Podľa softvérového gigantu sa spoločnosti stávajú čoraz intuitívnymi, zatiaľ čo webové portály zosilňujú konkurenčné prostredie pre zamestnancov. To je najnovšia kapitola v prebiehajúcej diskusii o najlepšom spôsobe vedenia biznisu.
Začnime veľkú debatu o riadení, resp. radšej pokračujme.
Určite ste už zachytili správu, že Microsoft a Yahoo – dva technologické giganty z 90. rokov sa snažia získať naspäť svoje čaro – používajú dva úplne rozdielne prístupy v určovaní víťazov a porazených na pracovisku.
Potom ako Marissa Mayer prestúpila k Yahoo v júli 2012, zaviedla systém „hodnoť alebo vyhoď“ (rank and yank), podľa ktorého sú zamestnanci klasifikovaní a uvedení v rebríčku a tí, ktorí sú v spodnej kategórii, sú požiadaní, aby odišli. Minulý týždeň Yahoo oznámil, že prepustí 600 pracovníkov vychádzajúc z rebríčka.
Podobný Darwinový systém bol zavedený v spoločnosti Microsoft pred rokmi. Ale 12. novembra spoločnosť oznámila, že s tým systémom končí v prospech častejších a neformálnych hodnotení.
Ktorý prístup je lepší? Prvý prístup bol považovaný za úspech u General Electric (GE) a poradenskej firme ako McKinsey. Prístup bol kritizovaný kvôli vytváraniu toxických kultúr, kde sa zamestnanci navzájom viac sabotovali ako prácu samotnú.
Ale diskusie značne prekračujú oblasť ľudských zdrojov. To je len najnovšia verzia boja o nadvládu medzi obchodnými ideológiami, ľudia voči procesu. Stúpenci oboch prístupov majú údaje k podpore svojich teórií, ani jeden z nich však nezvíťazil.
Prístup „ľudí“ podporujú spoločnosti ako Google, The Container Store, Zappos a Intuit a myslitelia ako Jim Collins a Peter Drucker. Sú presvedčení, že schopnosť spoločnosti vytvoriť ziskový rast je predovšetkým funkcia svojich ľudí. Šťastní ľudia pracujú tvrdšie, sú lojálnejší a inovatívnejší, čo znamená väčší úspech na trhu. Ide viac o spoluprácu než o konkurenciu a viac o otvorenejší ako uzavretý systém. Keď sa pozrieme na mäkké zručnosti, hovorí Mike Figliulo, výkonný riaditeľ poradenskej firmy thoughtLEADERSu, buď pochopíš alebo nie. Akoby som od vás žiadal, aby ste mi povedali návratnosť investícií Winstona Churchilla.
Skupina podporovateľov „procesu“ tvrdí, že analýza, neľútostná konkurencia a účinnosť sú rozhodujúcejšie pre úspech ako čokoľvek iné. Wall Street, kde ste dobre platení, ale ľahko končíte, je jedným z príkladov. Wal-Mart, Microsoft (donedávna) a mnohé spoločnosti vlastnené private equity firmami sú iné. (Ako príklad si pozri môj nedávny príbeh ako majitelia PE vytlačili Heinza zo svojho postu.) Ľudský kapitál je len jeden vstup do systému; čísla, hospodárska súťaž a zníženie nákladov tiež prispejú k úspechu. Len sa opýtajte Larryho Ellisona z Oracle, ktorého obľúbený citát pochádza od Džingischána: „Nestačí uspieť. Všetci ostatní musia zlyhať.“
Je spravodlivé povedať, že väčšina spoločností sa nachádza niekde medzi týmito dvoma extrémami a že najlepší prístup je pravdepodobne niekde uprostred. Ale experimenty pokračujú v reálnom čase.
Zdroj: Fortune
Facebook komentár