Obchod je neodmysliteľnou súčasťou ekonomickej prosperity, ale koľko toho viete o svetovom obchode?
Dnešná vizualizácia pomáha mapovať medzinárodný obchod cez tzv. 3D glóbus, ktorý zobrazuje výmenu tovaru medzi jednotlivými krajinami. Umožňuje ľahšie pochopiť abstraktný pojem obchodu a zároveň vizualizácia (link v zdroji) by mala uľahčiť vstrebanie informácií.
Tu je niekoľko faktov, ktoré sú obzvlášť zaujímavé:
* Pri pohľade na celý svet ako celku, obchod je sústredený do zjavných uzlov. Spojené štáty, Európa a Čína/Japonsko, čo je aj najviac evidentné, keďže všetky tieto krajiny sú rozžiarené farbami.
* Tým pádom je tam vidno aj menej bonitné krajiny. Pozrite sa na väčšinu krajín v Afrike, alebo na jednotlivé krajiny, ako je Severná Kórea, kde je vidieť nedostatok medzinárodného obchodu.
* V skutočnosti, Severná Kórea je úplne prázdna, okrem jednej osamelé bodky, smerujúcej do Číny. Potom, čo si niekto pozrie hlbšie údaje na dáta, zdá sa, Čína preberá viac ako 60% severokórejského vývozu, väčšinou zo sektora surovín, ako uhlie, železná ruda, či surové železo.
* Ak sa zasa pozriete na Južnú Kóreu, situácia je úplne odlišná. Mimochodom, Južná Kórea ročne vyváža tovar za 583 miliárd dolárov, zatiaľ čo tento národ dováža tovar za 3,1 miliardy dolárov.
* Mapa tiež ukazuje, ako sú niektoré krajiny od obchodu závislé na iných. Kanadu je krajinou, ktorej vývoz až zo 75% smeruje do Spojených štátov. Mexiko má podobnú situáciu, keďže do USA dodáva tovar v rovnakých podieloch.
* To je v ostrom kontraste ku Kube, ktorá dostatočne neobchoduje s akýmkoľvek jediným partnerom, aby bola vôbec zviditeľnenou. Vývoz Kuby dosahuje iba 1,7 miliardy dolárov a jeho najväčším obchodným partnerom je Čína, ktorá ročne dováža tovar len za 311 miliónov dolárov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BlueShift
Facebook komentár