Keď sa po prvý raz objavil koncept emocionálnej inteligencie (EQ) slúžil ako vysvetlenie zaujímavého javu : ľudia s priemernou inteligenciou sú v 70 % prípadoch úspešnejší ako tí s vyššou inteligenciou. Táto anomália značne podkopala predpoklad, že úspech závisí výlučne od výšky inteligenčného kvocientu (IQ).
( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )
Desaťročia výskumov naznačujú, že emocionálna inteligencia je kľúčovým faktorom, ktorý oddeľuje najúspešnejších ľudí od menej úspešných. Toto prepojenie je také silné, že 90 % najúspešnejších ľudí má vysokú emocionálnu inteligenciu.
Emocionálna inteligencia je niečo v každom z nás, niečo čo sa nedá presne špecifikovať. Ovplyvňuje naše správanie, sociálne interakcie a rozhodnutia ktoré robíme s cieľom dosiahnuť úspech a pozitívne výsledky.
Napriek dôležitosti EQ, jeho tajomná podstata značne sťažuje schopnosť človeka určiť, čo môže spraviť, aby sa zlepšil. Vždy si môžete spraviť vedecky overený test, ako je napríklad v knihe Emotional Intelligence 2.0.
Nanešťastie kvalitné, vedecky overené testy nie sú zadarmo, takže som analyzoval dáta viac ako milióna ľudí, ktorí boli testovaní v rámci programu TalentSmart za účelom identifikácie typov správania, ktoré sú hlavnými znakmi vysokej EQ. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ktoré znaky znamenajú, že máte vysokú emocionálnu inteligenciu.
Máte rozsiahly slovník emócií
Všetci ľudia pociťujú emócie, ale nie všetci ich dokážu presne identifikovať v tom momente, ako sa vyskytnú. Náš výskum dokazuje, že len 36 % ľudí to dokáže, čo môže spôsobovať nemalé problémy, keďže nepochopenie emócií vedie k iracionálnym rozhodnutiam a kontraproduktívnym činom.
Ľudia s vysokým EQ sú majstrami svojich emócií, lebo im rozumejú a používajú svoj rozsiahly slovník emócií. Zatiaľ čo väčšina ľudí povie, že sa cíti zle, emocionálne inteligentní ľudia vedia presne určiť, či sa cítia podráždene, frustrovane, ponížene alebo úzkostlivo. Čím špecifickejšia voľba slov, tým presnejšia charakteristika emócií, ktoré cítite, čo ich spôsobilo a čo s tým viete spraviť.
Zaujímate sa o iných ľudí
Nie je podstatné, či ste introvert, alebo extrovert. Emocionálne inteligentní ľudia sa zaujímajú o všetkých okolo seba. Táto zvedavosť je produktom empatie, jednou z najdôležitejších vlastností dôležitých pre vysokú EQ. Čím viac sa staráte o iných ľudí a o to čím prechádzajú, tým viac sa o nich budete zaujímať.
Tešíte sa zo zmeny
Emocionálne inteligentní ľudia sú flexibilní a neustále sa prispôsobujú novým veciam. Vedia, že strach zo zmeny je ochromujúci a je hlavnou prekážkou na ceste k úspechu a šťastiu. Zmenu vyhľadávajú a plánujú si kroky, ktoré podniknú ak sa takáto zmena vyskytne.
Poznáte svoje silné a slabé stránky
Emocionálne inteligentní ľudia nie len že chápu emócie, ale presne vedia v čom sú dobrí a kde zlyhávajú. Tiež vedia kto a čo ich ovplyvňuje či už pozitívne alebo negatívne a čo ich ženie k úspechu. Mať vysokú EQ znamená, že viete ako použiť svoje silné stránky k svojmu prospechu a zároveň zabrániť svojim slabým stránkam, aby obmedzovali váš potenciál.
Máte dobrý nos na ľudí
Jednou zo zložiek emocionálnej inteligencie je schopnosť „čítať“ druhých ľudí, akí sú, čím prechádzajú a čo ich trápi. Časom sa z vás stane veľmi dobrý odhadca charakteru. Ľudia pre vás nie sú ničím tajomným. Viete presne čo kto je a rozumiete ich motivácii vrátane tých, ktorí sa snažia svoje pravé zámery schovať hlboko do vnútra.
Je ťažké vás uraziť
Ak presne viete kým ste, je veľmi ťažké uraziť vás, alebo povedať niečo, čo by sa vás dotklo. Emocionálne inteligentní ľudia majú vysokú sebadôveru a udržujú si otvorenú myseľ, vďaka čomu sú len ťažko cieľom urážok. Dokonca si môžete robiť žarty sami zo seba, prípadne to nechať na ostatných, pretože presne poznáte hranicu medzi humorom a urážkou.
