerný mestský autobus vedený človekom, pretože systém City Pilot vždy brzdí, zrýchľuje a zaraďuje rýchlostné stupne v rámci tzv. “optimalizácie účinnosti.”
Zážitok z jazdy vo vnútri samo-jazdiaceho autobusu by nemali byť rovnaké, ako v normálnom autobuse, keďže Mercedes tomuto modelu poskytol dizajn, ktorý je podobný obývacej izbe.
Interiér autobusu je v zásade rozdelený do troch oblastí. Jedna z oblastí je určená pre ľudí, ktorí smerujú na krátke trasy, druhá je určená pre tých, ktorí vyhľadajú viac informácií o trase a tretia je určenou pre tých, ktorí smerujú na dlhšie trasy.
Autobus má taktiež Wi-Fi a dva 43-palcové displeje umiestnené pod stropom, kde sú zobrazené trasy, správy a ďalšie informácie.
Kým Future Bus vedie neuveriteľne pôsobivý systém City Pilot, je potrebné poznamenať, že nie je celkom autonómnym (samo-jazdiaci). Ľudský vodič je však stále prítomným. To znamená, že vodič je stále zodpovedný za vozidlo a môže kedykoľvek zvrátiť rozhodnutia systému.
Zdroj: Daimler
Facebook komentár