Obavy z krehkej tureckej ekonomiky a riziko nákazy v Európe ničí investorov a tureckú líru voči americkému doláru poslali na rekordne minimá.
Turecká mena oproti doláru klesla až o 17%, čo odzrkadľuje celý rad obáv, vrátane napätia so Spojenými štátmi a neochoty tureckých orgánov pre navyšovanie úrokových sadzieb.
Prezident Donald Trump začiatkom tohto mesiaca prišiel s uložením sankcií voči vyšším tureckým predstaviteľom za svoju úlohu pri zadržaní amerického pastora, čo nasleduje navýšením taríf na kovy z Turecka.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prišiel so vzdorovitými vyjadreniami.
V dnešnom vyjadrení poznamenal: “Nezabudnite na to: ak oni majú doláre, my máme našich ľudí, spravodlivosť a Boha,” … “Hospodársku vojnu hravo vyriešime.”
Táto rétorika tak obavy na trhoch jednoznačne navýšila. Líra, ktorá v tomto roku oproti doláru poklesla takmer o 40%, po vyjadreniach Erdogana pokračovala vo svojom prepade.
Rodrigo Catril, ktorý je hlavným analytikom pre meny v National Australia Bank v Austrálii, uviedol, že investori majú čoraz väčšie obavy z rastúcej inflácie a schopnosti centrálnej banky v krajine, ktorej nezávislosť je investormi už spochybňovaná.
Centrálna banka bola pod tlakom Erdogana, ktorý bol v júnových voľbách opätovne zvolený, aby udržal úrokové sadzby nízke aj napriek inflácii, ktorá v júli dosiahla 15%.
Na svojom nedávnom stretnutí, predstavitelia centrálnej banky ponechali svoju politiku stále nezmenenú, čo bolo absolútne v rozpore s očakávaniami trhu. Týmito rozhodnutiami Erdogana mohli potešiť, ale ekonómovia tvrdia, že centrálna banka je teraz pravdepodobne nútená prijať mimoriadne opatrenia.
William Jackson, ktorý je hlavným ekonómom pre rozvíjajúce sa trhy v investičnej spoločnosti Capital Economics, poznamenal: “Existujú dôvody na to, že rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb počas súčasnej menovej krízy by mohlo poskytnúť len mierny úľavu.”
Dodal: “Nie je jasné, či sa Turecku tentokrát podarí zlepšiť situáciu voči rozsiahlym problémom.”
Vláda už znížila svoju predpoveď rastu na tento rok k hodnote 4% z 5,5%, ale ekonómovia varujú, že pokles bude oveľa horší, ak dôvera nebude rýchlo obnovená.
Carsten Hesse, ktorý je európskym ekonóm v Berenbergu poznamenal: “Recesia a dlhová kríza, ktorá by prinútila Turecko realizovať kontrolu kapitálu a požiadať o záchranu [Medzinárodný menový fond], už nemožno vylúčiť.”
Erdogan sa zdá byť odhodlaný bojovať. V piatok vyzval turecký ľud, aby si na obranu domácej meny menili doláre a eurá za líry.
Napriek tomu proti líre pôsobia ďalšie faktory. Trump v piatok uviedol, že navýši tarify na kovy pochádzajúce z Turecka.
Poznamenal: “Práve som povolil zdvojnásobenie sadzieb na oceľ a hliník vo vzťahu k Turecku, pretože ich mena – turecká lira, voči nášmu veľmi silnému doláru rýchlo klesá! Hliník tak bude aktuálne čeliť 20% sadzbe a oceľ 50%. Naše vzťahy s Tureckom aktuálne nie sú na tom pozitívne!”
Zatiaľ nie je okamžite jasné, kedy zvýšené clá uložia.
Nejedná sa len o problém Turecka
Pozornosť obáv investorov sa v posledných dňoch zamerala na zdravie tureckých bánk.
Financial Times uviedol, že Európska centrálna banka sa obáva vystaveniu bánk eurozóny voči Turecku, najmä z dôvodu prepadu tureckej líry. ECB svoje pripomienky odmietla vyjadriť.
Údaje z Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) ukazujú, že banky v eurozóne majú v Turecku pôžičky o hodnote viac ako 150 miliárd dolárov. Medzi najviac vystavené banky patria tie zo Španielska, Francúzska a Talianska.
Súvisiace: Inflácia vo Venezuele v tomto roku dosiahne 1 milión percent
Akcie niektorých najväčších európskych bankách v priebehu dnešného obchodného dňa čelili rozsiahlym prepadom. Talianska UniCredit prepadla o 5,6% a španielsky veriteľ BBVA odpísal 5,5%. BNP Paribas z Francúzska poklesla o 4,3% a Deutsche Bank stratila 5,3% svojej hodnoty.
V piatok sa hodnota eura voči americkému doláru obchodovala v strate 0,9%.
Turecká ekonomika sa v tomto roku v porovnaní s rokom 2017 rapídne rozšírila. Avšak jej rast bol v posledných rokoch podporený navýšením financovania, prevažne od zahraničných investorov.
Investori sa obávajú nedostatočnej schopnosti krajiny zarábať peniaze, aj počas ťažkých období na splácanie svojich dlhov.
Hesen nakoniec poznamenal: “Pokles tureckej líry a rastúce náklady na pôžičky spôsobujú veľkú bolesť hlavy mnohým tureckým spoločnostiam, keďže si pôžičky brali v cudzej mene napriek tomu, že získavali príjmy v miestnej mene.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, MarketWatch
Facebook komentár