Viete povedať nie (sebe aj iným)
Emocionálna inteligencia znamená aj vedieť, ako kontrolovať a riadiť sám seba. Odďaľujete naplnenie svojich túžob a nerobíte unáhlené rozhodnutia. Výskum vykonávaný na University of California v San Franciscu dokazuje, že ľudia, pre ktorých je ťažšie povedať nie sú náchylnejší k stresu, syndrómu vyhorenia, dokonca aj k depresiám. Povedať nie je vskutku veľkou výzvou v rámci sebakontroly pre mnohých. „NIE“ je mocné slovo a vy by ste sa nemali báť ho používať. Ak je nutné povedať nie, emocionálne inteligentní ľudia sa vyhýbajú frázam ako „myslím, že to nejde“ alebo „nie som si istý“. Povedať nie novému záväzku ctí vaše existujúce záväzky a vďaka tomu ich môžete úspešne splniť.
Svoje chyby hádžete za hlavu
Emocionálne inteligentní ľudia sa od svojich chýb a zlyhaní dokážu odosobniť bez toho, aby na ne zabudli. Vďaka tomu, že si svoje zlyhania nechávajú v bezpečnej vzdialenosti stále sú po ruke, aby sa z nich mohli poučiť a vyvarovať sa podobných chýb v budúcnosti. Učiť sa zo svojich chýb, ale zbytočne na nich nelipnúť vyžaduje značnú dávku sebakontroly. Ak sa príliš zaťažujete neúspechmi, ste frustrovaní a nemôžete robiť dôležité rozhodnutia. Ak na svoje neúspechy zabudnete, ste odsúdení ich opakovať. Kľúčom k úspechu je pretaviť zlyhania na kúsky úspechu. Vďaka tomuto budete schopní sa veľmi rýchlo postaviť z každého padnutia na kolená.
Dávate bez toho, aby ste čakali odmenu
Ak vám niekto spontánne niečo dá bez toho, aby za to čakal odmenu, zanechá to na vás silný dojem. Napríklad môžete mať s niekým zaujímavý rozhovor o knihe a keď dotyčného človeka o mesiac neskôr stretnete, budete mať danú knihu už prečítanú. Emocionálne inteligentní ľudia si budujú pevné, trvácne vzťahy, lebo na ostatných neustále myslia.
Odpúšťate
Negatívne emócie, ktoré sa viažu k nenávisti sú v skutočnosti stresovou reakciou. Už len myšlienka na nepríjemnú udalosť spúšťa obrannú telesnú reakciu „bojuj alebo uteč“. Ak je hrozba aktuálna, je táto reakcia nutná pre naše prežitie, ale ak je hrozba už dávno zažehnaná, prináša umelé držanie sa stresu negatívne dopady na zdravie. Výskum na Emory University poukazuje , že dlhodobý stres prispieva k výskytu vysokého krvného tlaku a srdcových chorôb. Držanie sa nenávisti znamená držať sa stresu, a tomu sa emocionálne inteligentní ľudia vyhýbajú za každú cenu. Ak sa zbavíte negatívnych pocitov, nielen že vám odľahne psychicky, ale zlepší sa aj vaše fyzické zdravie.
Nenecháte sa vytočiť
Pracovať s ľuďmi, ktorí majú ťažkú povahu je pre väčšinu ľudí frustrujúce a vyčerpávajúce. Ľudia s vysokou EQ vedia komunikovať arogantnými ľuďmi vďaka tomu, že dokážu správne odhadnúť a ovplyvňovať ich pocity. Ak je nutné konfrontovať toxickú osobu, pristupujú k danej situácii racionálne. Identifikujú svoje vlastné emócie a nedovolia hnevu ani frustrácii, aby prilievali olej do ohňa. Tiež zvážia uhol pohľadu druhej osoby a snažia sa nájsť spoločnú reč a spoločné riešenie problémov. Aj keď sa veci úplne vymknú spod kontroly, emocionálne inteligentný človek vie jedovatého človeka upokojiť kvapkou protijedu a tým mu zabrániť, aby ho stiahol na svoju úroveň.
Nehľadáte dokonalosť za každú cenu
Emocionálne inteligentní ľudia si nestanovia dokonalosť ako konečný cieľ, lebo vedia že dokonalosť neexistuje. Ľudské bytosti sú vo svojej podstate omylné. Ak je vašim cieľom dokonalosť, vždy skončíte s pálčivým pocitom zlyhania, ktorý vás núti vzdať sa, alebo poľaviť vo vašom úsilí. Premrháte svoj čas rozmýšľaním nad tým čo ste mali spraviť inak, namiesto toho, aby ste sa hýbali dopredu a mali radosť zo svojich úspechov, minulých i budúcich.
