Svetoznámy správca aktív – Mark Mobius prišiel s varovaním, že zvýšenie úrokových sadzieb v Turecku nepovedie k zvýšeniu dôvery v ekonomiku.
Mobius, ktorý je zakladajúcim partnerom investičnej skupiny Mobius Capital Partners, však vyjadril svoj súhlas s tureckým premiérom Receptom Tayyipom Erdoganom.
Erdogan v piatok uviedol, že trpezlivosť voči sadzbám má svoje “limity” po tom, ako centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju referenčnú úrokovú sadzbu o 6,25 percentuálnych bodov na 24 percent. Turecká líra voči americkému doláru po tomto oznámení vyskočila o 2 percentá.
Mobius na tlačovej konferencii agentúry CNBC poznamenal: “S Erdoganom v niektorých ohľadoch súhlasím, pretože úrokové sadzby centrálneho bankovníctva nie sú riešením.”
Súvisiace: Prečo by Európe malo záležať na vývoji v Turecku?
Erdogan v piatok uviedol, že turecká vláda uvoľní nové investície, keďže jeho krajina zápasí s dvojcifernou infláciou a prudkým prepadom meny.
Berat Albayrak, ktorý je ministrom financií v krajine, povedal, že čoskoro poskytne strednodobý hospodársky plán.
Mobius poznamenal: “Riešením je dôvera, získanie dôvery v očiach investorov – nielen zahraničných investorov, ale aj domácich investorov,” … “A to znamená, že musíte začať realizovať politiku vyrovnávania rozpočtov a robiť veci, ktoré investorom vedia poskytnúť dôveru.”
Posledný krok v politike centrálnej banky prevýšil očakávania trhu a prišiel uprostred obáv nad jej nezávislosťou. Niekoľko dní predtým, ako inštitúcia oznámila svoje politické rozhodnutie, Erdogan vyjadril poľutovanie nad vysokými úrokovými sadzbami ako “nástroj vykorisťovania”, čím tieto obavy ďalej posilňoval. V piatok turecký vodca opäť varoval, že “výsledok nezávislosti uvidíme”.
Mobius uviedol, že Turecko by sa malo poučiť z iných krajín, pochádzajúcich s rozvíjajúcim sa trhov, ktoré sa dostali pod prudký tlak počas svojho hospodárskeho poklesu – napríklad Argentíny.
Ďalej poznamenal: “Po zvýšení úrokových sadzieb … nenastane vyriešenie situácie a my sme to videli v rôznych kútoch sveta,” … “Argentína je dobrým príkladom, kde môžete zvýšiť sadzby, ale ak ľudia nedôverujú tomu, čo robí vláda, následne to žiadny vplyv mať nebude.”
Argentína v priebehu minulého týždňa šokovala hráčov na trhoch, keď požiadala Medzinárodný menový fond o predčasné uvoľnenie prostriedkov z finančnej dohody o objeme 50 miliárd dolárov. Argentínske peso krátko potom prepadlo.
Z dôvodu zmierneniu krátkodobých obáv v súvislosti s argentínskym pesom, centrálna banka krajiny vykonala navýšenie úrokových sadzieb o 15 percentuálnych bodov na 60 percent a sľubovala, že pred decembrom k zníženiu nepríde.
Turecko aj Argentína boli uprostred hlbokého odpredaja aktív na rozvíjajúcich sa trhoch, z dôvodu obáv, že ich hospodárska situácia by mohla byť naozaj negatívna.
Investičný guru taktiež uviedol, že vlády ako Turecko sú voči realizácií zmien odolné, až kým ich ekonomická situácia nezmierny negatívnu pozornosť medzinárodných orgánov. Dokonca by sa mohli zvýšiť šance, že MMF bude vyzvaný, aby Turecku s jeho krízou pomohol.
Súvisiace: Ako menová kríza v Turecku ohrozuje Európu
Mobius ďalej poznamenal: “Našou skúsenosťou je, že zmeny nevykonajú, pokiaľ nebudú na pokraji svojich síl a možností a až vtedy k príde k diskusiám s MMF.“
Nakoniec dodal, že finančná účasť organizácie z Washingtonu, DC by mohla byť “najlepším obdobím” pre investovanie na trhoch, ako je Turecko, keďže budú oznámené fiškálne reformy. Mobius však poznamenal: “Dovtedy než sa tak stane, ale musíme čakať.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Reuters
Facebook komentár