Inflácia v Turecku v priebehu minulého mesiaca vzrástla takmer k úrovni 79 %, čo je najviac za posledné štvrťstoročie.
Podľa Štatistického úradu Turecka, ročná miera inflácie v júni dosiahla úroveň 78,62 %, čím prekonala očakávania. Ide o najvyššiu ročnú mieru inflácie v krajine za posledných 24 rokov. V medzi-mesačnom porovnaní vzrástla až o 4,95 %.
Rastúce spotrebiteľské ceny tvrdo zasiahli 84 miliónov obyvateľov, s malou nádejou na zlepšenie v blízkej budúcnosti, v dôsledku rusko-ukrajinskej vojny, vysokých cien energií a potravín a výrazne znehodnotenej líry, národnej meny.
Ceny dopravy oproti predchádzajúcemu roku vzrástli až o 123,37 % a ceny potravín a nealkoholických nápojov podľa vládnych údajov dosiahli navýšenie o 93,93 %.
Súvisiace:
Inflácia v Turecku stúpla až na 73 %. 23-ročné maximum!
Trhy v šoku: Erdogan v 2 rokoch vyhodil tretieho guvernéra centrálnej banky Turecka
Turecko sa v predchádzajúcich rokoch tešilo rýchlemu rastu, ale prezident Recep Tayyip Erdogan v posledných rokoch odmietal zmysluplne zvyšovať hodnoty úrokových sadzieb, aby schladil výslednú infláciu, pričom úrokové sadzby označil za „matku všetkého zla“. Výsledkom bola klesajúca turecká líra a oveľa nižšia kúpna sila priemerného Turka.
Erdogan nariadil centrálnej banke krajiny (ktorá podľa analytikov od neho nie je nezávislou), aby v rokoch 2020 a 2021 opakovane vykonávala znižovanie úrokových sadzieb na pôžičky, aj keď inflácia naďalej rástla. Vedúci predstavitelia centrálnej banky, ktorí vyjadrili nesúhlas s týmto postupom, boli prepustení; turecká centrálna banka mala od roku 2016, štyroch rôznych guvernérov.
Graf: Hodnota tureckej líry, náklady na pôžičky vs prepustenie guvernérov
Úroková sadzba v krajine bola vlani na jeseň postupne znížená na 14 % a odvtedy zostala nezmenená. Hodnota tureckej líry oproti americkému doláru klesla o 44 % a od začiatku tohto roka sa nachádza v strate 21 %.
Turecká vláda zaviedla neortodoxnú politiku, aby sa pokúsila podporiť líru bez zvyšovania úrokových sadzieb. Koncom júna turecký bankový regulátor oznámil zákaz poskytovania pôžičiek v líre spoločnostiam, ktoré držia príliš veľké objemy cudzej meny, čo nakrátko posilnilo menu, ale spôsobilo väčšiu neistotu medzi investormi, ktorí spochybňovali udržateľnosť tohto opatrenia.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj. CNBC
Facebook komentár