Vážite si to, čo máte
Uvedomiť si, čo máte a za čo ste vďační je nie len že správna vec, ale zároveň zlepšuje vašu náladu, pretože znižuje množstvo stresového hormónu kortizolu o 23 %. Výskum uskutočnený na University of California, Davis dokázal, že ľudia, ktorí si každodenne pripomínali za čo sú vďační mali lepšiu náladu, viac energie a celkovo sa lepšie cítili. Je pravdepodobné, že nižšie hodnoty kortizolu v tom to zohrali veľmi dôležitú rolu.
Vypínate telefón
Pravidelné vypínanie telefónu, počítača alebo iného prostriedku na komunikáciu je známkou vysokej EQ, pretože vám pomáha udržiavať stres pod kontrolou a užívať si chvíle odpočinku. Ak ste v práci k dispozícii na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni, neustále sa vystavujete stresu. Ak sa však donútite, aj keď so zaťatými zubami vypnúť telefón, doprajete svojmu telu a mysli zaslúženú pauzu. Výskumy dokázali, že aj niečo také jednoduché, ako prestávka na e-mail znižuje stres. Technológia umožňuje neustálu komunikáciu a s tým aj očakávanie, že by ste mali byť k neustále dispozícii. Je extrémne ťažké užívať si chvíle bez stresu, keď vám môže kedykoľvek prísť e-mail, ktorý vás kompletne vytrhne z odpočinku.
Obmedzujete príjem kofeínu
Pitie nadmerného množstva nápojov s obsahom kofeínu spúšťa vylučovanie adrenalínu, ktorý je spúšťačom telesnej reakcie „bojuj alebo uteč“. Tento mechanizmus odsúva nabok racionálne myslenie za účelom čo najrýchlejšej reakcie pre zabezpečenie prežitia. Toto je super, keď vás naháňa medveď, ale trochu prehnané, keď vám príde dôležitý e-mail. Keď kofeín uvedie vaše telo a myseľ do tohto stresového stavu, prevezmú emócie kontrolu nad vašim správaním. Kofeín sa z tela odplavuje pomerne dlhú dobu, vďaka čomu ste v stave zvýšenej pozornosti po celý čas až kým sa vylúči. Ľudia s vysokou EQ vedia, že veľa kofeínu škodí, preto jeho príjem kontrolujú.
Máte dostatok spánku
Je zložité opísať, aký veľkú rolu hrá spánok pri zvyšovaní emocionálnej inteligencie, znižovania a zvládania stresu. Počas spánku sa váš mozog „nabíja“, preberá zážitky, triedi ich, ukladá, alebo zabúda, vďaka čomu máme sny, takže sa po dobrom spánku zobudíte odpočinutý a s čistou mysľou. Ľudia s vysokou EQ vedia, že ich sebakontrola, pozornosť a pamäť vo veľkej miere závisia od dostatku kvalitného spánku, takže spánok je jednou z ich najvyšších priorít.
Negatívne myšlienky o sebe zavrhnete už v zárodku
Čím viac sa zožierate svojimi negatívnymi myšlienkami, tým viac moci nad vami budú mať. Väčšina vašich negatívnych myšlienok sú len myšlienky, nič viac. Keď máte pocit, že sa vám dejú samé zlé veci, že sa vám nedarí, je to len prirodzená tendencia mozgu pri spracovávaní neúspechov(zvyšovať závažnosť, alebo frekvenciu danej udalosti). Emocionálne inteligentní ľudia oddeľujú svoje negatívne myšlienky od faktov, práve za účelom prerušenia tohto začarovaného kruhu, čo im umožňuje pozerať sa do budúcnosti s pozitívnymi očakávaniami.
Nikomu nedovolíte, aby vám bránil robiť to, čo máte radi
Ak váš pôžitok a uspokojenie závisí od názorov iných ľudí, nie ste viac pánom svojej spokojnosti. Keď majú z niečoho emocionálne inteligentní ľudia radosť, nedovolia nikomu s iným názorom, alebo s uštipačnými poznámkami, aby im radosť pokazil. Je síce nemožné nevnímať, čo si iní o vás myslia, alebo hovoria, nemusíte sa tým však riadiť, alebo sa s inými ľuďmi porovnávať. Treba to vnímať s rezervou, vďaka čomu bez ohľadu na to, čo si o vás kto myslí bude vaša sebadôvera vychádzať z vášho vnútra.
Preložil: Martin Szabó
( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MindTools, TheAtlantic
Facebook komentár